کد مطلب: 68279
 
از صادرات نفت تا واردات بنزین
پیام نفتی فرمایشات رهبری
 
مقام معظم رهبری در جمع مسولان نظام مسایل گوناگونی را مطرح کردند که بخشی از آن حاوی نکاتی مرتبط با صنعت نفت بود.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۶ خرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۲۸
مقام معظم رهبری در جمع مسولان نظام مسایل گوناگونی را مطرح کردند که بخشی از آن حاوی نکاتی مرتبط با صنعت نفت بود.
به گزارش نکونیوز، حضرت آیت الله خامنه ای در بخشی از سخنان خود، به موضوع عملی نشدن وعده های غرب پس از لغو تحریمها پرداختند و با اشاره به موانعی که برای درآمدهای نفتی کشور ایجاد شده بود تاکید کردند : امروز دسترسی به درآمدهای نفتی کشور کاری دشوار و هزینه‌دار است و پولهایی هم که در بانکهای دیگر کشورها داریم، هنوز به جمهوری اسلامی برنگشته است چرا که این پولها به دلار است و انتقال آنها به دلیل دشمنی و بدعهدی امریکا قفل شده است.
هرچند بخشی از پولهای بلوکه شده یا درآمدهای حاصل از فروش نفت به کشور بازگشته اما هنوز بخش مهمی از آن باقی مانده که این امر، موجبات نگرانی مسوولان را فراهم آورده و بیم آن می رود که تداوم این وضعیت موجب شود در مسیر فروش نفت ایران در ماههای آتی نیز که فروشی به مراتب بیش از گذشته است تنگناهایی ایجاد شود. ایشان همچنین به محدودیتهایی که برای نفتکش ها ایجاد شده بود اشاره کردند.
اما نکته مهم فرمایشات ایشان در حوزه تولید و صادرات نفت و واردات بنزین بود. مقام معظم رهبری تصریح کردند: "افزایش تولید و صادرات نفت، نیاز کشور است اما در کشوری که دارای بزرگترین ذخائر گازی و نفتی جهان است، واردات بنزین نباید انجام شود و مسئولان برای رفع این مشکل باید برنامه ریزی و اقدام کنند." دو نکته مهم در این بخش از سخنان رهبری لازم است مورد توجه مسوولان قرار گیرد. نکته نخست ضرورت توجه به خودکفایی در تولید بنزین و بی نیازی از واردات است. راه اندازه پالایشگاه ستاره خلیج فارس در بندرعباس که احتمالا تا پایان سال جاری، فاز نخست آن تحقق خواهد یافت، زمینه خودکفایی کشور در تولید بنزین آن هم تولید بنزین باکیفیت را فراهم می سازد. البته راه اندازی پالایشگاه ستاره خلیج فارس طبق برنامه باید در زمان دولت قبل صورت می گرفت که به دلیل تحریمها، عملی نشد. حالا با راه اندازی این پالایشگاه، شاهد رفع یکی از دغدغه های مهم رهبری خواهیم بود.
نکته بعدی، ارزیابی تولید و صادرات نفت به عنوان نیاز کشور بود. ایشان در زمان تحریمها، بارها بر این نکته تاکید کرده بودند که باید به جایی برسیم که در صورت بسته شدن چاههای نفت، هیچ دغدغه ای نداشته باشیم. برخی، این سخنان رهبری را به گونه ای که تمایل داشتند تعبیر کرده بودند و حتی در شرایط کنونی نیز با افزایش تولید نفت مخالفت می کردند. در حالیکه افزایش تولید و صادرات نفت، نافی تلاش برای تبدیل شدن به تولیدکننده فرآورده های نفتی نیست و نمی توان با هر گونه افزایش تولید و صادرات نفت، به مثابه خام فروشی برخورد کرد. چرا که نه تنها افزایش صادرات نفت، قدرت ایران را در معادلات بین المللی افزایش می دهد، بلکه تحقق رشد اقتصادی کشور را نیز ساده تر امکانپذیر می سازد و این نکاتی نیست که از دید مقام معظم رهبری پنهان مانده باشد. به همین دلیل ایشان علاوه بر آنکه از افزایش تولید و صادرات نفت، به عنوان نیاز کشور یاد کردند، بر ضرورت خودکفایی کشور در تولید فرآورده هایی همچون بنزین نیز تاکید داشتند.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵