کد مطلب: 92704
 
روس‌ها از همه‌پرسی استقلال کردستان عراق حمایت می‌کنند؟
سرمایه‌گذاری روس‌نفت در خط لوله انتقال گاز کردستان عراق به ترکیه و اروپا
 
روس‌نفت، بزرگ‌ترین شرکت نفتی روسیه در خط لوله انتقال گاز اقلیم کردستان عراق به ترکیه و اروپا سرمایه‌گذاری خواهد کرد. زمان اعلام این موضوع که درست یک هفته پیش از برگزاری رفراندوم استقلال کردستان عراق است، ابهامات و پرسش‌های زیادی پیرامون موضع روسیه در قبال این استقلال ایجاد کرده است.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۷ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۳۱
روس‌نفت، بزرگ‌ترین شرکت نفتی روسیه در خط لوله انتقال گاز اقلیم کردستان عراق به ترکیه و اروپا سرمایه‌گذاری خواهد کرد. زمان اعلام این موضوع که درست یک هفته پیش از برگزاری رفراندوم استقلال کردستان عراق است، ابهامات و پرسش‌های زیادی پیرامون موضع روسیه در قبال این استقلال ایجاد کرده است.
به گزارش نکونیوز، روس‌نفت بیش از یک میلیارد دلار به تأمین مالی خط لوله انتقال گاز از اقلیم کردستان عراق به ترکیه و اروپا، سرمایه‌گذاری خواهد کرد.
این خط لوله علاوه بر تأمین نیازهای داخلی اقلیم کردستان عراق، سالانه ۳۰ میلیارد متر مکعب گاز به ترکیه و از این کشور به اروپا صادر می‌کند. حجم گاز صادراتی از طریق این خط لوله، قابل توجه است، چرا که معادل ۶ درصد کل تقاضای اروپا برای گاز و یک‌ششم گاز صادراتی روسیه به اروپا است.
انتظار می‌رود که خط لوله در سال ۲۰۱۹ گاز را به مشتریان داخلی اقلیم کردستان عراق تحویل دهد و از سال ۲۰۲۰ نیز صادرات گاز این خط لوله آغاز شود.
اقلیم کردستان عراق از سال ۲۰۱۴، برخلاف قانون اساسی عراق شروع به صادرات نفت خام کرد و روس‌نفت امسال به صف مشتریان نفت این اقلیم اضافه شد. روس‌نفت پیش از این صدها میلیون دلار به اقلیم کردستان عراق وام داده تا حکومت محلی این اقلیم بتواند بر مشکل کسری بودجه خود فائق آید. این وام، با نفتی که به تدریج روس‌نفت از اقلیم کردستان عراق دریافت می‌کند، تسویه خواهد شد.
روابط روس‌نفت با اقلیم کردستان عراق حالا به حوزه گاز نیز کشیده خواهد شد. اقلیم کردستان عراق منابع گازی سرشاری دارد که هنوز مورد بهره‌برداری قرار نگرفته است.
روس‌نفت گرچه سه سالی دیرتر از رقبایی همچون اکسون موبیل به فکر همکاری با اقلیم کردستان عراق افتاد، اما خیلی زود به بزرگ‌ترین شرکت نفتی‌ای تبدیل شد که در حال حاضر با حکومت اقلیم در اربیل همکاری می‌کند.
بزرگ‌ترین شرکت نفتی روسیه، تحت کنترل کرملین است و مدیرعامل آن، ایگور سچین، یکی از متحدان اصلی پوتین در روسیه است. برخی از کارشناسان بر این نظرند که همکاری روس‌نفت با اربیل، نشان می‌دهد که روسیه از برگزاری همه‌پرسی استقلال کردستان عراق حمایت می‌کند.

تاریخچه اختلافات نفتی بغداد و اربیل
اختلافات نفتی بین دولت مرکزی عراق و حکومت اقلیم کردستان عراق از سال ۲۰۱۴ بالا گرفت. در این سال، حکومت اقلیم (به مرکزیت اربیل) پس از اختلاف بر سر سهم هر یک از درآمدهای نفتی، نفت تولیدشده در مناطق تحت اداره خود را به طور مستقیم و صرف‌نظر نظر از سازوکار سنتی موجود به بندر جیهان ترکیه صادر کرد.
اربیل حتی اقدام به احداث خط لوله برای صادرات نفت به بندر جیهان ترکیه کرد. علاوه بر این، حکومت اقلیم کردستان عراق پس حمله داعش به شمال عراق، دو میدان نفتی مهم در اطراف کرکوک را تصرف کرد. این دو میدان به شرکت نفت شمال عراق تعلق داشتند که حکومت اقلیم هنوز آن‌ها را به دولت مرکزی عراق تحویل نداده است.
بنا به برخی گزارش‌ها حکومت اقلیم کردستان عراق در حال حاضر با دور زدن دولت مرکزی عراق، حدود ۶۰۰ هزار بشکه در روز نفت به بندر جیهان ترکیه صادر می‌کند.
در ادامه مذاکراتی که بغداد و اربیل برای حل اختلافات نفتی داشتند، بی‌نتیجه ماند. بر اساس توافقی که حکومت اقلیم کردستان عراق و دولت فدرالی در قانون بودجه سال ۲۰۱۶ این کشور گنجاند، قرار بود که بغداد ۱۷ درصد از بودجه کل عراق را پس از کسر مخارج ملی نظیر مخارج مرتبط با امنیت کشور، در اختیار حکومت اقلیم کردستان عراق قرار دهد و در عوض حکومت اقلیم، صادرات روزانه ۳۰۰ هزار بشکه نفت خامِ شرکت نفت شمال عراق (یعنی میادین کرکوک) و روزانه ۲۵۰ هزار بشکه نفت خام تولیدی در منطقه اقلیم کردستان عراق را به شرکت بازاریابی نفت عراق واگذار کند.
شرکت نفت شمال عراق به دولت مرکزی این کشور تعلق دارد و میادین مهم اطراف کرکوک را مدیریت می‌کند. شرکت بازاریابی نفت عراق نیز بازوی وزارت نفت عراق در فروش کل نفت تولیدی در این کشور است. با این حال، توافق گنجانده شده در قانون بودجه ۲۰۱۶ هیچ وقت عملی نشد.
وضعیت روابط بغداد و اربیل در سال جاری بسیار بدتر شد و حکومت اقلیم کردستان عراق اعلام کرده که برای استقلال کردستان عراق، در ۳ مهر همه‌پرسی برگزار می‌کند.
فرمول بغداد برای حل اختلافات نفتی همواره این بوده که کردها باید صادرات نفت از کرکوک و همچنین کردستان عراق را به دولت مرکزی واگذار کنند و در عوض سهم خود از درآمدها را دریافت نمایند.

برای عضویت در کانال تلگرامی نکونیوز می‌توانید بر روی لینک زیر کلیک نمایید:
https://telegram.me/neconews
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵