کد مطلب: 80554
 
بازار جهانی نفت در هفته‌ای که گذشت
رعایت بیش از 90 درصد توافق نفتی توسط اوپکی‌ها+ جزئیات
 
بازار جهانی نفت در هفته گذشته اگرچه در مجموع شاهد تغییر آن‌چنانی قیمت نفت نبود اما به راستی می‌توان هفته گذشته را هفته موفقیت اوپک در اجرای توافق نفتی نامید. اوپکی‌ها بیش از ۹۰ درصد به توافق نفتی پایبند بوده‌اند و میزان رعایت توافق به دست آمده بیش از توافقات پیشین اوپک بوده است.
تاریخ انتشار : شنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۰۷
بازار جهانی نفت در هفته گذشته اگرچه در مجموع شاهد تغییر آن‌چنانی قیمت نفت نبود اما به راستی می‌توان هفته گذشته را هفته موفقیت اوپک در اجرای توافق نفتی نامید. اوپکی‌ها بیش از ۹۰ درصد به توافق نفتی پایبند بوده‌اند و میزان رعایت توافق به دست آمده بیش از توافقات پیشین اوپک بوده است.
به گزارش نکونیوز، دیروز آژانس بین‌المللی انرژی اعلام کرد که میزان رعایت توافق نفتی در میان ۱۱ کشورِ عضو اوپک که می‌بایست تولید نفت خود را کاهش می‌داده‌اند، ۹۰ درصد بوده است. این میزان از پایبندی به توافق نفتی بی‌سابقه است. در سال ۲۰۰۹ اوپکی‌ها تنها ۶۰ درصد به توافق نفتی پایبند بودند.
برخی منابع آگاه دیروز به رویترز گفتند که شش منابع ثانویه اوپک اعلام کرده‌اند که میزان رعایت توافق نفتی ۹۲ درصد بوده است. آژانس بین‌المللی انرژی تنها یکی از منابع شش‌گانه اوپک برای اعلام آمار تولید نفت در کشورهای عضو این سازمان است.
برخی از کشورهای عضو اوپک (مهم‌تر از همه عربستان سعودی) تولید نفت خود را بیش از سطح توافق شده کاهش داده‌اند و این امر نشان می‌دهد که سیاست نفتی عربستان در قبال بازار نفت به طور جدی تغییر کرده است. عربستانی‌ها حالا به مدیریت عرضه نفت به بازارها روی آورده‌اند و امیدوارند تا با این سیاست قیمت نفت به طور جدی بهبود یابد.
با رعایت ۹۰ درصدی توافق نفتی تولید نفت ۱۱ کشور عضو اوپک (منهای ایران، لیبی و نیجریه) به ۲۹.۹۲ میلیون بشکه در روز رسیده است.
از سوی دیگر دیروز اعلام شد که ۱۱ کشور غیرعضو اوپک که به توافقی تاریخی با اوپکی‌ها دست یافتند، بیش از ۴۰ درصد به توافق پایبند بوده‌اند. این کشورها حدود ۲۶۹ هزار بشکه در روز تولید نفت خود را در ماه ژانویه کاهش داده‌اند. روسیه تولید نفت خود را در این ماه بیش از ۱۰۰ هزار بشکه در روز کاهش داد.
میزان رعایت توافق نفتی در میان کشورهای عضو اوپک بیش از انتظار بسیاری از تحلیل‌گران بوده است و این امر نشان‌دهنده آن است که اوپک علی‌رغم اختلافات سیاسی بین اعضای خود، توانسته در بازار نفت به صورت متحد عمل کند.
از سوی دیگر آژانس بین‌المللی انرژی روز گذشته پیش‌بینی خود در مورد رشد تقاضا برای نفت در سال ۲۰۱۷ را ۱۰۰ هزار بشکه در روز نسبت به پیش‌بینی قبلی افزایش داد. آژانس بین‌المللی انرژی پیش‌بینی کرد که تقاضا برای نفت در سال ۲۰۱۷، ۱.۴ میلیون بشکه در روز افزایش یابد.
آژانس همچنین پیش‌بینی کرد که در صورت تداوم رعایت توافق نفتی توسط اوپکی‌ها، سطح ذخیره‌سازی نفت در جهان در نیمه نخست ۲۰۱۷، ۶۰۰ هزار بشکه در روز کاهش یافت. در واقع آژانس بین‌المللی انرژی هم فکر می‌کند که توافق نفتی اوپک می‌تواند مشکل مازاد عرضه موجود در بازار نفت را حل کند.
در هفته گذشته تعداد دکل‌های حفاری نفتی در آمریکا نیز ۸ عدد افزایش یافت به ۵۹۱ دکل فعال رسید. تعداد دکل‌های نفتی در آمریکا در حال حاضر به بیشترین میزان از اکتبر ۲۰۱۵ رسیده است.
در پایان هفته گذشته قیمت نفت خام وست تگزاس اینترمدییت بیش از ۱.۶ درصد افزایش یافت و این شاخص کار خود را در قیمت ۵۳ دلار و ۸۶ سنت به ازای هر بشکه به پایان برد.
قیمت نفت خام برنت نیز دیروز حدود ۲ درصد افزایش یافت و بدین ترتیب برنت هفته گذشته را با قیمت ۵۶ دلار و ۷۰ سنت به ازای هر بشکه به پایان برد.

برای عضویت در کانال تلگرامی نکونیوز می‌توانید بر روی لینک زیر کلیک نمایید:
https://telegram.me/neconews
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵