کد مطلب: 104748
 
ترامپ به منافع مردم جهان و آمریکا ضربه زد
 
عضو حزب جمهوریخواه آمریکا برجام را توافقی مناسب و قابل سنجش دانست که کاخ سفید می بایست در آن می ماند و گفت: صهیونیست ها با سوق دادن ترامپ به خارج شدن از برجام، به توافقی ضربه زدند که هم به نفع جهان و هم به نفع مردم ایالات متحده بود.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۰ تير ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۱۳
عضو حزب جمهوریخواه آمریکا برجام را توافقی مناسب و قابل سنجش دانست که کاخ سفید می بایست در آن می ماند و گفت: صهیونیست ها با سوق دادن ترامپ به خارج شدن از برجام، به توافقی ضربه زدند که هم به نفع جهان و هم به نفع مردم ایالات متحده بود.

«مارک دانکف» روز چهارشنبه در گفت وگو با ایرنا این مطلب را در پاسخ به سوالی درباره اهمیت سفر حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی به سوئیس و اتریش و تلاش های اروپا برای بقای برجام مطرح کرد.
وی افزود: کشورهای اروپایی می دانند که فروپاشی برجام سرانجام خوبی ندارد. تصمیم ترامپ برای خروج از توافق هسته ای با تشویق نتانیاهو انجام شد و نه تنها به اعتماد ایران به ما ضربه زد، بلکه برای اعتبار بین المللی آمریکا منفی بود.
این فعال سیاسی آمریکا تصریح کرد: اروپایی ها هم از سیاست ترامپ درباره برجام و هم مساله تضادهای ناتو با روسیه دچار نگرانی هستند. با وجود اینکه در گذشته توافقی میان آمریکا و روسیه وجود داشت که ناتو در شرق اروپا گسترش نیابد و کشورهای عضو سابق بلوک شرق به آن وارد نشوند، ما شاهد عکس این روند بوده ایم. این موضوع و همین طور خروج آمریکا از برجام، می تواند به بی ثباتی اروپا بینجامد.
دانکف همچنین زیرپا گذاشتن برجام و دیگر توافق های بین المللی را تهدیدی برای جایگاه دلار آمریکا در اقتصاد جهانی دانست و تصریح کرد: گفته می شود که روسیه و کشورهای اتحادیه اروپا به دنبال راه حلی برای جایگرین کردن دلار با دیگر ارزها به منظور تبادل تجاری با ایران هستند که این تصمیم بر جایگاه دلار اثر منفی خواهد داشت.
وی خروج ترامپ از برجام در شرایطی که برای مردم آمریکا منفعت داشته است را نتیجه نفوذ لابی صهیونیستی در واشنگتن دانست و گفت: وقتی درباره سیاست خارجی آمریکا صحبت می کنیم، درمی یابیم که ائتلافی از صهیونیست ها و نئومحافظه کارها آن را به پیش می برند. آنها بر سیاست های روسای جمهوری آمریکا از دو حزب دمکرات و جمهوریخواه تاثیر دارند.
نامزد انتخابات سنای آمریکا یادآور شد: در این دولت، چهره هایی همچون جان بولتون مشاور امنیت ملی ترامپ و نیکی هیلی نماینده آمریکا در سازمان ملل بخشی از این روند هستند. لابی اسرائیلی و نتانیاهو بر سیاست خارجی آمریکا نفوذ دارند. برای همین توافق هسته ای ایران که برای جهان، اروپا، روسیه، چین و همین طور ایالات متحده سودمند بود، زیرپا گذاشته شد.
دانکف اظهار کرد: من به عنوان یک جمهوریخواه بارها گفته بودم و اکنون دوباره می گویم که برجام توافقی مناسب و قابل سنجش بود و باید در آن باقی می ماندیم.
وی نفوذ لابی صهیونیستی در میان دو حزب را دلیل انفعال کنگره آمریکا در روند تصمیم گیری ها ترامپ دانست و افزود: میزان پول صهیونیست ها که برای نمایندگان کنگره هزینه می شود در کنار سیطره آنها بر کمیته های مجلس نمایندگان و سنا شگفت انگیز است.
این فعال سیاسی آمریکا ادامه داد: کمیته نیروهای مسلح، کمیته امنیت ملی و اطلاعات یا کمیته روابط خارجی در مجلس نمایندگان و سنا، ترکیبی دارند که نشان می دهد صهیونیست ها بر آنها سیطره دارند. آنها با کنترل این کمیته ها، عملا خروجی آنها را برای نمایندگان سنا و مجلس کنترل می کنند. وقتی کمیته روابط خارجی درباره مسایل خاورمیانه گزارشی می دهد، لابی اسرائیلی بر جزئیات آن گزارش تاثیر دارد.
دانکف، پول را یک ابزار اساسی برای نفوذ در کنگره آمریکا دانست و افزود: شلدون ادلسون و پال سینگر به عنوان دو صهیونیست ثروتمند، نمونه ای از چگونگی کسب نفوذ در واشنگتن از راه پول هستند. آنها در بخش های مالی آمریکا و جهان نفوذ دارند و پول سنگینی برای حزب خود خرج می کنند.
«شلدون آدلسون» یهودی تبار آمریکایی است که پشتیبان وفادار و همیشگی رژیم صهیونیستی و از بزرگترین حامیان مالی حزب جمهوریخواه آمریکا و حزب لیکود در سرزمین های اشغالی است. او در سالهای پیش خواستار بمباران اتمی ایران شده بود.
«پال سینگر» سرمایه گذار آمریکایی و عضو حزب جمهوریخواه آمریکا است که ثروت وی در سال 2017 بالغ بر 2.9 میلیارد دلار برآورد شده است. او در سال های گذشته مخالف افزایش یک درصدی مالیات بود.
وی تاکید کرد: از این طریق، آنها سیاست خارجی آمریکا را به گروگان گرفته اند. در سطح رسانه ها هم افرادی همچون رابرت مرداک نفوذ وسیعی در تلویزیون های آمریکا دارند و از این طریق خط سیاست خارجی نئو محافظه کاران را در سطح جامعه تبلیغ می کنند.
این نامزد سابق انتخابات سنای آمریکا تصریح کرد: منبع مالی هر دو حزب آمریکا همین جریان ها هستند؛ هم دمکرات ها و هم جمهوریخواهان از این گروه ها و افراد برای هزینه های انتخاباتی خود پول دریافت کرده و می کنند.
دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در هجدهم اردیبهشت ماه در اقدامی یکجانبه که با استقبال رژیم صهیونیستی قرار گرفت به طور رسمی از توافق هسته ای ایران خارج شد.
سایر طرف های برنامه جامع اقدام مشترک بر حفظ و تداوم اجرای این توافق که پشتوانه قطعنامه شورای امنیت را هم دارد، تاکید دارند و در تلاشند تا با اتخاذ روش هایی بتوانند منافع اقتصادی ایران را تامین کرده و از گزند تحریم های آمریکا در امان بمانند.
جمهوری اسلامی ایران شرط ادامه حضور در برجام را بهره مندی از منافع اقتصادی و سایر مزایای مندرج در آن اعلام کرده است.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵