کد مطلب: 78511
 
صنعت نفت در هفته ای که گذشت
از نامه نگاری برای نرخ خوراک تا باج خواهی گازی ترکمنستان
 
روز سه شنبه، بیژن زنگنه، وزیر نفت با ارسال نامه‌ای به رئیس مجلس با اشاره به بار مالی دست‌‌کم ۱۶ میلیارد دلاری اجرای مصوبه کمیسیون تلفیق درباره قیمت‌گذاری خوراک واحدهای پتروشیمی، نسبت به تصویب نهایی این ماده در مجلس هشدار داد تا گام جدی و بلندی برای حفاظت از فرمول ده ساله قیمت خوراک پتروشیمی بردارد.
تاریخ انتشار : جمعه ۱۰ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۲۷
روز سه شنبه، بیژن زنگنه، وزیر نفت با ارسال نامه‌ای به رئیس مجلس با اشاره به بار مالی دست‌‌کم ۱۶ میلیارد دلاری اجرای مصوبه کمیسیون تلفیق درباره قیمت‌گذاری خوراک واحدهای پتروشیمی، نسبت به تصویب نهایی این ماده در مجلس هشدار داد تا گام جدی و بلندی برای حفاظت از فرمول ده ساله قیمت خوراک پتروشیمی بردارد.
به گزارش نکونیوز، این نامه زنگنه به لاریجانی پس از آن نگاشته شد که کمیسیون تلفیق مجلس در جریان بررسی لایحه برنامه ششم توسعه، شاخص‌های جدیدی برای قیمت‌گذاری خوراک گاز واحدهای پتروشیمی در قالب بند «الف» ماده ۵۳ تعیین کرده است که به معنای ابطال فرمول ۱۰ ساله وزارت نفت در این زمینه است. منتقدان مصوبه کمیسیون تلفیق که وزارت نفت نیز در زمره این منتقدان است معتقدند این مصوبه، رانت زیادی برای پتروشیمی‌های شبه‌دولتی ایجاد می‌کند و بار مالی زیادی را بر دوش دولت قرار می‌دهد؛ بطوریکه به گفته زنگنه، این بار مالی، اجرای بند الف ماده ۱۳ (بازپرداخت بدهی دولت به سازمان تامین اجتماعی)، ماده ۳۴ (پاداش بازنشستگی)، ماده ۵۳ (قیمت گذاری خوراک واحدهای پتروشیمی)، بند ۸ ماده ۵۴ (قیمت گذاری گاز صنایع انرژی بر) و بند ۳ ماده ۵۵ (ظرفیت صنعت پتروشیمی) در برنامه ششم توسعه را با ابهام جدی مواجه خواهد کرد. از سوی دیگر، به اعتقاد وزیر نفت، این مصوبه موجب بی ثباتی و بلاتکلیفی سرمایه گذارانی خواهد شد که مایلند در این بخش ها سرمایه گذاری کنند و می خواهد از همین الان، تکلیف خود را برای حداقل ۱۵ تا ۲۰ سال آینده بدانند. در حالیکه با این مصوبه کمیسیون تلفیق، فرمول تعیین قیمت خوراک پتروشیمی، عملا بلااثر خواهد شد. به نظر می رسد فشارهای مجتمع های پتروشیمی خوراک گازی بویژه مجتمع های خارج از نظارت وزارت نفت از جمله سازمانهای بازنشستگی خارج از وزارت نفت و نهادهای شبه دولتی، در اتخاذ این تصمیم کمیسیون تلفیق تاثیرگذار بوده است. حالا باید منتظر ماند و دید که واکنش مجلس به نامه زنگنه چه خواهد بود.
جریان گاز ترکمنستان به ایران قطع می شود؟
از ابتدای هفته گذشته، جریان باج خواهی گازی ترکمنستان از ایران رسانه ای شد. ماجرا از این قرار است که ایران به دلیل دوری شمال کشور از میادین گازی و کمبود گاز در ماههای سرد سال، مجبور به واردات گاز از ترکمنستان است که این میزان حدود سه درصد نیاز ایران به گاز، یعنی ١٢ میلیون مترمکعب را شامل می شود. اما ترکمنستانی ها که یکبار در فصل سرد سال، برای افزایش قیمت گاز، ایران را تحت فشار قرار داده و در فصل تحریم و کمبود گاز در زمان دولت قبل، موفق به افزایش قیمت گاز صادراتی به ایران شده بودند، این بار نیز ادعای پرداخت ۲ میلیارد دلار از سوی ایران بابت ما به التفاوت افزایش قیمت گاز وارداتی از این کشور را مطرح کرد. از زمان طرح این ادعا به صورت غیررسمی در رسانه های کشور اعلام شد که ایران زیر بار زور نمی رود و باج خواهی ترکمنستان را نمی پذیرد . اما با این وجود، برای مصالحه با ترکمنستان تلاش کرد. رییس کمیسیون انرژی مجلس هم با تاکید بر اینکه مجلس شورای اسلامی این حرکت ترکمنستان را یک باجگیری دولتی و بین‌المللی می‌داند، گفت : قطعا مجلس و کمیسیون انرژی در برابر این موضوع ایستادگی می‌کند و دولت را به قطع واردات گاز از ترکمنستان ملزم می‌کند. به هر حال مدیرعامل شرکت ملی گاز یاران برای مصالحه با ترکمن ها به عشق آباد سفر کرد و هرچند خبرهای اولیه در شامگاه پنجشنبه حکایت از توافق دو کشور داشت، اما آخرین خبرها تا این لحظه- ساعت ۱۵ جمعه – حاکی از آن است که توافقی حاصل نشد و با دستور وزیر نفت، حمیدرضا عراقی تصمیم گرفت به ایران بازگردد. اما یک منبع نزدیک به شرکت ملی گاز گفت که در لحظاتی که حمیدرضا عراقی و هیات همراهش در فرودگاه در حال سوار شدن به هواپیما بوده اند مقامات ترکمن گاز خواهان بازگشت آنها به میز مذاکره شده اند که مدیرعامل شرکت ملی گاز آنرا پذیرفت. گویا هنوز مذاکرات ادامه دارد و احتمالا تا ساعتی دیگر تکلیف واردات گاز ایران از ترکمنستان روشن می شود.
نفت ایران، رکورددار افزایش قیمت شد
قیمت نفت خام سبک ایران در هفته منتهی به ١٦ دسامبر (٢٦ آذرماه) با یک دلار و چهار سنت افزایش به ٥١ دلار و ٨٦ سنت برای هر بشکه رسید تا از این حیث رکورددار شود. میانگین قیمت نفت خام سبک ایران از ابتدای امسال تاکنون ٤٠ دلار و ٦٠ سنت برای هر بشکه بوده است. قیمت نفت خام سنگین ایران با دو دلار و دو سنت افزایش به ٥١ دلار و ٧٠ سنت برای هر بشکه رسید؛ میانگین قیمت نفت خام سنگین ایران امسال تاکنون ٣٨ دلار و ٦٨ سنت برای هر بشکه بوده است. قیمت سبد نفتی اوپک نیز در هفته مورد بررسی، به ٥١ دلار و ٩٤ سنت برای هر بشکه رسید که نسبت به هفته پیش از آن، یک دلار و ٢٥ سنت افزایش نشان می دهد.
باز هم آتش‌سوزی در پارس جنوبی
روز یکشنبه گذشته، یکی از واحدهای فاز ۲۰ و ۲۱ پالایشگاه در پارس جنوبی در حال تزریق گاز برای تست عملکرد واحد بوده است که دچار آتش سوزی می‌شود. این آتش سوزی در ساعت ۱:۱۵ بامداد رخ داده و در ساعت ۲:۳۰ بامداد مهار شد. آنگونه که مصطفی سالاری استاندار بوشهر گفته، این حادثه تلفات جانی نداشته و تنها ۸ نفر به علت استنشاق دود دچار ناراحتی شدند که همگی آنها به صورت سرپایی درمان شدند.
امضای ۲۴ تفاهم‌نامه با بزرگان نفت جهان
معاون شرکت ملی نفت روز دوشنبه با بیان اینکه تاکنون ۱۲ تفاهم نامه با شرکت‌های خارجی در صنعت نفت امضا شده و به زودی ۱۰ تا ۱۲ تفاهم دیگر نفتی امضا می شود، گفت: هزینه و ریسک پایین تولید نفت و گاز دو مزیت ایران برای جذب سرمایه گذاران است. غلامرضا منوچهری با بیان اینکه امنیت سرمایه گذاری در صنعت نفت و گاز ایران یکی از الزاماتی بوده که شرکت ملی نفت ایران نسبت به آن همواره پایبند بوده است، گفت: در حوزه عملیاتی هم سرمایه گذاری در بخش بالادستی نفت و گاز کشور دارای امنیت بالایی است. وی همچنین از برگزاری نمایشگاه‌ها و همایش‌های بین‌المللی به عنوان فرصتی برای معرفی بیشتر ظرفیت و پتانسیل های سرمایه گذاری در صنعت نفت کشور نام برد و خاطرنشان کرد: برگزاری نمایشگاه انرژی کیش می‌تواند به فرصتی برای شناخت بیشتر سرمایه گذاران از پتانسیل‌های سرمایه گذاری در صنعت نفت و گاز ایران منجر شود.
مقدم رفت؛ بیطرف آمد
روز پنجشنبه وزیر نفت با صدور نامه‎ای ضمن موافقت با بازنشستگی خودخواسته دکتر محمدرضا مقدم، معاون امور مهندسی، پژوهش و فناوری از زحمات او قدردانی کرد. در متن نامه بیژن زنگنه خطاب به محمدرضا مقدم آمده است: اکنون که به اصرار خودتان، به افتخار بازنشستگی نائل می‌شوید، جا دارد که از زحمات و خدمات ارزشمند جنابعالی در طول سالیان درازِ خدمت در صنعت نفت، بویژه در مدت عهده‌داری مسئولیت معاونت مهندسی، پژوهشی و فناوری و پیگیری‌های جنابعالی برای به سامان رساندن قراردادهای پژوهشی مربوط به بخش‌های بالادستی و پایین دستی نفت و نیز ساخت داخل ١٠ خانواده کالاهای اصلی مورد نیاز صنعت نفت، صمیمانه قدردانی و تشکر نمایم. قطعا در آینده نیز کماکان، صنعت نفت از مشورت‌ها و راهنمایی‌های جنابعالی بویژه در حوزه‌های راهبردی برخوردار خواهد شد. گفته می شود حبیب الله بیطرف وزیر نیروی دولت اصلاحات به عنوان جایگزین مقدم، به سمت معاونت پژوهش و فناوری وزارت نفت منصوب شده است.

Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵