کد مطلب: 38362
 
پیش‌بینی آژانس بین‌المللی انرژی از تقاضای نفت تا 2030
 
آژانس بین المللی انرژی (IEA) با انتشار گزارشی با عنوان «دورنمای انرژی جهان در سال ۲۰۱۴» اعلام کرد: تا حدود سال ۲۰۳۰، چین به کشوری با بیشترین تقاضا برای نفت در جهان تبدیل خواهد شد.
تاریخ انتشار : شنبه ۲۴ آبان ۱۳۹۳ ساعت ۰۸:۲۷
آژانس بین المللی انرژی (IEA) با انتشار گزارشی با عنوان «دورنمای انرژی جهان در سال ۲۰۱۴» اعلام کرد: تا حدود سال ۲۰۳۰، چین به کشوری با بیشترین تقاضا برای نفت در جهان تبدیل خواهد شد. اما به دنبال آن، تقاضای چین به انرژی تا اندازه‌ای کاهش خواهد یافت.
به گزارش گروه ترجمه نکونیوز به نقل از خبرگزاری رویترز، آژانس بین‌المللی انرژی پیش بینی می‌کند، تا سال ۲۰۴۰ میزان عرضه نفت جهان به ۱۰۴ میلیون بشکه در هر روز می‌رسد که کشورهای خاورمیانه بیشترین تولید را خواهند داشت. این پیش‌بینی درباره تقاضا برای نفت این‌گونه است که تا سال ۲۰۴۰ تقاضای جهان به انرژی کاهش یافته و حتی به سطح عدم رشد می‌رسد.کشورهایی مانند آمریکا، اتحادیه اروپا و ژاپن وارد دوران کاهش تقاضای بلندمدت شده و جوامع اقتصادی نوظهور از جمله چین، روسیه و برزیل به اوج تقاضای خود رسیده و هند، کشورهای جنوب صحرای آفریقا و مناطق آسیای جنوب شرقی به نیروی محرکه عمده برای رشد تقاضا به نفت تبدیل خواهند شد.
آژانس بین‌المللی انرژی همچنین پیش‌بینی کرده قیمت نفت در سال آینده میلادی کاهش بیشتری را تجربه کند. در حال حاضر از یک سو به دلیل کاهش رشد اقتصادی چین به عنوان یکی از بزرگترین مصرف‌کنندگان نفت در جهان و از سوی دیگر تولید بالای نفت شیل توسط آمریکا، قیمت جهانی نفت روندی نزولی دارد.
اکنون آژانس بین‌المللی انرژی پیش بینی کرده، قیمت نفت در سال آینده میلادی نیز به روند نزولی خود ادامه خواهد داد و بازگشت آن به قیمت‌های گذشته در آینده نزدیک غیرمحتمل است.
در گزارش آژانس آمده است: «به نظر می‌رسد به دلیل کاهش بی‌سابقه قیمت نفت در ماه‌های گذشته و رسیدن قیمت به پایین‌ترین سطح از سال ۲۰۱۰ تا کنون، فشار‌ها بر اوپک برای کاهش تولید روزانه خود به شدت افزایش یافته است.»
این نهاد بین‌المللی می‌افزاید، به‌رغم پیش‌بینی قیمت ۸۰ تا ۹۰ دلار برای هر بشکه نفت در سال جاری به دلیل افزایش هزینه‌های استخراج، به نظر می‌رسد به دلیل عدم توازن عرضه و تقاضا قیمت جهانی نفت همچنان به کاهش خود ادامه دهد.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵