کد مطلب: 77693
 
ثبت بیشترین قیمت نفت از ژوئیه 2015 تاکنون
جهش قیمت نفت در پی توافق بزرگ نفتی
 
قیمت نفت امروز در اولین روز بازگشایی بازارها، به توافق اوپک و غیراوپک واکنش بسیار مثبتی نشان داشت و حتی به بالاترین میزان از ماه ژوئیه ۲۰۱۵ تاکنون رسید.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۳۲
قیمت نفت امروز در اولین روز بازگشایی بازارها، به توافق اوپک و غیراوپک واکنش بسیار مثبتی نشان داشت و حتی به بالاترین میزان از ماه ژوئیه ۲۰۱۵ تاکنون رسید.
به گزارش نکونیوز، پس از این که اوپک و غیراوپک به توافق بزرگ و تاریخی برای کاهش حدوداً یک میلیون و ۸۰۰ هزار بشکه‌ای تولید نفت دست یافتند، قیمت نفت جهش زیادی را تجربه کرد. تا همین جای کار پس از توافق اوپک قیمت نفت حدود ۲۰ درصد افزایش یافته است.
قیمت نفت برنت دیشب حتی تا ۵۷ دلار و ۸۹ سنت به ازای هر بشکه هم بالا رفت. این بالاترین قیمت نفت برنت از ژوئیه ۲۰۱۵ تاکنون است. قیمت نفت برنت هم‌اکنون اندکی پس نشسته و در کانال ۵۶ دلاری مبادله می‌شود. تا این لحظه قیمت نفت برنت حدود ۴.۵ درصد افزایش یافته و در ۵۶ دلار و ۷۵ سنت به ازای هر بشکه مبادله می‌شود.
قیمت نفت خام وست تگزاس اینترمدییت نیز حدود ۵ درصد افزایش یافته و در ۵۴ دلار و ۳ سنت به ازای هر بشکه مبادله می‌شود.
بانک سرمایه‌گذاری گلدمن ساکس گفت که اگر اوپک و غیراوپک جمعاً یک میلیون بشکه در روز تولید نفت خود را کاهش دهند، قیمت نفت در نیمه اول سال ۲۰۱۷ به میانگین ۵۵ دلار به ازای هر بشکه می‌رسد. در صورتی که تمام کشورهای طرف توافق نفتی به تعهدات خود پایبند باشند و تولید نفت خود را به میزان تعیین شده کاهش دهند، قیمت نفت بنا به پیش‌بینی گلدمن ساکس به ۶۱ دلار به ازای هر بشکه می‌رسد.
کارشناسان انتظار دارند که با اجرایی شدن توافق اوپک و غیراوپک از اول سال ۲۰۱۷، مازاد عرضه موجود در بازار نفت به پایان برسد و جای خود را به کسری عرضه بدهد.
عربستان اعلام کرده که تولید نفت خود را بیش از میزان تقبل شده کاهش می‌دهد و این امر باعث شد تا جهش قیمت نفت ابعاد بزرگ‌تری به خود بگیرد. خالد الفالح وزیر انرژی عربستان گفته بود: من به شما با «قطعیت تمام» می‌گویم که عربستان از اول ژانویه تولید نفت خود را کاهش می‌دهد و این کاهش تولید نیز «تا میزان قابل توجهی» پایین‌تر از سطحِ تقبل شده در توافق نفتی نفتی ۳۰ نوامبر است. بنا به گفته‌های خالد الفالح عربستان می‌خواهد سطح تولید نفت خود را به زیر ۱۰ میلیون بشکه در روز برساند.
عربستان طی نامه‌ای به مشتریان اروپایی و آمریکایی خود اعلام کرده که از ماه ژانویه میزان نفت تحویلی به آن‌ها را کاهش می‌دهد.
افزایش قیمت نفت در حالی صورت می‌گیرد که در هفته گذشته شرکت‌های حفاری آمریکا ۲۱ دکل به دکل‌های حفاری نفتیِ فعال در این کشور اضافه کرده‌اند. این بالاترین افزایش هفتگی تعداد دکل‌های نفتی در آمریکا از ماه ژوئیه ۲۰۱۵ تاکنون است.

برای عضویت در کانال تلگرامی نکونیوز می‌توانید بر روی لینک زیر کلیک نمایید:
https://telegram.me/neconews
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵