کد مطلب: 77729
 
افزایش سوددهی شرکت‌های نفتی
 
کاهش هزینه‌ها و سرمایه‌گذاری‌ها در زمینه حفاری، طراحی ساده‌تر چاه‌ها و تصویربرداری‌های لرزه‌ای ارزان‌تر، به این مفهوم است که شمار دکل‌ها در سال آینده میلادی ممکن است مانند امسال باشد، اما سود فعالیت‌ها افزایش ‌می‌یابد.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۲۶
کاهش هزینه‌ها و سرمایه‌گذاری‌ها در زمینه حفاری، طراحی ساده‌تر چاه‌ها و تصویربرداری‌های لرزه‌ای ارزان‌تر، به این مفهوم است که شمار دکل‌ها در سال آینده میلادی ممکن است مانند امسال باشد، اما سود فعالیت‌ها افزایش ‌می‌یابد.
به گزارش خبرگزاری رویترز، موسسه بین المللی مشاوره و پژوهش انرژی وود مکنزی پیش‌بینی کرد که هزینه‌ها و سرمایه‌گذاری‌های جهانی در حوزه اکتشاف نفت و گاز در سال ٢٠١٧ میلادی نسبت به سال جاری میلادی کاهش یابد. این میزان در سال ٢٠١٦ میلادی ٤٠ میلیارد دلار بوده است.

این موسسه ادامه داد: اما کاهش هزینه‌ها و سرمایه‌گذاری در این بخش، به معنای کاهش سوددهی نیست.

با توجه به افت قیمت جهانی نفت در ٣٠ ماه گذشته، شرکت‌های نفتی از جمله اکسون موبیل آمریکا و شل انگلیسی-هلندی در سال‌های اخیر بودجه سرمایه‌گذاری خود را به خصوص در حوزه اکتشاف کاهش داده‌اند.

طبق گزارش وود مکنزی، سهم اکتشاف در سرمایه‌گذاری‌های نفت و گاز سال آینده میلادی به کمترین میزان خود یعنی هشت درصد خواهد رسید.

اندرو لاتمن، معاون رئیس تحقیقات اکتشاف در موسسه وود مکنزی گفت: اگر خوش بینانه نگاه کنیم، میزان کلی سرمایه‌گذاری در این حوزه سال ٢٠١٧ میلادی مانند سال جاری میلادی خواهد بود و حتی شاید کاهش یابد؛ این در حالی است که در سال ٢٠١٤ میلادی این میزان با مبلغ ٩٥ میلیارد دلار رکورد شکنی کرد.

کاهش هزینه‌ها و سرمایه‌گذاری‌ها در زمینه حفاری، طراحی ساده‌تر چاه‌ها و تصویربرداری‌های لرزه‌ای ارزان‌تر، به این مفهوم است که شمار دکل‌ها در سال آینده میلادی ممکن است مانند سال جاری میلادی باشد، اما سود فعالیت‌ها افزایش ‌یابد.

لاتمن گفت: پس از یک دهه رکود، سود ابرشرکت‌های انرژی از اکتشاف نفت و گاز نزدیک به ١٠ درصد در سال ٢٠١٥ میلادی افزایش یافت، اما سود دیگر حوزه‌های تولید نفت (تولید، پالایش و پخش) بی تغییر باقی ماند؛ چاه‌های کمتر و کم هزینه‌تر آینده بهتری را برای اکتشاف کنندگان رقم می‌زند.

انتظار نمی‌رود که تعداد حفاری‌ها در سال آینده میلادی کاهش یابد، این میزان به طور میانگین به ازای هر چاه نزدیک به ٢٥ میلیون بشکه معادل نفت خواهد بود.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵