۱
 
کد مطلب: 61294
 
نفت در هفته ای که گذشت
وقتی تحریم ها به تاریخ پیوست
 
هفته ای که گذشت، با لغو رسمی و عملیاتی تحریمهای ضد ایرانی که بیش از هر حوزه ای صنعت نفت و صنایع وابسته را درگیر کرده بود، امیدها برای گشایش تازه در صنعت نفت افزایش یافت؛ در حقیقت هفته جاری، هفته بازگشت رسمی ایران به بازارهای جهانی نفت با لغو تحریمهای نفتی و بانکی بود.
تاریخ انتشار : جمعه ۲ بهمن ۱۳۹۴ ساعت ۱۲:۰۷
هفته ای که گذشت، با لغو رسمی و عملیاتی تحریمهای ضد ایرانی که بیش از هر حوزه ای صنعت نفت و صنایع وابسته را درگیر کرده بود، امیدها برای گشایش تازه در صنعت نفت افزایش یافت؛ در حقیقت هفته جاری، هفته بازگشت رسمی ایران به بازارهای جهانی نفت با لغو تحریمهای نفتی و بانکی بود.
به گزارش نکونیوز، روز دوشنبه ۲۸ دی ماه، اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهور به ساختمان مرکزی وزارت نفت رفت تا با بیژن زنگنه وزیر نفت دیدار کند و با تبریک اجرای برجام و لغو تحریمهای ستمگرانه بگوید: با لغو تحریمها، بار سنگینی بر عهده وزارت و صنعت نفت خواهد بود و انتظار این است که وزارت و صنعت نفت گام مهمی را در این دوران بردارند که طبیعی است. اقتصاد مقاومتی، محور نشست معاون اول رئیس جمهوری با مدیران ارشد صنعت نفت است. در این نشست علاوه بر بیژن زنگنه وزیر نفت، محمدمهدی رحمتی، معاون برنامه ریزی و نظارت بر منابع هیدروکربوری وزارت نفت، رکن الدین جوادی مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران، حمیدرضا عراقی مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران، عباس کاظمی مدیرعامل شرکت پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران و علیرضا صادق آبادی مدیرعامل شرکت زیرساخت فراگیر پالایشی سیراف و... به ارائه گزارشی از فعالیتهای انجام شده در طول بیش از دو سال گذشته می پردازند. در حقیقت دیدار جهانگیری با زنگنه، اعلام رسمی لغو تحریمها بود. همان روز رکن الدین جوادی مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران پس از دیدار با معاون اول رئیس جمهوری در جمع خبرنگاران پس از تشریح محورهای این دیدار درباره افزایش ٥٠٠ هزار بشکه ای تولید نفت ایران روی قیمت نفت گفت: افزایش ٥٠٠ هزار بشکه ای تولید نفت ایران بدان معناست که ایران آمادگی افزایش ٥٠٠ هزار بشکه ای تولید نفت را با لغو تحریم ها دارد و امروز نیز دستور افزایش تولید نفت ایران ابلاغ شد. امیرحسین زمانی‌نیا معاون بازرگانی و امور بین‌الملل وزارت نفت ایران نیز در گفتگو با بلومبرگ گفت: ایران افزایش فوری صادرات به میزان روزانه ۵۰۰ هزار بشکه نفت را هدف‌گذاری کرده است. ایران قصد دارد ظرف چند ماه نیم میلیون بشکه دیگر نیز به صادرات نفت خود اضافه کند. بدین ترتیب افزایش تولید نفت ایران ابلاغ شد تا از سویی دیگر، نگرانی ها درباره کاهش قیمت نفت در بازارهای جهانی افزایش یابد. بطوریکه خبرگزاری رویترز همان روز گزارش داد: ایران با خلاص شدن از تحریم‌های بین‌المللی و افزایش صادرات نفت خود ممکن است قیمت‌ها را بیش از این به زیر ۳۰ دلار در هر بشکه برساند. اما ایران اصرار دارد سهم خود را از بازار به دست آورد و معتقد است کشورهایی همچون عربستان که در سالهای تحریم ایران نفت کمتری تولید کرده اند باید نفت کمتری به بازار عرضه کنند.
ابلاغ جزئیات نرخ خوراک گاز طبیعی واحدهای پتروشیمی
چند روز پس از آنکه اعلام شد نرخ خوراک پتروشیمی ها ابلاغ شده، روز شنبه ۲۶ دی ماه وزیر نفت جزئیات نرخ خوراک گازطبیعی واحدهای پتروشیمی را ابلاغ کرد. در خحقیقت پس از تایید فرمول پیشنهادی وزارت نفت از سوی معاون اول رئیس جمهوری، جزئیات نرخ خوراک گاز طبیعی واحدهای پتروشیمی از سوی وزیر نفت ابلاغ شد.
افزایش ۴ میلیارد تومانی بودجه وزارت نفت
روز یکشنبه اعلام شد براساس ارقام ارائه شده از سوی دولت در لایحه بودجه سال ۱۳۹۵ به نظر می‌رسد وزارت نفت کمترین تغییر را در رقم بودجه نسبت به سال گذشته داشته است. در لایحه بودجه امسال دولت پیشنهاد کرده بودجه وزارت نفت تنها ۱۶۸ میلیارد تومان باشد. رقمی که به نسبت سال گذشته تغییری بسیار محدود را نشان می‌دهد، زیرا در بودجه سال ۱۳۹۴ نیز سهم وزارت نفت از بودجه عمومی ۱۶۴ میلیارد تومان بود تا تنها چهار میلیارد تومان افزایش بودجه در سال ۱۳۹۵ برای این وزارتخانه تخمین زده شود.
زنجانی دیگر بهانه تحریم ندارد
روز سه شنبه مدیر امور حقوقی شرکت ملی نفت ایران با اشاره به تمدید یک‌ماهه مهلت پرداخت بدهی بدهکار بزرگ نفتی گفت: زنجانی دیگر بهانه ای به نام تحریم ندارد. علی اکبر ماهرخ زاد گفت: پایان مهلت یک‌ماهه قبلی متهم، امروز (٢٩ دیماه) است که با توجه به درخواست مجدد وکیل متهم برای تمدید مهلت پرداخت بدهی وی و موافقت قاضی محترم پرونده، این مهلت برای یک ماه دیگر تمدید شده است.
وزیر نفت به عمان رفت
بیژن زنگنه وزیر نفت ایران پنجشنبه یکم بهمن‌ماه در نخستین سفر خارجی خود پس از اجرای برجام، در صدر هیئتی به منظور دیدار با مسوولان نفتی سلطان‌نشین عمان، به این کشور سفر کرد. وزیر نفت در این سفر یک‌روزه با مقامهای نفتی عمان دیدار و ضمن پیگیری قراردادهای همکاری که پیش از این میان دو کشور امضا شده بود، در مورد زمینه‌های جدید برای توسعه همکاریها در حوزه انرژی مذاکره کرد. عمان از سالهای پیش خواهان دریافت گاز از ایران بوده و در همین زمینه در اسفندماه ١٣٩٢ قراردادی با ایران برای واردات روزانه ٢٨ میلیون مترمکعب گاز امضا کرد. عمان دومین شریک تجاری ایران در میان کشورهای حوزه خلیج فارس به شمار می‌رود.
Share/Save/Bookmark


۱۳۹۴-۱۱-۰۴ ۲۲:۴۸:۳۴
جناب آقای زنگنه وزیر محترم نفت -باسلام واحترام از جنابعالی خواهشمند است بجای تاسیس و ایجاد مراکز و انسیتوهای جدید و نحقیقاتی پژوهش و فناوری یکبار و برای همیشه تکلیف پژوهشگاه صنعت نفت با 2000نفر نیرو را برای وزارت نفت مشخص کنید.
جهت اطلاع عرض میکنم این مرکز بعلت بی مهرهای وزیر نفت در شرایط دشواری به سر می برد. برای مثال قرارداد450میلیاردی با دانشگاه ها و وزارت علوم و عدم هرگونه قرارداد با این مرکز تحقیقاتی زیر نظر نفت؟ اگر شما دانستید مشکل چیست به اطلاع برسنل این مزکز هم برسانید.
 
نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵