کد مطلب: 107493
 
دبیرکل انجمن صنفی کارفرمائی صنعت پتروشیمی:
عملکرد بانک های توسعه ای در تامین مالی پتروشیمی ضعیف است
 
احمد مهدوی ارزآوری ۱۳ میلیارد دلاری صنعت پتروشیمی در شرایط فعلی کشور را یک مزیت بزرگ برای کشور معرفی کرد و گفت پتروشیمی با درآمد سالانه ۱۳-۱۲ میلیارد دلاری، علاوه بر رفع نیاز داخلی، صادرات را نیز تامین کرده و در مقایسه با سایر صنایع کشور از اهمیت به سزایی برخوردار است.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۶ شهريور ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۲۱
احمد مهدوی ارزآوری ۱۳ میلیارد دلاری صنعت پتروشیمی در شرایط فعلی کشور را یک مزیت بزرگ برای کشور معرفی کرد و گفت پتروشیمی با درآمد سالانه ۱۳-۱۲ میلیارد دلاری، علاوه بر رفع نیاز داخلی، صادرات را نیز تامین کرده و در مقایسه با سایر صنایع کشور از اهمیت به سزایی برخوردار است.

دبیرکل انجمن صنفی کارفرمائی صنعت پتروشیمی در گفتگو با نکونیوز در مورد ضرورت سرمایه گذاری در حوزه پتروشیمی گفت: برخورداری از منابع غنی هیدروکربنی، ایران را مبدل به یکی از مساعدترین کشورها برای سرمایه گذاری در حوزه پتروشیمی کرده است.

وی  در ادامه افزود: مزیت بهره مندی توامان ایران از نفت وگاز، به نسبت سایر کشورهای حوزه خلیج فارس در عرصه پتروشیمی، کشور را یک گام جلوتر برده است. لازم به ذکر است که پتروشیمی بستری است که در آن منابع هیدروکربنی به ارزش افزوده تبدیل شده، زنجیره های آن توسعه یافته و در نهایت  به میزان قابل توجهی به صادرات غیرنفتی، ایجاد اشتغال و توسعه اقتصادی کمک شود.

مهدوی بیان داشت: هرچند جایگاه صنعت پتروشیمی در کشور خوب است اما کماکان تا رسیدن به افق ۱۴۰۴، عقب هستیم؛ برای دستیابی به هدف گذاریهای انجام شده نیازمند به ۸۰ میلیارد دلار سرمایه گذاری هستیم.

دبیرکل انجمن صنفی کارفرمائی صنعت پتروشیمی خاطرنشان کرد از آنجاییکه فراهم کردن سرمایه لازم برای توسعه صنعت پتروشیمی از منابع داخلی دشوار است ضروری است که در بخش جذب سرمایه گذاری خارجی فعال تر عمل کنیم.

وی خاطرنشان کرد:  نیروی انسانی متخصص، برخورداری از موقعیت جغرافیایی مساعد، خوراک فراوان، نزدیکی به بازارهای جهانی و سواحل متعدد از مزیت هایی  است که ایران را برای سرمایه گذاری در بخش پتروشیمی به گزینه ای مناسب و جذاب تبدیل کرده است.

مهدوی  با ذکر این مهم که پتروشیمی در دنیا، صنعتی رو به جلوست، گفت: محصولات پتروشیمی علاوه بر اینکه بخش عمده ای از سبد خانوار را تشکیل می دهد، در بسیاری از صنایع نیز نقش مهمی ایفا می کند.

وی با اذعان به اینکه چشم انداز تقاضا برای نفت و گاز در بلندمدت رو به کاهش بوده و انرژی های تجدید پذیر، جایگزین نفت و گاز می شوند گفت: صنعت پتروشیمی از یک موقعیت مناسب برای درآمدزایی به سمت یک ضرورت اقتصادی حرکت می کند و سرمایه گذاریهای انجام شده در کشور در این بخش با آنچه که انتظار می رود، فاصله دارد.

مهدوی عملکرد بانک های توسعه ای را در بخش تامین مالی صنایع پتروشیمی ضعیف توصیف کرد و گفت: با وجود درک کامل از اهمیت صنایع پتروشیمی در کشور، به دلیل بزرگ بودن پروژه های پتروشیمی، کماکان سرمایه بانک های توسعه ای برای سرمایه گذاری در این بخش اندک است.وی نبود یک نهاد مستقل رگولاتوری  یکی از موانع اصلی توسعه صنعت پتروشیمی کشوردانست و گفت:  علاوه بر موارد ذکر شده، شرایط تحریمی پیش رو، افزایش ریسک سرمایه گذاری، وضع فضای کسب و کار، مشکلات و موانع مالیاتی و غیر منطقی بودن قیمت انواع خوراک توسعه صنعت پتروشیمی را با مشکلات جدی مواجه کرده است.

دبیرکل انجمن صنفی کارفرمائی صنعت پتروشیمی گفت: با توجه به شرایط فعلی تقویب سرمایه گذاری داخلی را برای توسعه صنایع پتروشیمی از طریق نهادهای سرمایه گذاری دولتی را باید با جدیت و تمرکز بیشتری مورد توجه قرار داد.

Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵