کد مطلب: 77909
 
نفت پیشران رشد اقتصادی
 
معاون اقتصادی بانک مرکزی گفت: اگرچه بخش نفت پیشران تحقق رشد اقتصادی ٧,٤ درصدی در نیمه نخست امسال است، اما شاهد رشد در سایر بخش‌های غیرنفتی هستیم.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۸ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۱۳
معاون اقتصادی بانک مرکزی گفت: اگرچه بخش نفت پیشران تحقق رشد اقتصادی ٧,٤ درصدی در نیمه نخست امسال است، اما شاهد رشد در سایر بخش‌های غیرنفتی هستیم.
به گزارش شانا به نقل از ایرنا، پیمان قربانی، معاون اقتصادی بانک مرکزی گفت: در فصل بهار امسال که آمار آن شهریورماه اعلام شد، رشد اقتصادی کشور ٥,٤ درصد به دست آمد.

وی افزود: در فصل تابستان امسال نیز میزان رشد اقتصادی ٩,٢ درصد محاسبه شد که بر این اساس متوسط ٦ ماه نخست امسال ٧.٤ درصد برآورد می‌شود.
قربانی تصریح کرد: بخشی از رشد اقتصادی ناشی از روندی است که در بخش تولید نفت از ٢ ماه پایانی پارسال آغاز شد و شاهد بازگشت تولید به سطح پیش از تحریم و رشد چشمگیر در این بخش بودیم.

معاون بانک مرکزی از بخش نفت به عنوان پیشران رشد اقتصادی یاد کرد و گفت: خوشبختانه در فصل دوم امسال در بخش غیرنفتی اقتصاد نیز شاهد روند رو به رشد نسبت به بهار بودیم.

وی عنوان کرد: رشد اقتصادی در بخش‌هایی همچون کشاورزی، خدمات و صنعت در تابستان نسبت به فصل اول روند بهتری داشت که می‌توان از آن به‌عنوان خروج اقتصاد کشور از رکود یاد کرد.

قربانی افزود: آنچه در بهار و تابستان امسال در زمینه رشد اقتصادی رخ داد و برای استمرار رشد اقتصادی مهم ارزیابی می‌شود، این است که رشد در بخش‌های غیرنفتی رو به افزایش است.

معاون بانک مرکزی تصریح کرد: در روزهای آینده بانک مرکزی جزییات تحقق رشد اقتصادی ٧,٤ درصدی را اعلام می‌کند.

بر اساس محاسبات مقدماتی انجام شده توسط اداره حساب‌های اقتصادی بانک مرکزی، بر پایه آمار و اطلاعات واصله از مراجع آماری ذیربط، تولید ناخالص داخلی به قیمت پایه و به قیمت‌های ثابت، در ٦ ماه نخست امسال نسبت به مدت مشابه پارسال، معادل ٧,٤ درصد رشد داشته است.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵