کد مطلب: 94441
 
مهم‌ترین تحولات بازار نفت
گزینه‌های روی میز اوپک و متحدانش
پایبندی 120 درصدی به توافق نفتی!
 
اوپک و متحدان غیراوپکی‌اش اعلام کرده‌اند که برای ایجاد توازن در بازار نفت، «همه گزینه‌ها» روی میز است و این امر باعث شده تا امروز در اولین روز بازگشایی بازارها، قیمت نفت افزایش یابد. در همین حال، سطح پایبندی اوپک و غیراوپک به توافق نفتی نیز به بالاترین میزان رسیده است.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۰۱
اوپک و متحدان غیراوپکی‌اش اعلام کرده‌اند که برای ایجاد توازن در بازار نفت، «همه گزینه‌ها» روی میز است و این امر باعث شده تا امروز در اولین روز بازگشایی بازارها، قیمت نفت افزایش یابد. در همین حال، سطح پایبندی اوپک و غیراوپک به توافق نفتی نیز به بالاترین میزان رسیده است.
به گزارش نکونیوز، طبق بیانیه منتشر شده توسط کمیته وزارتی مشترک اوپک و غیراوپک برای نظارت بر توافق نفتی، سطح پایبندی ۲۴ کشور طرف این توافق در ماه سپتامبر به تعهدات‌شان، در مجموع به ۱۲۰ درصد رسیده است.
۲۴ کشور عضو اوپک و غیراوپک متعهد شده بودند که از ابتدای ژانویه سال جاری تولید نفت خود را در مجموع حدود ۱.۸ میلیون بشکه در روز کاهش دهند. بیانیه این کمیته مشترک نشان می‌دهد که کشورهای طرف این توافق، حتی بیش از میزان تعیین شده در ماه گذشته میلادی، تولید نفت خود را کاهش داده‌اند.
در همین حال، اوپک و متحدانش گفته‌اند که برای ایجاد توازن در بازار نفت همه گزینه‌ها روی میز است. این اظهارات این گمانه‌زنی را ایجاد کرده که ممکن است اوپک و غیراوپک در نشست ۳۰ نوامبر خود در وین، در مورد تمدید توافق نفتی تا فراتر از مارس ۲۰۱۸ به اجماع برسند. اوپک و غیراوپک، پیش از این توافق نفتی را تا پایان سه ماهه نخست سال ۲۰۱۸ تمدید کرده‌اند و ممکن است در نشست ۳۰ نوامبر اوپک در مورد تمدید بیشتر این توافق، تصمیم‌گیری شود. این گمانه‌زنی یکی از دلایل افزایش قیمت نفت بوده است.
کمیته مشترک اوپک و غیراوپک گزارش داده که موجودی انبارهای نفت در کشورهای صنعتی عضو سازمان همکاری اقتصادی و توسعه در ماه گذشته کاهش یافته اما همچنان ۱۵۹ میلیون بشکه بالاتر از میانگین پنج ساله است. اوپک و غیراوپک قصد دارند با اقدامات خود در چارچوب توافق نفتی، شرایط را برای کاهش موجودی این انبارها و از بین بردن مازاد عرضه موجود در بازار نفت، مهیا کنند.
یکی دیگر از دلایل افزایش قیمت نفت، کاهش تعداد دکل‌های فعال حفاری نفتی در آمریکا است. هفته گذشته برای سومین هفته متوالی تعداد این دکل‌ها کاهش یافت و به پایین‌ترین میزان از ماه ژوئن رسید. تولید نفت آمریکا نیز در هفته‌های اخیر، افزایش چندانی نداشته و این امر هم در احیای قیمت‌های نفت، تأثیرگذار بوده است.
در عین حال، باید به این نکته اشاره کرد که افزایش ریسک‌های ژئوپلیتیک در خاور میانه و تحولات شمال عراق یکی دیگر از دلایل افزایش قیمت نفت بوده است. نیروهای دولت مرکزی عراق، تأسیسات نفتی استان کرکوک را کاملاً به تصرف خود درآورده‌اند و در استان‌های اطراف نیز پیشروی‌های زیادی داشته‌اند.
هفته پیش، تقابل بین ارتش عراق و نیروهای کُرد در استان کرکوک باعث شد تا صادرات نفت شمال عراق به بندر جیهان ترکیه تحت تأثیر قرار گیرد و به ۲۱۶ هزار بشکه در روز برسد. از این خط لوله، به طور معمول، ۶۰۰ هزار بشکه در روز نفت صادر می‌شده است. دولت عراق سریعاً برای جبران بخشی از این کاهش صادرات نفت، صادرات نفت از جنوب این کشور (بصره) را ۲۰۰ هزار بشکه در روز افزایش داد.
نفت خام وست تگزاس اینترمدییت در حال حاضر با افزایش ۳۲ سنتی در ۵۲ دلار و ۱۶ سنت به ازای هر بشکه مبادله می‌شود. قیمت نفت خام برنت نیز ۵۷ دلار و ۸۸ سنت به ازای هر بشکه است.

برای عضویت در کانال تلگرامی نکونیوز می‌توانید بر روی لینک زیر کلیک نمایید:
https://telegram.me/neconews
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵