کد مطلب: 38984
 
نگاهی به تاثیر نشست پنجشنبه بر آینده نفت
اوپک چه خواهد کرد؟
 
بزرگترین صادرکنندگان نفت در جهان پنجشنبه (فردا) گردهم می‌آیند تا درباره کاهش تولید نفت با هدف جلوگیری از سقوط بیشتر بهای آن در بازارهای جهانی تصمیم بگیرند. نشست مهمی که به اعتقاد کارشناسان یکی از مهمترین گردهمایی‌های اعضای اوپک در سال‌های اخیر این سازمان است.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۵ آذر ۱۳۹۳ ساعت ۰۹:۳۳
بزرگترین صادرکنندگان نفت در جهان پنجشنبه (فردا) گردهم می‌آیند تا درباره کاهش تولید نفت با هدف جلوگیری از سقوط بیشتر بهای آن در بازارهای جهانی تصمیم بگیرند. نشست مهمی که به اعتقاد کارشناسان یکی از مهمترین گردهمایی‌های اعضای اوپک در سال‌های اخیر این سازمان است.
به گزارش گروه ترجمه نکونیوز به نقل از وب‌سایت مارکت واچ (MarketWatch)، وزرای نفت و انرژی اعضای اوپک روز بسیار دشواری را در پیش خواهند داشت چرا که مشخص نیست حتی در صورت تائید کاهش حجم نفت تولیدی، بهای نفت در بازارهای جهانی افزایش یابد. زیرا در صورت
مشخص نیست حتی در صورت تائید کاهش حجم نفت تولیدی، بهای نفت در بازارهای جهانی افزایش یابد. زیرا در صورت کاهش تولید اوپک، این احتمال وجود دارد که تولیدکنندگان نفت شیل امریکا ترغیب شوند تا با تولید بیشتر خلاء نفت اوپک را جبران کنند
کاهش تولید اوپک، این احتمال وجود دارد که تولیدکنندگان نفت شیل امریکا ترغیب شوند تا با تولید بیشتر خلاء نفت اوپک را جبران کنند. از سوی دیگر اگر اوپک به تولید نفت با حجم فعلی ادامه دهد به احتمال بسیار زیاد روند نزولی قیمت نفت در بازارهای جهانی ادامه خواهد یافت. توافق این کشورها از سه سال پیش به این سو، تولید روزانه ۳۰ میلیون بشکه است.
به گزارش خبرگزاری آلمان، بسیاری از کشورهای تولیدکننده نفت، اعم از این که عضو اوپک باشند یا نباشند، خواستار محدود کردن میزان تولید هستند تا تحرکی در میزان تقاضا ایجاد کرده و بهای نفت را بالاتر ببرند. علاوه بر روسیه کشورهای ونزوئلا، اکوادور و ایران هم برای کاهش تولید نفت اعلام آمادگی کرده‌اند. با این حال اعضای اوپک در کشورهای حاشیه خلیج فارس که عربستان سعودی در صدر آنها قرار دارد، تاکنون با چنین اقدامی مخالفت جدی کرده‌اند. کویت، امارات متحده عربی و قطر در شمار کشورهای یاد شده هستند. عراق، ایران، ونزوئلا، اکوادور، الجزایر، آنگولا، لیبی و نیجریه از دیگر اعضای اوپک هستند که روی هم رفته، یک سوم کل نفت دنیا را تامین می‌کنند. در اینجا نگاهی داریم به تصمیم‌های احتمالی اوپک و واکنش بازارهای جهانی:
ادامه روند فعلی بدون تغییر
عربستان سعودی به عنوان رکن اصلی تولید نفت در جهان هیچ تمایلی برای کاهش میزان تولید نفت ندارد. این بی‌میلی باعث پررنگ شدن تئوری‌های متعدد توطئه شده که یکی از آنان، این است که هدف عربستان از عدم کاهش تولید نفت تحت فشار قرار دادن تولیدکنندگان نفت شیل آمریکای شمالی است. این در حالی است که به گفته استراتژیست‌ها اگر هیچ تغییری در تولید اوپک ایجاد
در صورتی که اعضای اوپک برای کاهش سقف تولید (مثلا 29 میلیون و 500 هزار بشکه یا حتی کمتر) توافق کنند احتمالا تحولات جدی در بازارها مشاهده خواهد شد. به ویژه اگر اعضای اوپک با بیانیه‌ای پایانی و قدرتمند حمایت همه‌جانبه خود را از این کاهش سقف تولید اعلام کنند
نشود، بهای نفت احتمالا بار دیگر سقوط خواهد کرد.
کاهش اندک تولید
به گفته آژانس بین‌المللی انرژی، اعضای اوپک در ماه سپتامبر تقریبا یک و نیم میلیون بشکه بیشتر از سقف در نظر گرفته شده نفت تولید کردند. اگر این کارتل نفتی کاهش اندک تولید خود را تائید کند احتمالا به همان سقف تولید خود (یعنی 30 میلیون بشکه در روز) بسنده خواهد کرد. به اعتقاد برخی کارشناسان، همین کاهش اندک نیز می‌تواند به بازارهای جهانی شوک وارد کرده و باعث بالا رفتن (هر چند اندک) قیمت نفت شود.
کاهش زیاد تولید
در صورتی که اعضای اوپک برای کاهش سقف تولید (مثلا 29 میلیون و 500 هزار بشکه یا حتی کمتر) توافق کنند احتمالا تحولات جدی در بازارها مشاهده خواهد شد. به ویژه اگر اعضای اوپک با بیانیه‌ای پایانی و قدرتمند حمایت همه‌جانبه خود را از این کاهش سقف تولید اعلام کنند. گلدمن ساچس، تحلیل‌گر اقتصادی، معتقد است که کاهش تولید اوپک تا سقف 29 میلیون و 500 هزار بشکه نفت در روز یا کمتر کافی است تا قیمت نفت برنت را به 85 تا 90 دلار در هر بشکه بازگرداند. نفت برنت سه‌شنبه در بازارهای جهانی 78 دلار و 33 سنت معامله شد.
با این حال خبر بد برای اوپک این است که اگر توافق اعضای این سازمان درباره کاهش چشمگیر تولید نفت، می‌تواند تولیدکنندگان نفت شیل آمریکا را ترغیب کند تا تولید خود را افزایش دهند.
اما بدترین حالت برای اوپک این است که اختلافات موجود میان اعضای این سازمان پس از این نشست نه تنها حل نشده بلکه افزایش پیدا کند. به ویژه این‌که برخی از اعضای این سازمان مانند ونزوئلا و نیجریه به دلیل کاهش قیمت نفت در بازارهای جهانی با فشارهای مالی جدی دست به گریبان هستند.
به اعتقاد کارشناسان، پیش‌بینی تاثیر سناریویی این چنینی بر قیمت نفت در بازارهای جهانی بسیار دشوار خواهد بود.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵