کد مطلب: 71374
 
دشمنان پارسال؛ دوستان امسال
وقتی اردوغان و پوتین به هم می‌رسند
گاز، یکی از محورهای مذاکرات ترکیه و روسیه
 
اردوغان و پوتین در دیداری تاریخی در سن پترزبورگ روسیه دست هم را به گرمی فشردند تا یکبار دیگر ثابت شود که در سیاست مدرن، دوستی و دشمنی دائمی معنایی ندارد.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۰۹
اردوغان و پوتین در دیداری تاریخی در سن پترزبورگ روسیه دست هم را به گرمی فشردند تا یکبار دیگر ثابت شود که در سیاست مدرن، دوستی و دشمنی دائمی معنایی ندارد. به گزارش نکونیوز، بعد از اینکه جنگنده نیروی هوایی ترکیه در 24 نوامبر 2015 سوخوی روسی را در خط مرزی بین سوریه و ترکیه سرنگون کرد، کسی فکرش را نمی‌کرد که اردوغان و پوتین جلوی دوربین‌ها یکدیگر را دوست بخوانند. اما این امر در سن پترزبورگ به واقعیت پیوست. پوتین، اردوغان را به «خنجر زدن از پشت» متهم کرده بود و اردوغان جنگنده‌های روسی را به تجاوز به خاک این کشور متهم می‌کرد و حتی از ناتو برای ورود به مسأله کمک خواست. روسیه و ترکیه اکنون بنا به اعلام پوتین و اردوغان قصد دارند روابط خود را احیا کرد و حتی آن را بهبود دهند.
اردوغان با دراز کردن دست دوستی به سوی پوتین، این پیام را به غرب می‌دهد که درافتادن با حزب عدالت و توسعه ترکیه تبعات دارد. اردوغان هم با گسترش روابط اقتصادی ترکیه و روسیه، به اقتصاد حالا دیگر تضعیف شده ترکیه کمک می‌کند و هم زور بازوی خود و آلترناتیوهایش را به رخ غرب می‌کشد.
اردوغان دیروز اعلام کرد خط لوله انتقال گاز ترکیش استریم یکی از «مهم‌ترین گام‌هایی است که باید توسط دو کشور به‌صورت مشترک» برداشته شود. علاوه بر این، اردوغان در اظهاراتی دیگر گناه تیره شدن روابط ترک‌ها و روس‌ها را به گردن «سازمان تروریستی گولن و قدرت‌های پشتِ آن» انداخت. نحوه برخورد و اظهارات پوتین و اردوغان به گونه‌ای بود که گویی هیچ‌گونه دشمنی بین این دو در هیچ نقطه‌ای از تاریخ زندگی‌شان وجود نداشته است. روسیه و ترکیه در مورد احداث خط لوله انتقال ترکیش استریم مذاکره کردند. این خط لوله، از یک طرف، جایگاه ترکیه را در صادرات گاز طبیعی به اروپا تقویت می‌کند و ترکیه را به یک کشور ترانزیتی تمام‌عیار در حوزه انتقال گاز تبدیل می‌کند. این امر باعث خواهد شد تا ترکیه در سیاست‌های اروپا جدی‌تر گرفته شود. از سوی دیگر خط لوله انتقال گاز ترکیش استریم، انحصار نسبیِ اوکراین در صادرات گاز روسیه به اروپا را می‌شکند و باعث می‌شود تا جایگاه اوکراین در برابر روسیه هرچه بیشتر تضعیف شود. در واقع، با تکمیل ترکیش استریم، اوکراین ابزارهای فشار خود بر روسیه را از دست خواهد داد. اردوغان با دراز کردن دست دوستی به سوی پوتین، این پیام را به غرب می‌دهد که درافتادن با حزب عدالت و توسعه ترکیه تبعات دارد. اردوغان هم با گسترش روابط اقتصادی ترکیه و روسیه، به اقتصاد حالا دیگر تضعیف شده ترکیه کمک می‌کند و هم زور بازوی خود و آلترناتیوهایش را به رخ غرب می‌کشد. روسیه و ترکیه علاوه بر مذاکره برای تکمیل ترکیش استریم، قصد دارند یک ابتکار اقتصادی جدید را نیز عملی سازند و آن تشکیل یک صندوق سرمایه‌گذاری مشترک است. با تشکیل این صندوق، سرمایه‌گذاری مشترک روسیه و ترکیه در کشورهای خودشان و همچنین در کشورهای ثالث افزایش خواهد یافت. گذشته از این، روسیه و ترکیه، بحران سوریه را نیز از محورهای مذاکرات خود اعلام کرده‌اند. در نتیجه این مذاکرات، ترکیه ممکن است از سرسختی خود در بحران سوریه و پافشاریِ بی‌حاصلش بر برکناری بشار اسد بکاهد.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵