کد مطلب: 66802
 
دومین سهمیه نفت در لیگ برتر فوتبال ایران
آیا نفت آبادان شگفتی ساز می شود؟
 
صنعت نفت آبادان با پیروزی در مقابل فجر سپاسی شیراز، مجوز صعود به لیگ برتر فوتبال ایران را دریافت کرد تا در فصل آینده دوباره در لیگ برتر حضور یابد. اما آیا می توان امیدوار بود نفت آبادان به شگفتی ساز لیگ برتر تبدیل شود یا اینکه باز هم شاهد سقوط این تیم به دسته پایینتر خواهیم بود؟
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۸ ارديبهشت ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۱۵
صنعت نفت آبادان با پیروزی در مقابل فجر سپاسی شیراز، مجوز صعود به لیگ برتر فوتبال ایران را دریافت کرد تا در فصل آینده دوباره در لیگ برتر حضور یابد. اما آیا می توان امیدوار بود نفت آبادان به شگفتی ساز لیگ برتر تبدیل شود یا اینکه باز هم شاهد سقوط این تیم به دسته پایینتر خواهیم بود؟
به گزارش نکونیوز، صنعت نفت آبادان یکی از تیمهای ریشه دار فوتبال ایران است که با صعود به لیگ برتر، نفت را صاحب دو نماینده در لیگ برتر کرده است. هرچند مجموعه نفت، توان حفظ تیم قدیمی نفت تهران را ندارد و احتمال واگذاری این باشگاه نیز مطرح شده است. اما صنعت نفت آبادان که از شهری فوتبال خیز با سابقه ای طولانی به لیگ برتر بازگشته، از پتانسیل لازم برای شگفتی ساز شدن در لیگ برتر برخوردار است؛ مشروط به آنکه از تجربیات گذشته درس بگیرد. ضمن اینکه استقلال خوزستان هم که سال گذشته در پلی آف لیگ برتر، خود را در لیگ حفظ کرد، این فصل قهرمان شد تا نشان دهد فوتبال در خوزستان ریشه دار است و تیمهای خوزستانی می توانند در سطح اول فوتبال ایران بدرخشند. بویژه وقتی صحبت از آبادان باشد که یگانه شهر ایران است که در آن تیمهای استقلال و پرسپولیس طرفداری ندارند و همه تنها طرفدار نفت آبادان هستند.
۴۴ سال از تاسیس باشگاه صنعت نفت آبادان سپری می شود. باشگاهی که زیر مجموعه شرکت پالایش نفت آبادان و برندی جدانشدنی از شهر آبادان است. در بسیاری از مغازه های شهر آبادان، پوستر این تیم و تیم برزیل و شعار "آبادان برزیلته"
فوتبال در ایران با نفت، پیوندی دیرینه دارد بطوریکه نخستین تیم فوتبال در ایران در مسجدسلیمان، نخستین شهر نفتخیز ایران تشکیل شد. در اواخر سال ۱۳۵۱ مسؤلان وقت فدراسیون فوتبال کشور به فکر برگزاری یک دوره مسابقات لیگ باشگاه‌ها، با نام جام تخت جمشید افتادند که پیشنهاد حضور نماینده‌ای از شهر آبادان با توجه به پشتوانه قوی و سابقه درخشان این شهر در رقابتهای کشوری باعث شد تا کارگزاران وزارت نفت، آبادان را صاحب نماینده‌ای در اولین دوره رقابتهای باشگاهی کنند
دیده می شود تا به همگان نشان دهد آبادان را فقط با نام صنعت نفت باید شناخت؛ چه پالایشگاه قدیمی نفت آبادان باشد و چه تیم فوتبال وابسته به این پالایشگاه باشد.
این باشگاه دارای تیم دومی به سبک باشگاه‌های اسپانیا با نام صنعت نفت نوین است که در هم اکنون در لیگ دسته دوم به فعالیت می‌پردازد و هدف آن پشتوانه سازی برای تیم اصلی باشگاه، تیم فوتبال نفت آبادان است.
فوتبال در ایران با نفت، پیوندی دیرینه دارد بطوریکه نخستین تیم فوتبال در ایران در مسجدسلیمان، نخستین شهر نفتخیز ایران تشکیل شد. در اواخر سال ۱۳۵۱ مسؤلان وقت فدراسیون فوتبال کشور به فکر برگزاری یک دوره مسابقات لیگ باشگاه‌ها، با نام جام تخت جمشید افتادند که پیشنهاد حضور نماینده‌ای از شهر آبادان با توجه به پشتوانه قوی و سابقه درخشان این شهر در رقابتهای کشوری باعث شد تا کارگزاران وزارت نفت، آبادان را صاحب نماینده‌ای در اولین دوره رقابتهای باشگاهی کنند. بر همین اساس در این سال تعدادی از بهترین بازیکنان باشگاه‌های آبادان جذب تیم صنعت نفت شدند و نفت آبادان آرام آرام به تیم محبوب مردم جنوب تبدیل شد. در آن سالها مسابقات با کمترین امکانات ولی در سطح ایده‌آلی برگزار می شد و نماینده فوتبال آبادان توانست با ارایه بازیهای قابل قبولی یکی از تیمهای مطرح کشور شود. این تیم سالها با پیراهن باشگاه‌های کشورهای آمریکای جنوبی و گاهی اوقات باشگاه‌های انگلستان که آن زمان در صنعت نفت ایران حضور داشت بازی‌های خود را انجام می‌داد. اما از اواخر سال ۱۳۵۵ با روی کار آمدن کادر مدیریت جدید و مربیگری منوچهر سالیا به پیشنهاد پرویز دهداری رنگ لباس تیم صنعت نفت رسماً به زرد برزیلی تغییر یافت. از همان سال صنعت نفت با نام «برزیل ایران» شهرت یافت.
صنعت نفت هرچند تاکنون به مقام قهرمانی در فوتبال ایران نرسیده و بهترین مقامهای کسب شده توسط آن مقام پنجم لیگ تخت جمشید در سال ۱۳۵۳ و مقام چهارم کشور در فصل ۷۲-۷۱ لیگ بوده، اما با این حال یکی از پرطرفدارترین تیمهای باشگاهی در ایران محسوب می شود.
اولین سرمربی این تیم هاری گیم انگلیسی بود که از بدو تاسیس این تیم در بهمن ۱۳۵۱سرمربی آن شد و تا آذر ۱۳۵۴ سرمربی این تیم باقی ماند. مربیان نامداری در طول سالهای فعالیت این باشگاه در آن مربیگری کرده اند که از آن جمله می توان به بیژن ذوافقارنسب، غلامحسین پیروانی، فریدون معینی، پرویز مظلومی، منصور پورحیدری، ابراهیم قاسمپور، و ده مربی خارجی اشاره کرد که معروفترین آنها آلفردو کاسیمیرو پرتغالی و بایرام دوردیف ترکمنستانی و البته هاری گیم انگلیسی بودند و سرانجام این تیم با مربیگری نادر دست نشان در فصل جاری به لیگ برتر صعود کرد.
صنعت نفت آبادان در سایر رده های سنی نیز حضور بسیار فعالی دارد که می توانند بازیکنان آن تیمها پشتوانه خوبی برای تیم اصلی باشند. به عنوان مثال تیم صنعت نفت نوین آبادان در لیگ دسته دوم، در گروه خود فقط با ۵ امتیاز اختلاف نسبت به صدرنشین، پنجم شد، در لیگ برتر امید کشور چهارم شده، در لیگ برتر جوانان کشور سوم شده، در لیگ برتر نوجوانان در گروه خود سوم و در لیگ برتر نونهالان کشور در گروه خود سوم شده است و این بدین معناست که این باشگاه نفتی آبادان، که از ابتدا بر پایه نظم حاکم بر صنعت نفت کشور شکل گرفته، در تمام رده های سنی فعال است و می تواند آینده ای درخشان داشته باشد.
حال، علاقه مندان این باشگاه امیدوارند صنعت نفت در فصل جدید، در لیگ برتر هم حضوری درخشان داشته باشد و با درخشش و شگفتی سازی، خاطره تلخ دوره هایی را که با حضوری کمرنگ در لیگ برتر پس از چند فصل به لیگ دسته یک سقوط کرده از ذهن هوادارانشان پاک کند.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵