کد مطلب: 91372
 
بازار جهانی نفت در هفته‌ای که گذشت
آمریکا از ذخایر استراتژیک نفتی استفاده می‌کند
 
بازار جهانی نفت در هفته گذشته در مجموع روندی نزولی را تجربه کرد با این حال، در آخر هفته تبعات طوفان بزرگ هاروی و همچنین کاهش ارزش دلار آمریکا خود را در بازار نفت نشان داد و قیمت نفت در روز جمعه حدود ۱ درصد افزایش یافت.
تاریخ انتشار : شنبه ۴ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۱۳
بازار جهانی نفت در هفته گذشته در مجموع روندی نزولی را تجربه کرد با این حال، در آخر هفته تبعات طوفان بزرگ هاروی و همچنین کاهش ارزش دلار آمریکا خود را در بازار نفت نشان داد و قیمت نفت در روز جمعه حدود ۱ درصد افزایش یافت.
به گزارش نکونیوز، قیمت نفت خام برنت در هفته گذشته در مجموع ۰.۶ درصد و قیمت نفت خام وست تگزاس اینترمدییت ۱.۳ درصد کاهش یافت.
این کاهش قیمت، علی‌رغم افزایش حدوداً ۱ درصدی قیمت‌ها در روز جمعه به وقوع پیوست. طوفانی بسیار بزرگ به نام هاروی، در حال درنوردیدن مناطق نفت‌خیز آمریکا در ایالت تگزاس و خلیج مکزیک است. این طوفان بزرگ‌ترین طوفانی است که در بیش از یک دهه گذشته خاک آمریکا را درنوردیده است.
پیش از رسیدن طوفان به سواحل نفت‌خیز خلیج مکزیک، بازار‌های با رسیدن به پایان هفته، تعطیل شدند و اثرات بیشتر این طوفان بر قیمت نفت به هفته آتی موکول شد. در حال حاضر طوفان هاروی با سرعت ۲۱۵ کیلومتر بر ساعت، شهر نفت‌خیز کورپِس کریستی در ایالت تگزاس را درنوردیده است.
با فرا رسیدن این طوفان، تعدادی پالایشگاه نفت، فعالیت خود را متوقف کردند و تولید نفت و گاز از برخی از سکوهای دریایی در خلیج مکزیک متوقف شد.
سیتی گروپ برآورد کرده است که این طوفان با تعطیل کردن پالایشگاه می‌تواند بر تولید روزانه ۲ میلیون بشکه بنزین تأثیرگذار باشد.
وزارت خزانه‌داری آمریکا گفته است که آماده است تا در صورت نیاز برای مقابله با آثار طوفان هاروی، از ذخایر استراتژیک نفتی آمریکا استفاده کند.
در هفته گذشته، تعداد دکل‌های حفاری نفتی آمریکا برای دومین هفته متوالی کاهش یافت. شرکت‌های حفاری فعالیت ۴ دکل نفتی را در هفته گذشته متوقف کردند و بدین ترتیب تعداد دکل‌های فعال نفتی در آمریکا به ۷۵۹ عدد رسید.
گزارش اداره اطلاعات انرژی آمریکا حاکی از این است که تولید نفت آمریکا در هفته گذشته به ۹.۵۳ میلیون بشکه در روز رسیده است. این بالاترین میزان تولید نفت آمریکا از ژوئیه ۲۰۱۵ تاکنون است. تولید نفت آمریکا از اواسط سال ۲۰۱۶ تاکنون حدود ۱۳ درصد افزایش یافته است.
موجودی انبارهای تجاری نفت در آمریکا در هفته گذشته ۳.۳ میلیون بشکه کاهش یافت و به ۴۶۳.۱۷ میلیون بشکه رسید. این هشتمین هفته متوالی است که موجودی انبارهای تجاری نفت در آمریکا کاهش می‌یابد. موجودی انبارهای نفت در آمریکا نسبت به بیشترین میزان آن در ماه مارس سال جاری، ۱۳.۵ درصد کاهش یافته است.
در کل در آمریکا، روند کاهش فعالیت‌های حفاری و کاهش موجودی انبارهای نفت، تأثیری مثبت بر قیمت نفت دارد و افزایش تولید نفت این کشور تأثیر منفی بر قیمت نفت دارد.
طوفان هاروی اثری مقطعی بر قیمت نفت خواهد داشت که در هفته آینده به تمامی خود را نشان خواهد داد.
در سایر نقاط دنیا، کاهش تولید نفت اوپک و غیراوپک طبق توافق نفتی، به نوعی عاملی بوده است که رسیدن نفت به قیمت‌های متوسط را رقم زده است. اگر این کاهش تولید صورت نمی‌گرفت، ما باید منتظر قیمت‌های بسیار پایین در بازار نفت می‌بودیم.
نفت خام برنت در هفته گذشته کار خود را با قیمت ۵۲ دلار و ۴۱ سنت به ازای هر بشکه و نفت خام وست تگزاس اینترمدییت کار خود را با قیمت ۴۷ دلار و ۸۷ سنت به ازای هر بشکه به پایان برد.

برای عضویت در کانال تلگرامی نکونیوز می‌توانید بر روی لینک زیر کلیک نمایید:
https://telegram.me/neconews
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵