کد مطلب: 97141
 
میلیاردها دلار برای کسب همراهی
رفیق‌بازی با باج‌های نفتی!
 
نفت رایگان یکی از ابزارهای عربستان در ایجاد اتحادهای منطقه‌ای بوده است. عربستان با همین ابزار بود که توانست دولت سیسی را به محاصره قطر مجاب سازد. اتحادسازی و رفیق‌بازی‌های عربستان در خاورمیانه علاوه بر سویه‌های ایدئولوژیک مبنی بر وهابیت، با اعطای سخاوت‌مندانه باج‌های نفتی نیز همراه بوده است.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۲۱
وزیر نفت مصر امروز (یکشنبه، ۲۶ آذر) گفت که عربستان سعودی در ماه گذشته و ماه جاری میلادی، یک میلیون بشکه نفت خام به پالایشگاه‌های مصری تحویل داده است. بعد از کودتا در مصر و روی کار آمدن عبدالفتاح السیسی، عربستان اعطای باج و هدایای نفتی به دولت مصر را در دستور کار قرار داد.
به گزارش نکونیوز، سابقه کمک‌های نفتی رایگان عربستان سعودی به مصر به اواسط سال ۲۰۱۳ برمی‌گردد که سیسی در یک کودتا محمد مرسی را از قدرت برکنار و به زندان انداخت. با این حال کمک‌های پیشین عربستان در قالب فرآورده‌های نفتی نظیر بنزین و گازوئیل صورت می‌گرفت و صادرات نفت خام عربستان به مصر تازگی دارد.
طارق المولی وزیر نفت مصر گفته است که عربستان در ماه نوامبر و دسامبر ۲۰۱۷، یک میلیون بشکه نفت خام به مصر صادر کرده است و مصر و عربستان در مورد تداوم پالایش نفت خام عربستان در پالایشگاه‌های مصری، مطالعات امکان‌سنجی انجام خواهند داد.
عربستان و مصر در آوریل سال ۲۰۱۶ به توافق رسیدند که در قالب کمک‌های ۲۰ میلیارد دلاری دولت سعودی به دولت سیسی، عربستان ماهیانه ۷۰۰ هزار تن محصولات پالایشی به مدت پنج سال به مصر صادر کند.
نفت رایگان یکی از ابزارهای عربستان در ایجاد اتحادهای منطقه‌ای بوده است. عربستان با همین ابزار بود که توانست دولت سیسی را به محاصره قطر مجاب سازد. دولت مصر، در کنار بحرین، امارات متحده عربی و عربستان از دولت‌هایی است که دوحه را تحت محاصره دریایی، زمینی و هوایی قرار دادند.
سال گذشته که مصر حاضر نشد همراه با ائتلاف سعودی‌ها به یمن حمله کند، عربستان به مدت کوتاهی عرضه فرآورده‌های نفتی به مصر را متوقف کرد تا از این طریق دولت سیسی را تحت فشار قرار دهد. در نتیجه این باج‌های نفتی و در عین حال فشارهای مرتبط با آن بود که مصر حاضر شد دو جزیره خود را به عربستان واگذار کند.
دولت مصر به شدت با مشکلات اقتصادی دست و پنجه نرم می‌کند و از سال ۲۰۱۳ به این سو، به نوعی کمک‌های اقتصادی و هدایای نفتی سه کشور عربستان سعودی، امارات متحده عربی و کویت بوده است که دولت سیسی را سرپا نگه داشته است. یکی از دلایلی که باعث شد تا نارضایتی توده‌ای علیه دولت مرسی گسترش یابد، مشکلات اقتصادی و به ویژه مشکلات مصر در بخش انرژی بود.
سال آینده میلادی انتخابات ریاست جمهوری مصر برگزار می‌شود و احتمالاً عربستان برای این که موفقیت سیسی در این انتخابات را افزایش دهد بر حجم باج‌های نفتی خود به وی خواهد افزود. البته به دلیل کاهش قیمت نفت، دولت عربستان خود با مشکل کسری بودجه مواجه است و این باج‌ها باعث خواهد شد تا فشار هرچه بیشتری به دولت سعودی وارد شود.
اتحادسازی و رفیق‌بازی‌های عربستان در خاورمیانه علاوه بر سویه‌های ایدئولوژیک مبنی بر وهابیت، با اعطای سخاوت‌مندانه این باج‌های نفتی نیز همراه بوده است.

برای عضویت در کانال تلگرامی نکونیوز می‌توانید بر روی لینک زیر کلیک نمایید:
https://telegram.me/neconews
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵