کد مطلب: 44824
 
میدان گازی شاه امارات به ظرفیت کامل تولید می رسد
 
بنا بر اعلام یک مقام ارشد اماراتی، میدان گازی شاه امارات در سه ماهه دوم امسال به ظرفیت کامل تولید می رسد.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۵ فروردين ۱۳۹۴ ساعت ۰۹:۴۹
بنا بر اعلام یک مقام ارشد اماراتی، میدان گازی شاه امارات در سه ماهه دوم امسال به ظرفیت کامل تولید می رسد.
به گزارش خبرگزاری رویترز از ابوظبی، سیف احمد الغافلی، مدیرعامل شرکت الحسن گس (Al Hosn Gas)، شرکت سرمایه گذاری مشترک توسعه میدان گازی شاه امارات در یک کنفرانس صنعتی در ابوظبی گفت: میدان گازی شاه که امسال فعالیتش آغاز شد، در سه ماهه دوم سال ٢٠١٤ و زودتر از پیش بینی ها به ظرفیت کامل تولید می رسد.

وی افزود: تولید اولیه از این میدان در ماه ژانویه آغاز شد و هم اکنون ما در فرایند افزایش تولید و رسیدن به ظرفیت کامل تولید هستیم و پیش بینی می کنیم که در سه ماهه دوم امسال به این هدف دست یابیم.
شرکت الحسن گس، شرکت سرمایه گذاری مشترک میان شرکت ملی نفت ابوظبی (ادنوک) و شرکت اوکسیدنتال پترولیوم آمریکاست که سهم هر یک از این شرکتها در شرکت سرمایه گذاری مشترک توسعه میدان شاه به ترتیب ٦٠ و ٤٠ درصد است.

مدیرعامل شرکت ادنوک در ماه ژانویه گذشته اعلام کرد که این پروژه شاید تا پایان سال ٢٠١٥ به ظرفیت کامل تولید برسد.
این پروژه برای فراورش حدود یک میلیارد فوت مکعب در روز گاز ترش به ٠,٥ میلیارد فوت مکعب در روز گاز قابل استفاده طراحی شده است و برای تامین گاز مورد نیاز امارات حیاتی و ضروری است و وابستگی این کشور را به افزایش واردات گاز کم می کند.

میدان شاه برای تامین سوخت صنعت امارات و نیروگاههای برق این کشور حجم زیادی میعانات گازی نیز تولید می کند.
پروژه گازی شاه شامل پالایشگاههای گاز با ظرفیت یک میلیارد فوت مکعب در روز، قرار بود فعالیت خود را در سال ٢٠١٤ با تولید روزانه ٥٠٠ میلیون فوت مکعب گاز، به اضافه مقادیر زیادی میعانات و مایعات گاز طبیعی آغاز کند.

بر اساس ضوابط قرارداد ٣٠ ساله توسعه میدان گازی شاه، سهم شرکت ادنوک از طرح توسعه این میدان ٦٠ درصد خواهد بود.
توسعه میدان گازی شاه بخشی از برنامه بلندمدت ابوظبی برای توسعه ذخایر گازی و تامین نیازهای رو به رشد انرژی مصرف کنندگان داخلی به شمار می رود.

امارات در سال ٢٠٠٧ یک مناقصه برای توسعه دو میدان گازی شاه و باب برگزار کرده بود، اما پیچیدگی توسعه دو میدان گازی سبب شد که این کشور مناقصه توسعه دو میدان باب و شاه را از یکدیگر جدا و توسعه میدان باب را به زمان دیگری موکول کند.
بیشتر گاز امارات از نوع ترش است.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵