کد مطلب: 77792
 
از توهم تا واقعیت
پایان جنگ قیمت‌ها در بازار نفت
 
کشورهای تولیدکننده نفت اکنون به این نکته پی برده‌اند که رقابت آن‌ها برای تصاحب سهم بیشتر از بازارها، بازی دو سر باختی بیشتر نبوده است. در مرحله اول، ظرف ماه‌های آتی این بازی تمام خواهد شد. دوران پیش رو، پایانِ قیمت‌های پایین نفت نخواهد بود اما به احتمال زیاد پایان جنگ قیمت‌ها خواهد بود.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۲۷
دو سال گذشته تنها سال‌های قیمت پایین نفت نبوده است؛ همزمان با قیمت‌های پایین نفت، عرضه نفت توسط کشورهای مختلف نیز بازارها افزایش یافت و برای تصاحب سهم بیشتر، جنگ قیمت‌ها به راه افتاد: در اروپا، عربستان سعودی به بازار سنتی نفت روسیه ورود کرد و هر دو برای جذب مشتری، قیمت‌ها خود را پایین آوردند و در بازار چین و هند هم رقابت‌های مشابهی بین بازیگران مختلف درگرفت.
به گزارش نکونیوز، از تابستان ۲۰۱۴ به بعد که قیمت نفت در سراشیبِ سقوط افتاد، همزمان حرص و ولع تصاحب سهم بیشتر از بازارهای مختلف نیز به عاملی برای کاهش هرچه بیشتر قیمت نفت تبدیل شد. در بازار چین رقابت نفس‌گیری بین عربستان و روسیه راه افتاد و در هند تا همین اواخر ایران، عربستان و عراق هر سه می‌کوشیدند تا سهم هرچه بیشتری از این بازار جذاب نصیب خود کنند.
رقابت همگانی برای تصاحب سهم بیشتری از بازارهای مختلف یک نتیجه بیشتر نمی‌توانست داشته باشد و آن ارائه تخفیف‌های جذاب در قیمت نفت بود. این تخفیف‌ها به کاهش بیشتر قیمت نفت نیز منجر می‌شدند.
حالا در نتیجه رقابت پیشین، ذخایر کشورهای واردکننده سرشار از نفت شده‌اند و حتی برخی از کشورها نفت را در نفت‌کش‌ها ذخیره می‌کنند. اکنون هدف کشورهای تولیدکننده نفت این است که در وهله اول با کاستن از سطح نفت عرضه شده به بازارها، از حجم نفت‌های ذخیره‌شده بکاهند. خودکرده را تدبیر نیست! بسیاری از کشورها نظیر عربستان مجری ایده رها گذاشتن بازار نفت و تولید با حداکثر ظرفیت بودند. همین سیاست بود که ذخایر را سرشار از نفت کرد و قیمت نفت را پایین آورد. اکنون باید کشورهای نفت‌خیز تمام زور خود را بزنند تا این ذخایر اندکی خالی شوند.
کشورهای تولیدکننده نفت اکنون به این نکته پی برده‌اند که رقابت آن‌ها برای تصاحب سهم بیشتر از بازارها، بازی دو سر باختی بیشتر نبوده است. در مرحله اول، ظرف ماه‌های آتی این بازی تمام خواهد شد. دوران پیش رو، پایانِ قیمت‌های پایین نفت نخواهد بود اما به احتمال زیاد پایان جنگ قیمت‌ها خواهد بود.
کشورهایی که سیاست «تولید نفت به اندازه دلخواه» را دنبال می‌کردند اکنون به این نتیجه رسیده‌اند که تصوراتشان در گذشته چیزی به جز توهم نبوده است. آنان با سیاست مدیریت عرضه نفت به بازارها اکنون می‌خواهند واقعیت را آن‌چنان که هست بنگرند. دوره توهم برای آنان بی‌هزینه نبوده است.
عربستان، عراق، کویت و عمان به مشتریان خود در اروپا و آمریکای شمالی اعلام کرده‌اند که از ماه ژانویه میزان نفت تحویلی به آن‌ها را کاهش می‌دهند. با چنین حرکاتی، در بازار نفت شمشیرها غلاف می‌شود و جنگ قیمت‌ها پایان می‌یابد. پس از آن کشورهای تولیدکننده نفت باید صبوری کنند و منتظر بمانند تا با کاهش سطح ذخایر در کشورهای واردکننده قیمت نفت رفته رفته افزایش یابد.

برای عضویت در کانال تلگرامی نکونیوز می‌توانید بر روی لینک زیر کلیک نمایید:
https://telegram.me/neconews
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵