کد مطلب: 77891
 
صنعت نفت ایران در هفته ای که گذشت
گازپروم در ایران پروژه های بزرگ می خواهد
 
در هفته گذشته، نام گازپروم بیش از هر شرکت بزرگ نفت و گاز جهان در ایران مطرح شد تا نفت در هفته ای که گذشت، بیش از همه تحت تاثیر مذاکرات ایران و روسیه در حوزه انرژی باشد؛ نامی که مدیرعامل آن معتقد است باید پروژه های بزرگ در ایران به آن واگذار شود.
تاریخ انتشار : شنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۰۵
در هفته گذشته، نام گازپروم بیش از هر شرکت بزرگ نفت و گاز جهان در ایران مطرح شد تا نفت در هفته ای که گذشت، بیش از همه تحت تاثیر مذاکرات ایران و روسیه در حوزه انرژی باشد؛ نامی که مدیرعامل آن معتقد است باید پروژه های بزرگ در ایران به آن واگذار شود.
به گزارش نکونیوز روز دوشنبه، ٢١ آذرماه نشست کمیته انرژی ایران و روسیه در تهران با حضور نمایندگان شرکتهای روسی گازپروم، روسنفت، زاروبژنفت، لوک اویل و .... برگزار شد و میرحسین زمانی نیا معاون امور بین‎الملل و بازرگانی وزیر نفت با مقایسه سطح روابط اقتصادی و سیاسی ایران و روسیه، گفت: روابط اقتصادی ایران و روسیه تناسبی با روابط سیاسی ندارد.
یک روز بعد تفاهم‎نامه همکاری شرکت ملی نفت ایران و شرکت گازپروم‎نفت روسیه برای مطالعه دو میدان نفتی چنگوله و چشمه خوش با حضور بیژن زنگنه، وزیر نفت ایران و الکساندر نواک، وزیر انرژی روسیه، امضا شد تا مطالعه این دو میدان به شرکت روسی گازپروم واگذار شود. سلبعلی کریمی، مدیرعامل شرکت نفت مناطق مرکزی ایران به نمایندگی از شرکت ملی نفت ایران و الکساندر دکوف، مدیرعامل شرکت گازپروم‎نفت این تفاهم‎نامه را امضا کردند. میدان نفتی چنگوله در استان ایلام در ۵۰ کیلومتری جنوب ‌شرق شهر مهران و در فاصله ۱۰ تا ۱۵ کیلومتری خط مرزی ایران و عراق (از طرف غرب و شمال غرب) و در حاشیه شمالی فروافتادگی دزفول و مابین میادین نفتی دهلران و آذر و میدان نفتی چشمه‎خوش در منطقه دشت عباس استان ایلام، در فاصله ۵۲ کیلومتری از جنوب شهرستان دهلران و ۷۰ کیلومتری غرب شهرستان اندیمشک واقع شده است.
وزیر نفت ایران در این مراسم با اشاره به یادداشت‎تفاهم توسعه دو میدان نفتی با گازپروم‎نفت روسیه گفت: روسیه با امضای تفاهم‎نامه برای مطالعه هفت میدان، بیشترین سهم را در مطالعه میدان‎های نفتی کشورمان در اختیار دارد.
همان روز در سیزدهمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری های اقتصادی ایران و روسیه، معاون وزیر انرژی روسیه به مذاکرات دو کشور و تلاش هایی که طی روزهای گذشته در کمیسیون های مختلف میان دو کشور صورت گرفته از آمادگی بالا برای همکاری های نفتی دو کشور خبر داد. وی از پیشرفت بالا در مذاکرات صورت گرفته با یکی از شرکت های روس خبر داد و گفت: علاقمندی برای امضای توافقنامه ای برای حضور این شرکت در ایران وجود دارد.
روز سه‌شنبه تفاهمنامه ای میان گازپروم روسیه و شرکت ملی گاز ایران هم منعقد شد و الکساندر مدودوف، معاون مدیرعامل شرکت گازپروم روسیه گفت: گازپروم روسیه علاقه‌مند به همکاری با ایران در زنجیره ارزش گاز از ابتدا تا انتها است. وی البته یک شرط هم برای همکاری با ایران گذاشت و گفت : از حضور در طرح‌های بزرگ در صنعت گاز ایران حتی در صورتی‌که بسیار دشوار باشد استقبال می کنیم. اما ایران جایگاه گازپروم را در نظر بگیرد و براین اساس پروژه‌های صنعت گاز ایران را به این شرکت پیشنهاد دهد. از مسئولان شرکت ملی گاز ایران درخواست می کنم پروژه ای را به شرکت گازپروم پیشنهاد دهند که پاسخگوی نظر ما نیز باشد و مطمئنم در ایران پروژه هایی وجود دارد که ظرفیت حضور در آن را داشته باشیم. وی ادامه داد: گازپروم می تواند با شرکت ملی گاز ایران و شرکتهایی همچون شل و توتال همکاری سه و چند جانبه داشته باشد. حمیدرضا عراقی مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران نیز از تشکیل کمیته مشترک ایران و روسیه در زمینه گاز خبر داد و گفت: ایران و روسیه می‌توانند ضمن اینکه با یکدیگر بازار مشترک داشته باشند، پروژه‌های مشترک در داخل و خارج از کشور نیز اجرا کنند.
افزایش ظرفیت تولید صنایع پتروشیمی
روز شنبه فرناز علوی عضو هیات مدیره و مدیر برنامه‌ریزی و توسعه شرکت ملی صنایع پتروشیمی در نشستی خبری با بیان این‌که در سال ۱۳۹۴ میزان کل تولید صنعت پتروشیمی ۴۶.۵ و در هفت ماهه اول سال ۱۳۹۵، ۲۹ میلیون تن بوده است، اظهار کرد: برآورد می‌شود میزان کل تولید صنعت پتروشیمی تا پایان سال به ۵۰ تا ۵۱ میلیون تن برسد. وی با بیان این‌که ظرفیت‌های صنایع پتروشیمی در سال ۱۳۹۵ به ۶۴ میلیون تن رسید، گفت: همراه با ظرفیت‌سازی روند تولید هم افزایش داشته است. در سال ۱۳۹۴ میزان کل تولید صنعت پتروشیمی ۴۶.۵ و در هفت‌ماهه اول سال ۱۳۹۵، ۲۹ میلیون تن بوده است و برآورد می‌شود این میزان تا پایان سال به ۵۰ تا ۵۱ میلیون تن برسد. فرناز علوی این امار را در شرایطی اعلام کرد که همچنان آماری تفکیک شده از تولید مجتمع های پتروشیمی و نقش شرکتهای خصوصی در این زمینه ارائه نمی شود.
پیشبینی زنگنه از قیمت نفت
وزیر نفت روز سه شنبه با بیان این که توافق کشورهای عضو و غیر عضو اوپک برای سلامت بازار و ایجاد توازن میان عرضه و تقاضای نفت بوده است، پیشبینی کرد قیمت نفت در محدوده ٥٤ تا ٥٥ دلار محکم می‎ایستد. زنگنه در عین حال گفت که قیمت نفت در بازار قابل پیش بینی نیست. اما همه نشانه‎ها حاکی از قیمت‌های رو به بالا در بازار نفت است.
صادرات ۴.۵میلیارد دلار فرآورده نفتی توسط بخش خصوصی
رییس اتحادیه صادرکنندگان نفت روز سه شنبه با بیان اینکه امسال تقریبا حجم صادرات فرآورده‌های نفتی با محصولات پتروشیمی رقابت می‌کند، توضیح داد: درسال‌های گذشته ایران حدود ۱۵ میلیارد دلار صادرات داشت که دو تا سه میلیارد آن متعلق به فرآورده‌های نفتی بود، اما در هشت ماهه امسال حدود ۴.۵ میلیارد دلار محصولات پتروشیمی صادر شده و تقریبا برابر همین میزان فرآورده‌های نفتی شامل قیر، هیدروکربور، پارافین و... صادر شده است. حمید حسینی در گفت‌وگو با ایسنا، با تاکید بر این‌که صادرات نفت با صادرات فرآورده‌های نفتی متفاوت است در مورد صادرات نفت توسط بخش خصوصی، اظهار کرد: با وجود این‌که در سیاست‌های اقتصاد مقاومتی بر استفاده از ظرفیت بخش خصوصی و تنوع‌سازی در صادرات فرآورده‌های نفتی تاکید شده است، اما از آنجایی که سازوکاری که حاکم بر فروش نفت بوده تغییری نکرده و هنوز شرکت نفت اصرار دارد قراردادهای نفتی را مستقیما با مصرف‌کننده نهایی کرده و امضاء کند اتحادیه نمی‌تواند در بخش صادرات نفتی نقشی ایفا کند.
کاهش صادرات ماهانه نفت ایران در دسامبر
روز چهارشنبه رویترز به نقل از یک منبع آگاه از برنامه نفت‌کش‌های ایران گزارش داد که صادرات نفت خام ایران در دسامبر هشت درصد نسبت به نوامبر کاهش خواهد یافت و به کمترین میزان در پنج ماهه گذشته می‌رسد. به گفته این منبع آگاه، صادرات نفت خام ایران در دسامبر بدون در نظر گرفتن میعانات، به ۱.۸۸ میلیون بشکه در روز در مقایسه با ۲.۰۴ میلیون بشکه در نوامبر، کاهش خواهد یافت. وی مدعی شد که این کاهش ممکن است نشانه وجود مشکلاتی در حفظ تولید پس از لغو تحریم‌ها در سال جاری میلادی که به افزایش تولید منجر شد، باشد. معافیت از توافق کاهش تولید اوپک یک پیروزی برای تهران بود که معتقد بود باید سهم بازاری که در دوران تحریم‌ها از دست داده بود را مجددا به دست آورد. البته صادرات نفت خام ایران در دسامبر در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته همچنان ۸۱ درصد افزایش نشان می‌دهد، زیرا صادرات به اروپا، صادرات کمتر به چین و سایر کشورها را جبران می‌کند.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵