کد مطلب: 89771
 
صنعت نفت در هفته ای که گذشت
توتال، بنزین، تومان و باقی قضایا
 
هفته ای که گذشت، درگذشت بنیتا کودک ۸ ماهه در خودروی پدرش پس از سرقت آن، همچون درگذشت آتنا در هفته پیش از آن، احساسات عمومی را جریحه دار کرد. دو هفته تلخ برای افکار عمومی. اما این هفته با یک خبر مهم اقتصادی همراه بود : تبدیل ریال به تومان. تداوم ارزیابی قرارداد با توتال و طرح شایعه هایی درباره افزایش قیمت بنزین یا سهمیه بندی آن هم از دیگر رویدادهای مهم هفته بود. هرچند که رویدادهای مهم نفت در هفته جاری به همین خبرها منحصر نماند.
تاریخ انتشار : جمعه ۶ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۲۹
هفته ای که گذشت، درگذشت بنیتا کودک ۸ ماهه در خودروی پدرش پس از سرقت آن، همچون درگذشت آتنا در هفته پیش از آن، احساسات عمومی را جریحه دار کرد. دو هفته تلخ برای افکار عمومی. اما این هفته با یک خبر مهم اقتصادی همراه بود : تبدیل ریال به تومان. تداوم ارزیابی قرارداد با توتال و طرح شایعه هایی درباره افزایش قیمت بنزین یا سهمیه بندی آن هم از دیگر رویدادهای مهم هفته بود. هرچند که رویدادهای مهم نفت در هفته جاری به همین خبرها منحصر نماند.
به گزارش نکونیوز، یکشنبه شب، همان زمانی که وزیر نفت در برنامه گفت و گوی ویژه خبری حاضر شده بود تا درباره قرارداد با توتال و انتقاداتی که به آن وارد می شود توضیح دهد، خبری توسط رسانه ها منتشر شد که حکایت از تبدیل واحد پول کشور به تومان داشت. پیش از این هم بارها در این باره صحبت شده بود اما این خبر از آنجا که از جلسه هیات دولت مخابره شده بود بیشتر مورد توجه قرار گرفت. هرچند مروری بر اصل خبر نشان می دهد که این موضوع هنوز هم در دولت تصویب نشده و صرفا در قالب یک لایحه بررسی و تایید شده و پس از آن هم باید به مجلس ارسال شود تا در آنجا تصویب شود. جلسه عصر یکشنبه هیات دولت، علاوه بر این خبر، با دو مصوبه ننفی هم همراه بود که خبر آن را می توانید در لینک ذیل ببینید: 
واحد پول ایران به تومان تبدیل می شود

از قرارداد با توتال تا افزایش مصرف بنزین
یکشنبه وزیر نفت در یک برنامه زنده تلویزیونی از قرارداد با توتال دفاع و آن را یک قرارداد خوب ارزیابی کرد. او درباره جزییات قرارداد توضیح داد و به منتقدان پاسخ داد. چند بار هم از عملکرد تخریبی صداوسیما در قبال صنعت نفت انتقاد کرد. او همچنین افزایش مصرف بنزین در کشور را به افزایش تولید خودرو در کشور نسبت داد و با اشاره ای در مورد عدم افزایش قیمت بنزین طی دو سال اخیر، تلویحا احتمال افزایش قیمت بنزین را تایید کرد. اما در عین حال به صراحت با سهمیه بندی بنزین مخالفت کرد. این اظهارنظرهای بنزینی زنگنه، مبنای خبرها و تحلیل های روزهای آتی رسانه ها شد. تحلیل هایی که احتمال افزایش قیمت بنزین را مطرح می کرد. مشروح سخنان زنگنه در برنامه تلویزیونی و سخنانش درباره قرارداد با توتال و مساله بنزین را در لینک ذیل بخوانید: 
امتیازات قرارداد با توتال برای ایران

بالاگرفتن انتقاد از زنگنه به خاطر تیم فوتبال نفت
ماجرای واگذاری باشگاه نفت تهران به بخش خصوصی در هفته ای که گذشت وارد فاز تازه ای شد. این بار تعدادی از بازیکنان سابق این تیم از جمله ملی پوشانی همچون علیرضا بیرانوند و وحید امیری که علیرغم جدایی از این تیم از دو سال پیش، هنوز طلب خود را از باشگاه نفت نگرفته اند به وزارت نفت رفتند و این بار مطالبات خود را از بیژن زنگنه طلب کردند و سخنان تندی هم بر زبان راندند. ماجرای باشگاه نفت بسیار پیچیده شده و خریدار باشگاه نفت، به وعده های خود عمل نکرده و نه تنها علی دایی در انتهای فصل گذشته از این تیم جدا شد بلکه علی کریمی سرمربی جدید این تیم هم یک روز پیش از فینال سوپرجام و یک هفته پیش از آغاز لیگ برتر استعفا داد تا نشان دهند اوضاع در این تیم بسیار به هم ریخته است. در این میان زنگنه نیز در حاشیه برنامه تلویزیونی یکشنبه شب با بیان این نکته که "من از فوتبال سر در نمی آورم" صرفا به بیان این نکته پرداخت که کار وزارت نفت تیم داری نیست و این باشگاه باید واگذار می شد. اما اکنون به نظر می رسد تنها راهکار پیش روی نفت، پس گرفتن باشگاه از خریدار قبلی و واگذاری مجدد باشگاه به یکی از متقاضیان جدید خرید باشگاه است. گزارش نکونیوز درباره تجمع نفتی ها در مقابل وزارت نفت و سخنان صریح بیرانوند و امیری را در لینک ذیل بخوانید:
باشگاه نفت، چگونه به دردسر زنگنه تبدیل شد؟

سیدصالح هندی، عضو جدید هیئت مدیره شرکت ملی نفت
روز دوشنبه وزیر نفت با صدور حکمی، سید صالح هندی را به عنوان عضو اصلی هیئت مدیره شرکت ملی نفت ایران منصوب کرد. در حکم بیژن زنگنه خطاب به سیدصالح هندی آمده است: «به استناد ماده ۲۸ قانون اساسنامه شرکت ملی نفت ایران، مصوب ۲۳ فروردین ماه ۱۳۹۵ کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی و با عنایت به ماده ۲۹ اساسنامه و تفویض اختیار مجمع عمومی محترم به اینجانب در جلسه ۴ خردادماه ۱۳۹۵، بدین‌وسیله با استعانت از خداوند دانای توانا، جنابعالی را به عنوان عضو اصلی هیئت مدیره شرکت ملی نفت ایران برای باقیمانده مدت دوره ماموریت اعضا منصوب می نمایم. امیدوارم با همراهی و همفکری دیگر اعضای محترم هیئت مدیره با اتکال به ذات اقدس الهی در انجام وظیفه خطیری که بر عهده می گیرید، موفق باشید.»

داستان ناتمام واگذاری پالایشگاه کرمانشاه
ماجرای واگذاری پالایشگاه کرمانشاه هنوز مورد اختلاف است. برخی این واگذاری را فاقد اشکال می دانند و برخی دیگر نیز خواهان تجدید نظر در آن هستند. در این میان روز چهارشنبه رئیس کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس شورای اسلامی گفت: واگذاری پالایشگاه کرمانشاه به بخش خصوصی، شفاف و بدون اشکال بوده و نیازی به تحقیق و تفحص نیست. محمدجواد کولیوند در گفت‌وگو با ایسنا، خاطرنشان کرد: ابهاماتی در مورد عملکرد سازمان خصوصی سازی در واگذاری پالاشگاه کرمانشاه به شرکتی که در مزایده برنده شده است مطرح بود که سازمان بازرسی به این موضوع ورود کرد و بعد از بررسی‌ها اعلام کرد،‌ این واگذاری براساس قوانین انجام شده و تخلفی در این زمینه صورت نگرفته است. وی افزود: سازمان خصوصی سازی محاسبات لازم در خصوص بدهی‌ها،‌ مطالبات، ارزش زمین و دارایی‌های پالایشگاه کرمانشاه و بخشی از زمین پالایشگاه که اوقافی بود را انجام داد و براساس آن قیمت گذاری کرد و به صورت رسمی مزایده صورت گرفت و برنده مزایده مشخص شد و در این مسیر نیز همه چیز شفاف انجام شد. کولیوند تاکید کرد: تحقیق و تفحص حق نمایندگان است و براساس پیش بینی‌های قانونی در آئین نامه داخلی مجلس نمایندگان می‌توانند از این حق خود استفاده کنند،‌ اما واگذاری پالایشگاه کرمانشاه به بخش خصوصی هیچ پشت پرده‌ای ندارد و هیچ پنهان کاری در مورد مراحل آن انجام نشده است و نیازی برای تحقیق و تفحص وجود ندارد و نمایندگان می‌توانند به جای تحقیق و تفحص درخواست اجرای ماده ۲۳۶ آئین نامه داخلی مجلس را مطرح کنند. 

تحریم جدید ضد ایرانی
سه شنبه شب به وقت تهران، مجلس نمایندگان آمریکا با اکثریت قاطع (۴۱۹ رأی موافق و تنها ۳ رأی مخالف) طرح تحریمی جدید ایران، روسیه و کره شمالی را تصویب کرد. همزمان ترامپ رئیس جمهور آمریکا در یک سخنرانی و همچنین در یک مصاحبه، تهدیدات جدیدی را علیه ایران مطرح کرد. مسایلی که موجب شد بار دیگر آثار این تحریمها و موضع گیری ها درباره تاثیر این تحریمها بر اقتصاد و بویژه صنعت نفت ایران مورد توجه قرار گیرد. هرچند اروپا با این تحریمها مخالف است و علیه آن موضوع گیری کرده است. اما منتقدان دولت در ایران بار دیگر از این موضوع برای فشار بر دولت روحانی استفاده کرده اند.  گزارش نکونیوز در زمینه تحریم های جدید آمریکا علیه ایران را در لینک ذیل بخوانید: 
طرح تحریمی جدید آمریکا چه تأثیری بر صنعت نفت ایران دارد؟


Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵