کد مطلب: 71419
 
وزیر امور خارجه ترکیه در کنفرانس خبری با ظریف اعلام کرد:
حجم خرید گاز از ایران را افزایش می دهیم
 
وزیر امورخارجه ترکیه ساعتی پیش اعلام کرد که این کشور حجم خرید گاز از ایران را افزایش می دهد.
تاریخ انتشار : جمعه ۲۲ مرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۷:۰۵
وزیر امورخارجه ترکیه ساعتی پیش اعلام کرد که این کشور حجم خرید گاز از ایران را افزایش می دهد.
به گزارش نکونیوز، "مولود چاووش اوغلو" در کنفرانسی مطبوعاتی پس از مذاکره با همتای ایرانی خود "محمدجواد ظریف" اعلام کرد که ترکیه در نظر دارند حجم خرید گاز از ایران را افزایش دهد.
چاووش اوغلو در این رابطه گفت: "ما موضوع خرید گاز را مورد بحث قرار خواهیم داد. ما قصد داریم حجم بیشتری از گاز ایران را وارد کنیم و در حال حاضر مشغول بررسی قیمت و موضوعات پیرامون آن هستیم."
او همچنین از ایران خواست تا طرفین مشکلات مربوط به محاسبات و برآوردهای مالی را بدون حکمیت دادگاه بین الملل، حل و فصل کنند.
آنگونه که رسانه های ترکیه اعلام کرده اند، گاز ایران برای ترکیه گران تر از سوخت از دیگر نقاط تمام می شود. بر اساس تحلیل کارشناسان، قیمت هزار متر مکعب آن رقمی معادل ۴۸۰ دلار معامله می شود. از این گذشته، ایران به خاطر افزایش مصرف داخلی بارها مجبور به محدود سازی ارسال گاز به ترکیه شده است. به همین خاطر نیز ترکیه به میزان از قبل تعیین شده، گاز دریافت نمی کند. سهم حجم صادراتی گاز ایران در ترکیه حدود ۱۸ درصد (معادل حدودا ۹ الی ۱۰ میلیارد متر مکعب در سال) است. اما به نظر می رسد حمایت ایران از دولت ترکیه در مقابل کودتاگران، در نهایت به سود گاز ایران تمام شده است.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵