داخلی اقتصاد خبر
 
کد مطلب: 89852
 
فعال‌ترین کارگزاری‌ها در بورس انرژی
 
یک مقام مسئول با اشاره به رشد ۱۱۰ درصدی ارزش معاملات در بورس انرژی تا پایان تیر ماه امسال نسبت به عملکرد ۴ ماهه سال قبل گفت: تعداد خریداران در بازار فیزیکی تا پایان تیر ماه با رشد ۱۵.۹۵ درصدی به ۲۹۸ خریدار رسیده است.
تاریخ انتشار : شنبه ۷ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۸:۳۴
یک مقام مسئول با اشاره به رشد ۱۱۰ درصدی ارزش معاملات در بورس انرژی تا پایان تیر ماه امسال نسبت به عملکرد ۴ ماهه سال قبل گفت: تعداد خریداران در بازار فیزیکی تا پایان تیر ماه با رشد ۱۵.۹۵ درصدی به ۲۹۸ خریدار رسیده است.

محمود کریمی،مدیر امور اعضاء و نظارت بورس انرژی در گفتگو با خبرنگار بورس خبرگزاری فارس گفت: در چهار ماهه نخست سال ۱۳۹۶ بازارهای بورس انرژی ایران شاهد انجام معاملاتی به ارزش ۲۳,۵۶۵ میلیارد ریال بود که در مقایسه با دوره مشابه سال گذشته با ارزشی قریب به ۱۱,۲۰۲ میلیارد ریال، میزان رشدی بالغ بر ۱۱۰ درصد را تجربه کرد.

این در حالی است که تعداد روزهای کاری در چهار ماه ابتدایی امسال تنها ۷۸ روز و در دوره مشابه سال قبل ۸۱ روز بوده است.

وی با بیان اینکه افزایش تعداد خریداران در بازار فیزیکی بورس انرژی ایران از دیگر ویژگی‌های با اهمیت این بازار در چهار ماه نخست سال جاری بود، افزود: تعداد خریداران در بازار فیزیکی در چهار ماهه نخست سال ۹۵ تعداد ۲۵۷ خریدار بوده است که با رشد ۱۵.۹۵ درصدی به ۲۹۸ خریدار در چهار ماهه نخست سال ۹۶ رسیده است.

به گفته این مقام مسئول از ابتدای امسال تا پایان تیر ماه همچنین کالاهای متانول پتروشیمی شیراز (عمده)، حلال ۴۰۲ پالایش نفت کرمانشاه (عمده)، برق شرکت تولید نیروی برق پرند مپنا و ریفورمیت شرکت پتروشیمی بوعلی سینا در رینگ داخلی و کالاهای آیزوریسایکل پالایش نفت شیراز، بلندینگ نفتای پالایش نفت لاوان و آیزوفید پالایش نفت شیراز در رینگ بین‌الملل بازار فیزیکی بورس انرژی ایران برای نخستین بار عرضه شده و مورد معامله قرار گرفتند.

وی افزود: با توجه به نقش پررنگ شرکت‌های کارگزاری در بازاریابی محصولات قابل معامله در بورس انرژی ایران، طی چهار ماهه نخست سال ۹۵ و ۹۶ تعداد شرکت‌های کارگزاری عضو بورس انرژی ایران به ترتیب ۵۴ و ۶۰ شرکت کارگزاری بوده است که از این تعداد ۵۰ شرکت کارگزاری طی دوره مذکور در سال ۹۵ و ۵۱ شرکت کارگزاری در سال ۹۶ در زمینه ارائه خدمات به مشتریان فعالیت نموده‌اند.

به گفته این مقام مسئول تعداد کارگزاران فعال در بازار مشتقه برای چهار ماهه نخست سال ۹۶ تعداد ۲۴ شرکت کارگزاری و برای دوره مشابه سال گذشته ۳۵ شرکت بوده است. اما تعداد کارگزاران فعال در بازار فیزیکی بورس انرژی ایران با رشد ۷ درصدی از ۴۵ کارگزاری در چهار ماهه نخست سال ۹۵ به ۴۸ کارگزاری در مدت مشابه سال جاری رسیده است.

کریمی با اشاره به پنج شرکت کارگزاری برتر از نظر ارزش کل معاملات در بازارهای بورس انرژی ایران گفت: در چهار ماهه نخست سال ۹۶ به ترتیب شرکت‌های کارگزاری آتی ساز بازار با ۱۱.۶۶درصد سهم از بازار، نواندیشان بازار سرمایه با ۱۱.۳۸درصد سهم از بازار، بانک ملی ایران با ۱۰.۹۱ درصد سهم از بازار، خبرگان سهام با ۸.۹۸ درصد سهم از بازار و شرکت کارگزاری سهم آشنا با ۷.۴۶ درصد سهم از بازار بوده‌اند.

وییادآور شد : مجموع سهم پنج شرکت برتر در این دوره از کل معاملات در بازارهای بورس انرژی ایران برابر با ۵۰.۳۹ درصد بوده است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته با ۵۷.۶۴ درصد، حکایت از افزایش رقابت در بازاریابی شرکت‌های کارگزاری و افزایش تعداد این شرکت‌ها در معاملات سال جاری دارد.

این مقام مسئول افزود: از ابتدای سال جاری تا پایان تیر ماه، پنج شرکت کارگزاری برتر از نظر ارزش معاملات در بازار مشتقه بورس انرژی ایران عبارتند از سهم آشنا ۳۶.۷۲ درصد ، شهر ۳۶.۵۴ درصد، حافظ ۷.۱۱ درصد، مبین سرمایه ۳.۴۸ درصد و بانک پاسارگاد ۲.۳۳ است .

در همین رابطه، پنج شرکت کارگزاری برتر در بازار فیزیکی بورس انرژی ایران در چهار ماهه نخست سال جاری شرکت های کارگزاری آتی ساز بازار با ۱۴.۳۱ درصد، نواندیشان بازار سرمایه با ۱۳.۶۱درصد، بانک ملی ایران با ۱۳.۳۹درصد، خبرگان سهام با ۱۱.۰۳درصد و بانک ملت با۶.۶۱ درصد بوده اند.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵