کد مطلب: 45229
 
توقف فعالیت خط لوله نفت کلمبیا
 
شرکت دولتی نفت اکوپترول کلمبیا از انفجار بمب در خط لوله اصلی انتقال نفت این کشور و توقف فعالیت آن خبر داد.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۸ فروردين ۱۳۹۴ ساعت ۱۲:۵۵
شرکت دولتی نفت اکوپترول کلمبیا از انفجار بمب در خط لوله اصلی انتقال نفت این کشور و توقف فعالیت آن خبر داد.
به گزارش خبرگزاری رویترز، اکوپترول با اشاره به انفجار یک بمب در خط لوله نفت کانو لیمون کلمبیا و توقف فعالیت این خط لوله، اعلام کرد که اختلالی در صادرات نفت این کشور ایجاد نمی‌شود.

حملات چریکهای گروه چپگرای فارک و ای‌ال‌ان به شبکه خط لوله نفت کلمبیا به طور مکرر در این کشور روی می‌دهد. شمار این حملات در سال ٢٠١٤ میلادی به بیش از ١٣٠ حمله رسید اما به گفته اکوپترول، این نخستین بار از ماه نوامبر گذشته است که خط لوله اصلی کانو لیمون هدف حمله قرار می‌گیرد.

اکوپترول در پایان هر دو سوی این خط لوله ٧٨٠ کیلومتری نفت ذخیره می‌کند و این خط لوله روزانه حدود ٨٠ هزار بشکه نفت را منتقل می‌کند. این ذخیره‌ها می‌توانند صادرات موردنیاز را تا پایان عملیات تعمیر تأمین کنند، فرآیندی که به طورمعمول سه تا چهار روز به طول می‌انجامد.

مدیر مطبوعاتی اکوپترول درباره این حمله که در ایالت بویاکا روی داد، گفت: هم‌اکنون انتقال نفت از این خط لوله متوقف شده است و نیروهای مسلح در تلاش برای برقراری امنیت در محل حادثه هستند تا کارگران بتوانند عملیات تعمیر را انجام دهند.

وی با اعلام این که عملیات تعمیر به‌سرعت انجام می‌گیرد، هرگونه تغییر در پیش‌فرض قرارداد یا اعلام وضع فوق‌العاده را رد کرد.

این مقام بلندپایه با اشاره به این که نمی‌تواند تعیین کند که کدام گروه در این حمله دست داشته اند، تصریح کرد که نشت نفت از این خط لوله زیاد نبوده است.

بر اساس این گزارش، اکوپترول از طریق شرکت تابعه سنیت اجرای خط لوله کانو لیمون را برعهده دارد. ظرفیت انتقال این خط لوله به پایانه کووناس ٢٢٠ هزار بشکه نفت در روز است. خط لوله کانو لیمون همچنین به شرکتهای دیگری از جمله شرکت آکسیدنتال پترولیوم آمریکا نفت منتقل می‌کند.

خط لوله کانو لیمون کلمبیا اواخر ماه نوامبر نیز هدف حمله گروههای مخالف قرار گرفت.

کلمبیا چهارمین تولیدکننده بزرگ نفت خام در آمریکای لاتین است و ذخایر نفتی این کشور به ٢,٤ میلیارد بشکه می‌رسد.

صنعت نفت کلمبیا به عنوان بزرگترین صادرکننده، پیشتاز و محرک اصلی رشد اقتصادی این کشور به شمار می‌آید که تحت تأثیر مسائل تنظیمی از جمله انتظارهای طولانی‌مدت برای دریافت مجوزهای زیست‌محیطی برای حفاری و تولید نفت، حملات شورشیان مارکسیست و همچنین افزایش مخالفت بومیان با صنایع استخراجی قرار گرفته است.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵