کد مطلب: 84541
 
مروری بر تاریخچه نمایشگاه بین المللی نفت تهران
سایه ثبات سیاسی و اقتصادی بر نمایشگاه بیست و دوم
 
بیست و دومین نمایشگاه بین المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی تهران، روز ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۶ در شرایطی در محل دائمی نمایشگاههای بین المللی آغاز شد که دولت یازدهم آخرین ماههای حیات خود را سپری می کند. دولتی که از سال ۹۲، رونق را به نمایشگاه نفت بازگرداند و اکنون در انتظار انتخاب دوباره مردم است.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۷ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۳۸
بیست و دومین نمایشگاه بین المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی تهران، روز ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۶ در شرایطی در محل دائمی نمایشگاههای بین المللی آغاز شد که دولت یازدهم آخرین ماههای حیات خود را سپری می کند. دولتی که از سال ۹۲، رونق را به نمایشگاه نفت بازگرداند و اکنون در انتظار انتخاب دوباره مردم است.
به گزارش نکونیوز، سال ۱۳۹۳، نخستین نمایشگاه نفت تهران در دولت تدبیر و امید برگزار شد. آن زمان هنوز تحریمها لغو نشده بود اما نسیم اعتدالی که در ایران وزیدن گرفته بود، کشورهای دیگر را به خود جذب کرد تا رونق از دست رفته نمایشگاه نفت تهران در دوران تحریمها، دوباره بازگردد. طی دوران ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد بویژه ۴ سال دوم، نمایشگاه نفت تهران از لحاظ کیفی، بدترین دوران خود را تجربه می کرد. هرچند مسوولان برگزاری نمایشگاه در آن دوران تلاش می کردند با افزایش شرکت کنندگان چینی و بالابردن آمار کمی شرکت کنندگان، ادعای ارتقا کیفیت نمایشگاه را مطرح کنند اما واقعیت این بود که در آن دوران، هر سال شاهد افت نمایشگاه بین المللی نفت تهران و تبدیل شدن آن به محل گردهمایی شرکتهای ایرانی همراه با چند شرکت چینی بودیم.
از سال ۹۳ رشد کیفی نمایشگاه را شاهد بودیم هرچند که این رشد تاکنون به میزانی که انتظار می رفت نبوده است. کند بودن روند لغو تحریمها و جذب سرمایه گذاری خارجی در صنعت نفت که با روی کار آمدن ترامپ در آمریکا و نزدیکی به انتخابات ریاست جمهوری ایران که رقبای تندروی حسن روحانی برای آن نقشه کشیده اند، تردید سرمایه گذاران خارجی را برای شرکت در نمایشگاه نفت تهران افزایش داده و همه این مسایل موجب شده نمایشگاه نفت تهران به عنوان نمود روشن تعاملات بین المللی صنعت نفت ایران با جهان، دچار کاستی هایی هم باشد. اما ناگفته پیداست که با یک بازدید کوتاه از نمایشگاه نفت تهران هم می توان تفاوتهای بارز آن را از لحاظ آمار کمی و کیفی شرکت کنندگان خارجی در آن در مقایسه با دولت گذشته دریافت.
در هجدهمین نمايشگاه نفت تهران که آخرين نمايشگاه نفت دولت احمدي نژاد بود شاهد کاهش محسوس تعداد شركتهاي خارجي حاضر در نمايشگاه بودیم که با حدود ۴۰ درصد كاهش به ۱۹۵ شركت رسيده بود و شركتهاي داخلي حاضر در نمايشگاه نيز ۸۵۰ شركت بودند. اما در دوره نوزدهم در بهار سال ۹۳، ركورد تازه اي از نظر تعداد شركت كنندگان به ثبت رسيد : ۱۸۰۰ شركت كه شامل ۱۲۰۰ شركت داخلي و ۶۰۰ شركت خارجي از ۳۳ كشور جهان بود.
در نمايشگاه بيستم تعداد شركت كنندگان داخلي به ۱۲۵۰ شركت افزايش يافته بود اما تعداد شركتهاي خارجي روي رقم ۶۰۰ شركت ثابت ماند.در نمایشگاه بیست و یکم که سال گذشته برگزار شد، این تعداد ۳۱ درصد رشد داشت و ۳۵ شرکت خارجی بیشتز دوره قبل در آن شرکت کردند و امسال حضور حدود ۴ هزار شرکت داخلی و خارجی در قالب بیش از ۱۸۰۰ غرفه که رکورددار بیشترین وسعت از بین کشورهای خارجی در این نمایشگاه، آلمان است نشان می دهد نمایشگاه از لحاظ کمی و کیفی رشد کرده است. هرچند که هنوز غایبان سرشناسی دارد و هنوز با نقطه مطلوب فاصله دارد اما این رشد معنادار را نمی توان نادیده گرفت.
نمایشگاه نفت تهران یادگار دوران سازندگی و ریاست جمهوری مرحوم آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی است که برای تسریع در روند تعامل با شرکتهای خارجی پس از جنگ هشت ساله پایه ریزی شد. اولين دوره از نمايشگاه بين المللي نفت تهران با حضور ۱۱۰ شركت داخلي و خارجي در روزهاي۶ تا ۱۰ اسفند ۱۳۷۴ برگزار شد.
از دومين نمايشگاه بين المللي نفت تهران شاهد برگزاری ثابت آن در فصل بهار بودیم. از همان زمان اردیبهشت ماه برای برگزاری نمایشگاه نفت در نظر گرفته شد که البته چند نوبت در زمان دولت قبل، نمایشگاه در فروردین ماه برگزار شد. در نمایشگاه دوم که روزهاي دوم تا هشتم ارديبهشت ماه برگزار شد ۱۵۰ شرکت داخلی و خارجی حضور داشتند.
نمایشگاه سوم در نخستين سال روي كار آمدن دولت اصلاحات كه تنش زدايي در دیپلماسی را در دستور كار قرار داده بود، برگزار شد و شركتهاي بين المللي را بيش از پيش به نمايشگاه جذب كرد بطوريكه در نمايشگاه سوم نفت كه اولين نمايشگاه نفت در دوره وزارت بيژن زنگنه بود ۲۵۷ سركت داخلي و خارجي شركت كردند. اين نمايشگاه از سوم تا ششم ارديبهشت ۷۷ برگزار شد.
تعداد شركت كنندگان در نمايشگاه چهارم كاهش يافت اما تعداد شركتهاي خارجي افزايش داشت بطوريكه در اين نمايشگاه علاوه بر ۹۳ شركت داخلي، ۱۴۵ شركت خارجي از ۱۵ كشور جهان شركت كرده بودند.
در نمایشگاه پنجم ۱۵ كشور خارجي در نمايشگاه حضور داشتند اما تعداد شركت كنندگان خارجي به ۱۶۶ شركت و شركتهاي داخلي به ۱۳۴ شركت افزايش يافت.
ششمين نمايشگاه نفت تهران در ارديبهشت سال ۸۰ با حضور بيش از ۵۰۰ شركت شامل ۲۰۸ شركت خارجي و ۲۹۵ شركت داخلي برگزار شد.
نمايشگاه هفتم در دوره دوم دولت اصلاحات برگزار شد. در اين دوره در ارديبهشت سال ۸۱، بيش از ۷۰۰ شركت داخلي و خارجي حضور داشتند.
تعداد شركت كنندگان در نمايشگاه هشتم به ۸۰۰ شركت داخلي و خارجي افزايش يافت و ۲۱ كشور در اين نمايشگاه حضور داشتند.
ثبات سياسي و اقتصادي در ايران از نزديك به يك دهه نتيجه هاي خود را كم كم آشكار مي كرد. در نهمین دوره از نمايشگاه نفت تهران، ۱۱۸۴ شركت حضور يافتند كه ۷۶۴ شركت داخلي بودند و ۴۲۰ شركت خارجي نيز از ۳۴ كشور در آن حضور داشتند. نمايشگاه نفت تهران جاي خود را به عنوان بزرگترين نمايشگاه نفت خاورميانه به خوبي باز كرده بود.
آخرين نمايشگاه نفت در زمان دولت اصلاحات و وزارت زنگنه در ارديبهشت ۸۴ با حضور ۱۲۱۲ شركت داخلي و خارجي برگزار شد.
در نمايشگاه يازدهم نفت تهران كه در ارديبهشت ۸۵ برگزار شد و نخستین نمایشگاه نفت در دوره ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد بود اگرچه تعداد شركت كنندگان افزايش يافته و ۱۲۵۱ شركت در آن حضور داشتند كه شامل ۴۹۱ شركت خارجي در كنار ۷۶۰ شركت داخلي بود، اما تعداد كشورهاي شركت كننده در نمايشگاه به ۲۸ كشور كاهش يافته بود.
تلاش براي تقويت حضور شركتهاي خارجي در نمايشگاه دوازدهم موجب شد تعداد شركت كنندگان خارجي به ۴۹۳ شركت از ۳۶ كشور و تعداد شركت كنندگان داخلي به ۸۲۱ شركت افزايش يابد. در اين دوره جشن صد سالگي نفت در ايران نيز برگزار شد.
ارديبهشت ۸۷، تعداد شركت كنندگان در نمايشگاه سیزدهم افزايش يافت اما شدت گرفتن تحريمها موجب شد كشورهاي خارجي كمتري در اين دوره حضور يابند. اين دوره با حضور ۱۴۱۰ شركت داخلي و خارجي برگزار شد كه تعداد شركتهاي خارجي به ۵۵۰ شركت افزايش يافته بود اما تعداد كشورها به ۳۰ كشور كاهش يافته بود. حضور پررنگ چيني ها در اين نمايشگاه و دوره هاي بعدي، آشكار بود. در اين دوره ۸۶۰ شركت داخلي هم حضور داشتند.
ارديبهشت ۸۸ و در آستانه برگزاري انتخابات رياست جمهوري و در شرايطي كه صنعت نفت ايران به دليل تغيير وزراي نفت دچار بي ثباتي شده بود، تعداد ۱۲۸۲ شركت در نمايشگاه چهاردهم نفت تهران شركت كردند كه كمتر از دوره قبل بود. تعداد شركتهاي خارجي با ۱۰۰ مورد كاهش به ۴۴۶ شركت رسيده بود. ۸۳۹ شركت داخلي هم در اين نمايشگاه حضور داشتند.
ارديبهشت ۸۹، در نمایشگاه پانزدهم شاهد حضور ۱۳۷۴ شركت شامل ۴۳۵ شركت خارجي از ۳۰ كشور و ۹۳۹ شركت داخلي بودیم. عليرغم آنكه تعداد شركتهاي حاضر در نمايشگاه حدود ۱۰۰ مورد افزايش يافته بود، تعداد شركت كنندگان خارجي باز هم كاهش داشت.
در نمايشگاه شانزدهم ايران رييس دوره اي اوپك شده بود و حضور دبيركل اوپك در تهران براي برگزاري جشن پنجاهمين سال تاسيس اوپك فرصت مناسبي در اختيار دولت و مسعود ميركاظمي وزير وقت نفت قرار داده بود تا با استفاده از اين ابزار، نمايشگاهي باشكوهتر برگزار كنند. در نمايشگاه شانزدهم نفت تهران كه دبيركل اوپك هم به منظور شركت در جشن پنجاه سالگي اوپك در آن حضور يافته بود، هزار شركت داخلي و ۵۸۵ شركت خارجي حضور يافتند. هرچند عمر کوتاه وزارت میرکاظمی، کمتر از دو ماه پس از این نمایشگاه پایان یافت.
نمايشگاه هفدهم در اوج تحریمها از ۲۸ فروردين تا اول ارديبهشت ۹۱ برگزار شد كه در آن شاهد افت معناداري از لحاظ تعداد شركت كنندگان بوديم. تعداد شركتهاي خارجي به ۳۱۵ شركت از ۱۵ كشور و تعداد شركتهاي داخلي به ۹۴۰ شركت كاهش يافته بود. جالب اينجاست كه تعداد كشورهاي خارجي حاضر در نمايشگاه چهارم نفت در سال ۷۸، برابر با كشورهاي خارجي حاضر در نمايشگاه هفدهم بود.
همانگونه که ذکر شد در نمایشگاه هجدهم نیز که آخرین نمایشگاه نفت در دوره احمدی نژاد بود شاهد افت دوباره تعداد شرکت کنندگان بودیم اما از سال ۹۳ روند رشد نمایشگاه نفت تهران دوباره آغاز شد. هرچند هنوز امیدوار به برگزاری نمایشگاههایی بهتر هستیم.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵