داخلی اقتصاد خبر
 
کد مطلب: 75451
 
فروپاشی باور به الگوی مسلطِ توسعه
زمینه‌های اقتصادی ظهور ترامپ
 
رأی به خروج انگلیس از اتحادیه اروپا یا عروج ترامپ در انتخابات آمریکا را چگونه می‌توان توجیه کرد؟ کدام شرایط یا برنامه‌های اقتصادی باعث شد تا چنین شرایطی به وجود آید؟
تاریخ انتشار : سه شنبه ۴ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۲۵
رأی به خروج انگلیس از اتحادیه اروپا یا عروج ترامپ در انتخابات آمریکا را چگونه می‌توان توجیه کرد؟ کدام شرایط یا برنامه‌های اقتصادی باعث شد تا چنین شرایطی به وجود آید؟
به گزارش نکونیوز، تحولات سیاسی بزرگ، صرفاً اتفاقی به وقوع نمی‌پیوندند و زمینه‌های اقتصادی در حادث شدن آن‌ها دخیل است. اقتصاد جهان در حال حاضر در وضعیت بحرانی قرار ندارد با این حال، آژیرهای خطر گاه و بی‌گاه حتی توسط صندوق بین‌المللی پول و بانک جهانی نیز به صدا در می‌آید.
هشدارهای پیاپی در مورد وضعیت نگران‌کننده رشد اقتصادی در جهان، نشان‌گر این است که اقتصاد دنیا دوباره می‌تواند در وضعیتی مشابه بحران سال ۲۰۰۸ قرار گیرد.
بنا به آمارهای منتشرشده توسط صندوق بین‌المللی پول، بدهی جهانی به ۱۵۲ تریلیون دلار رسیده است که بیش از دو برابر تولید ناخالص داخلی جهانی است. این داده به خودی خود نشان‌گر بزرگی خطر پیش رو است. بسیاری از کشورها (از جمله چین) با استفاده از منابع مالی سرگردان و ایجاد بدهی، رشد اقتصادی بزرگی را تجربه کرده‌اند و اکنون در برخی از بخش‌ها حباب‌های بزرگی ایجاد شده که در صورت ترکیدن می‌تواند کل اقتصادهای دنیا را به لرزه درآورد.
سال گذشته بود که یونانی‌ها به سیاست‌های ریاضتی تحمیل شده از طرف صندوق بین‌المللی پول در رفراندومی رأی منفی دادند. با این حال، دولت مستقر در یونان همان سیاست‌ها را با شدت بیشتری دنبال می کند. خروج انگلستان از اتحادیه اروپا، نبود ثبات سیاسی در اسپانیا و انتخاب ترامپ به عنوان نامزد حزب جمهوری‌خواه در آمریکا، نشانه بروز نیروهای گریز از مرکزی هستند که به دلیل شرایط وخیم اقتصادی در نقاط مختلف دنیا سربرآورده‌اند.
بانک جهانی و صندوق بین المللی پول، دستورالعمل‌های تعدیل ساختاری را به «کتاب مقدس» خود تبدیل کرده‌اند و این دستورالعمل‌ها را بی‌کم و کاست به کشورهای گرفتار به دردِ رکود اقتصادی تجویز می‌کنند. ظهور نیروهای سیاسی جدید که بعضاً از تابلوهایی نظیر «حمایت‌گرایی اقتصادی» نیز استفاده می‌کنند، واکنش به این دستورالعملل‌ها است.
در واقع، اندک اندک در سطح جهان نیروهایی در حال ظهور هستند که پارادایم اقتصادی مسلط بر نهادهای مالی و اقتصادی جهان را به چالش می‌کشند. دلیل ظهور این نیروها تا حد زیادی این است که پارادایم‌های تبلیغ شده توسط این نهادها دیگر نتایج مثبتی تولید نمی‌کنند. ترامپ نه تنها مطابق دستورالعملل‌های صندوق بین‌المللی پول و بانک جهانی نسخه توسعه نمی‌پیچد، بلکه این نسخه‌ها را به چالش می‌کشد و مردم گرفتار در این وضعیت اقتصادی نیز به وی رأی می دهند.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵