کد مطلب: 100319
 
نقش صادرات گاز در تأمین امنیت ملی
 
مدیر گازرسانی شرکت ملی گاز با اشاره به این‌که تا پایان برنامه ششم توسعه، صادرات گاز ایران باید به رشد هشت درصدی برسد، گفت: صادرات گاز به کشورهای همسایه یکی از عوامل تامین امنیت کشور است.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۹ فروردين ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۵۴
مدیر گازرسانی شرکت ملی گاز با اشاره به این‌که تا پایان برنامه ششم توسعه، صادرات گاز ایران باید به رشد هشت درصدی برسد، گفت: صادرات گاز به کشورهای همسایه یکی از عوامل تامین امنیت کشور است.

به گزارش شانا به نقل از شرکت ملی گاز، سعید مومنی، درباره جایگاه ایران به عنوان صادرکننده گاز در سطح منطقه‌ گفت: ارتقای جایگاه صادراتی گاز ایران در تجارت جهانی که از اهداف برنامه ششم نیز بوده است، می‌تواند کشور را به جایگاه مطلوبی برساند.

وی با تاکید بر لزوم توجه بیشتر به حوزه صادرات و تجارت گاز عنوان کرد: اکنون ۵۲ سال از نخستین گازرسانی روستایی در کشور گذشته و با بیش از ۳۴ هزار میلیارد مترمکعب منابع گازی، به رغم آن که در رتبه نخست دنیا از نظر منابع گازی و گازرسانی به مناطق قرار داریم، اما هنوز در رسیدن به رتبه‌ای مطلوب در زمینه تجارت جهانی گاز، راه طولانی در پیش داریم.

مومنی با بیان این‌که با رشد ۱۰ تا ۱۲ درصدی در زمینه‌ گازرسانی، نسبت به نقاط دیگر دنیا در رتبه اول قرار داریم، افزود: این در حالی است که در بحث مصرف این نعمت پاک نیز رتبه بالایی داریم، بنابراین این منابع زمانی مفید خواهند بود که بتوانیم از آنها خوب استفاده و از آن طریق، ارزش ‌افزوده‌ای برای ذخایر ارزی کشور ایجاد کنیم.

مدیر گازرسانی شرکت ملی گاز با بیان این‌که در دنیا در زمینه‌ تجارت گاز جایگاه خوبی نداریم، گفت: طبق هدف‌گذاری انجام‌شده تا پایان برنامه ششم، باید به رشد ۸ درصدی در این زمینه دست یابیم.

وی با بیان این‌که برای رسیدن به چنین جایگاهی در سطح جهان، باید مصرف گاز در کشور بهینه شود، ادامه داد: اگر تجهیزات گازرسانی با کیفیت و قیمت مناسب برای مردم تولید نکنیم، آنها سراغ تجهیزات نامناسب با هدردهی بالای گاز خواهند رفت.

مومنی با اشاره به این‌که در همه دنیا، از قیمت به‌عنوان اهرم کنترل مصرف استفاده می‌شود، اما در ایران گاز دارای پایین‌ترین نرخ انرژی است، خاطرنشان کرد: باید در صنعت نیز به طریقه استفاده از تجهیزات توجه کنیم و در بخش ساختمان هم همین‌طور. اگر کیفیت این تجهیزات افزایش یابد، مصرف انرژی سیر نزولی خواهد گرفت.

صادرات ۴۶ میلیون مترمکعبی گاز به کشورهای همسایه

وی همچنین از صادرات ۴۶ میلیون مترمکعب گاز به عراق، ترکیه، آذربایجان و ارمنستان خبر داد و گفت: این آمار نشان می‌دهد که صادرات گاز می‌تواند در تأمین امنیت ملی نقش داشته باشد، زیرا وقتی صادرات داریم، یعنی امنیت داریم.

مدیر گازرسانی شرکت ملی گاز، هدف این شرکت در ۵۰ ساله دوم را در گام نخست، حرکت از کمی‌ بودن فعالیت‌ها به سمت کیفی‌شدن دانست و گفت: ارائه سریع و مطلوب خدمات به مشترکان هدف دوم شرکت ملی گاز و دستیابی به سرآمدی در سطح ملی و بین‌المللی هدف سوم این شرکت است.

وی در پایان با بیان این‌که در سال ۹۶، توانستیم ۶۲ درصد پروژه‌های گازرسانی را تأمین منابع کنیم، گفت: در سال جاری هم ۵ هزار میلیارد تومان وام مصوب شده که ۳ هزار میلیارد تومان برای استان‌ها در نظر گرفته ‌شده است.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵