کد مطلب: 100724
 
خروج از توافق هسته ای فاجعه است
 
وزیر خارجه اسبق و مشاور امنیت ملی باراک اوباما سیاست‌های ترامپ در حل مشکلات خاورمیانه را مورد استهزا قرار داد و نسبت به خروج آمریکا از توافق هسته‌ای هشدار داد و گفت: « این کار دولت را ایزوله کرده و به اقداماتی که در مورد کره شمالی در سر دارد؛ ضربه می‌زند.»
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۸ فروردين ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۵۸


به گزارش ایلنا به نقل از هاآرتص، «سوزان رایس» وزیرخارجه اسبق آمریکا و مشاور امنیت ملی باراک اوباما در کنفرانس سالانه جی-استریت که یک گروه یهودی در آمریکاست از توافق هسته‌ای دفاع کرد.

وی ترامپ را برای اینکه قبل از ریاست جمهوری گفته بود رسیدن به صلح در خاورمیانه کار ساده‌ای است، مسخره کرد.

سوزان رایس درباره نقشی که دولت ترامپ می‌تواند در حل مساله اسرائیل-فلسطین بازی کند، گفت: «دولت ترامپ مشکلی را به ارث برده که به نظر می‌رسد روز به روز از یک راه حل دور می‌شود. سیاست هر دو طرف نسبت به راه حل دو دولت خصمانه است، به ویژه طرف اسرائیلی. در طرف فلسطینی رهبری آن‌ها بار‌ها گفته نمی‌تواند به این درخواست پاسخ بله یا خیر بدهد. دولت ترامپ هم وضعیت را بد‌تر کرده است.»

وی گفته که « به شدت بعید به نظر می‌رسد که دولت بتواند پیشنهادی بدهد که به حل مساله کمک کند. اظهارات ترامپ درباره اینکه گفته مساله اورشلیم از روی میز خارج شده است هم پروسه را پیچیده‌تر کرده است.»

رایس، «جرارد کوشنر» داماد دونالد ترامپ و «دیوید فریدمن» سفیر آمریکا در اسرائیل را مسخره کرد و گفت: «این‌ها خود را کار‌شناس خاورمیانه می‌دانند.»

وی از توافق هسته‌ای بین ایران و قدرت‌های جهان دفاع کرد و گفت: « واقعیت این است که این توافق کارساز بوده است. همه توانایی‌ها و راه‌های ایران به سمت سلاح هسته‌ای مسدود شده است. این موضوع توسط جامعه اطلاعاتی آمریکا هم تایید شده است و حتی برخی شخصیت‌ها در تشکیلات دفاعی اسرائیل هم از آن آگاه هستند. ما از موقعیتی که ایران دو سه ماه تا توسعه سلاح اتمی فاصله داشت، دور شدیم. امروز ما قادریم برای چندین سال بر آنچه ایران درصدد انجام آن است، نظارت کنیم.»

رایس نسبت به خروج آمریکا از توافق هسته‌ای هشدار داد و گفت: «این کار دولت را ایزوله کرده و به اقداماتی که در مورد کره شمالی در سر دارد، ضربه خواهد زد.»

وی گفت: « ما امروز در طرف ترامپ بولتون و پومپئو را داریم که منتقدان افراطی توافق هسته‌ای هستند و قسم خورده‌اند که این توافق را نابود کنند. ایران در موقعیتی خواهد بود که می‌تواند صادقانه اثبات کند که به تعهداتش پایبند بوده و آمریکا این تعهدات را زیر پا گذاشته است. این رفتار، آن‌ها را آزاد خواهد کرد. اگر آن‌ها تصمیم داشته باشند که برنامه هسته‌ای‌شان را از سر بگیرند و آن را دنبال کنند هیچ محدودیتی نخواهند داشت.»

رایس گفته ما چنین تصمیمی را در زمانی می‌گیریم که مذاکرات با کره شمالی را در پیش داریم. این کار به آن‌ها پیام می‌دهد که آمریکا غیرقابل اعتماد است. من فکر می‌کنم این اتفاق از هر لحاظ فاجعه است. این کار تندرو‌ها در ایران را که از اول این توافق را دوست نداشتند هم تقویت خواهد کرد.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵