داخلی اقتصاد خبر
 
کد مطلب: 108924
 
آمار معاملات بازار سرمايه
عقب‌گرد شاخص بورس
 
شاخص كل بورس اوراق بهادار تهران در معاملات روز دوشنبه با كاهش يك هزارو 958 واحدي همراه شد و در نهايت به رقم 159 هزارو 749 واحدي ريزش پيدا كرد.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۱۹:۰۳
از همين رو، شاخص‌‌‌هاي بازار اول و دوم هر یک به ترتیب ۱۹۲۴ و ۱۵۲۵ واحد ريزش داشتند. اين در حالي است كه، شاخص آزاد شناور نیز ۲۲۵۴ واحد كاهش يافت و در نهايت رقم ۱۷۱ هزار و ۲۰۲ واحدی را به خود اختصاص داد. علاوه بر اين، فلزات اساسی، معدنی‌ها و برخی نمادهای بانکی و پتروشیمی ديروز بیشترین تاثیر را روی نوسانات شاخص کل داشتند به طوری که فولاد مبارکه اصفهان، ملی صنایع مس ایران و گروه مدیریت سرمایه‌ گذاری امید هر یک به ترتیب ۲۹۸، ۱۷۵ و ۱۷۴ واحد تاثیر کاهنده روی شاخص‌های بازار سرمایه داشتند. همچنین معدنی و صنعتی گلگهر، فولاد خوزستان، گروه مپنا و بانک ملت نیز در جهت کاهش نماگرهای بازار حرکت کردند. از سويي ديگر، ديروز خودرویی‌ها تاثیرات مثبتی روی شاخص کل بورس داشتند به طوری که دو نماد سایپا و ایران خودرو هر یک به ترتیب ۵۵ و ۴۲ واحد به افزایش شاخص بازار سرمایه کمک کرد. همچنین سرمایه‌ گذاری نفت، گاز و پتروشیمی تامین نیز تاثیر ۱۳۱ واحدی روی شاخص کل داشتند. بر اساس اين گزارش، ارزش معاملات بورس تهران ديروز به رقم ۴۶۱ میلیارد تومان رسید که این رقم ناشی از دست به دست شدن ۱.۶ میلیارد سهم و اوراق مالی بود. همچنین تعداد معاملات این بازار رقم ۱۲۷ هزار و ۷۸۷ را تجربه کرد.
تداوم كاهش نماگر
از سويي ديگر، معاملات فرابورس ایران در میانه این هفته کاری شاهد تغییر مالکیت 995 میلیون ورقه به ارزش 4 هزار و 795 میلیارد ریال بود که همزمان با دادوستدهای صورت‌گرفته در بازارها شاخص کل نیز افت نزدیک به 17 واحدی را تجربه کرد. از همين رو، همزمان با معاملات‌ صورت‌گرفته در بازارهای فرابورس شاخص کل نزدیک به 17 واحد کاهش یافت و در ارتفاع 1809 واحدی ایستاد. نمادهای «ذوب»، «کگهر»، «هرمز»، «میدکو» و «شراز» تا سطح حداکثر 9 واحد تاثیر منفی بر این نماگر داشتند و در مقابل نماد «مارون» با تاثیر مثبت نزدیک به 4 واحدی از شتاب ریزش بیشتر آیفکس کاست. بر اين اساس، رصد معاملات روز دوشنبه در بازارهای فرابورس حاکی از آن است كه نماد ذوب‌آهن با مبادله 302 میلیون سهم به ارزش 563 میلیارد ریال، بیشترین حجم و ارزش معامله را در میان تمامی بازارهای فرابورس کسب کرده است. پس از آن نمادهای «مادیرا»، «سمگا» و «شغدیر» به ترتیب بیشترین حجم و ارزش معاملاتی را در میان باقی نمادهای مورد معامله در بازارهای فرابورس به خود اختصاص دادند. علاوه بر اين، روز گذشته بازار اول و دوم به ترتیب شاهد جابه جایی 111 و 555 میلیون سهم به ارزش 478 و 1762 میلیارد ریال بودند. بازار پایه‌ای‌ها نیز در مجموع سه تابلو این بازار به استقبال معامله 302 میلیون سهم به ارزش 568 میلیارد ریال رفتند. در بازار پایه طبق اعلام مدیر پذیرش فرابورس نماد معاملاتی «کهرام» متعلق به شرکت تولیدی گرانیت بهسرام و نماد «شفارا» متعلق به شرکت پتروشیمی فارابی در پی موافقت کمیته درج فرابورس ایران در تابلو ج بازار پایه درج شدند. شرکت نخست از گروه کاشی و سرامیک و شرکت دوم از گروه محصولات شیمیایی است.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵