کد مطلب: 99293
 
از رفع «دغدغه‌های یارانه‌ای» تا تقاضای شفاف‌سازی بودجه شرکت نفت
کلیات بودجه 97 بالاخره تصویب شد
 
پس از این که کلیات لایحه بودجه در روز یکشنبه این هفته در اقدامی که پس از انقلاب سابقه نداشت، توسط مجلس رد شد، امروز (چهارشنبه ۱۱ بهمن) نمایندگان به کلیات بودجه ۹۷ رأی مثبت دادند تا بحث در مورد جزئیات لایحه بودجه آغاز شود.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۱ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۲۹
پس از این که کلیات لایحه بودجه در روز یکشنبه این هفته در اقدامی که پس از انقلاب سابقه نداشت، توسط مجلس رد شد، امروز (چهارشنبه ۱۱ بهمن) نمایندگان به کلیات بودجه ۹۷ رأی مثبت دادند تا بحث در مورد جزئیات لایحه بودجه آغاز شود.

به گزارش نکونیوز، نمایندگان در نشست علنی نوبت صبح امروز مجلس در جریان رسیدگی به کلیات لایحه بودجه سال ۹۷، کلیات این لایحه را با ۱۸۲ رأی موافق ۷۳ رأی مخالف و ۶ رأی ممتنع از مجموع ۲۶۲ نماینده حاضر در مجلس به تصویب رساندند.

علی لاریجانی قبل از رای‌گیری در مورد کلیات لایحه بودجه ۹۷ گفت: براساس آیین‌نامه اگر نمایندگان به کلیات لایحه رای ندهند، دولت باید بودجه یک یا دو دوازدهم را اعلام کنند.

لاریجانی همچنین گفت: در یارانه‌ها تلاش شده که به همه افراد نیازمند یارانه داده شود و نظر دولت درباره تخصیص ۲۳ هزار میلیارد تومان به یارانه نقدی عوض شده است.

علی اصغر یوسف نژاد، سخنگوی کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی نیز گفت: ما تمام تلاشمان را کردیم که دغدغه ها و انتظارات نمایندگان در بودجه ۹۷ را اعمال کنیم. در مورد اوراق مشارکت، این کمیسیون سقف انتشار اوراق مشارکت دولت را ۳۸.۵ هزار میلیارد تومان تعیین کرد، پیش از این کمیسیون تلفیق ۵۰ هزار میلیارد تومان به این منظور پیش بینی کرده بود.

سخنگوی کمیسیون تلفیق در مورد یارانه‌ها گفت: در مصوبه قبلی این کمیسیون درمورد اجرای هدفمندی یارانه ها به دولت حکم داده شده بود که درخصوص توانایی مالی متقاضیان دریافت یارانه اقداماتی انجام دهد و از پایان ماه سوم سال آینده تغییرات در پرداخت یارانه ها را اعمال کند که در جلسات مجدد کمیسیون تلفیق تبصره ای به این حکم الحاق شد. براساس مصوبه جدید دولت مکلف است که با استفاده از اختیارات قانون هدفمندی یارانه ها تا پایان ماه سوم سال آینده تمامی افراد تحت پوشش کمیته امداد و سازمان بهزیستی، روستاییان و اقشار کم درآمد مخصوصا حاشیه نشین ها بتوانند کماکان از مستمری استفاده کنند و مشمول قطع یارانه نشوند. در خصوص پرداخت یارانه به گروه های دیگر دولت می تواند براساس شرایط تصمیم گیری کند.

حاجی دلیگانی، عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس، به عنوان نماینده مخالف کلیات بودجه به درآمدهای مالیاتی برآورد شده برای سال ۹۷ اعتراض کرد و گفت: تازیانه تند و تیز مالیاتی در هوای سرد رکود اقتصادی بدن یخ زده تولید را نابود می‌کند و افزایش ۱۱ درصدی درآمدهای مالیاتی در این شرایط اقتصادی منطقی به نظر نمی رسد و بهتر است به جای آن هزینه های جاری خود را کاهش دهیم؛ مبنای تبصره ۱۴ لایحه همان قانون هدفمندی یارانه ها است و فلسفه افزایش حامل های انرژی یا وضع قانون هدفمندی یارانه‌های مدیریت مصرف توسط مردم است.

هادی قوامی عضو کمیسیون برنامه و بودجه در مخالفت با کلیات لایحه بودجه ۹۷ گفت: در بحث هدفمندی یارانه‌ها نیز ۱۰ هزار میلیارد تومان افزایش داشتیم که البته باز هم ۲۰ میلیون نفر باید حذف شوند تفاوتی بین ۲۰ میلیون و ۳۰ میلیون نفر از نظر آثار اجتماعی و اقتصادی وجود ندارد و اگر کلیات تایید شود حتما باید در تبصره ۱۴ گفته شود که این نکته مورد ملاحظه قرار گیرد. وی همچنین گفت: بحث بعدی بودجه شرکت های دولتی است که مهمترین آنها مربوط به شرکت ملی نفت است که ۳۰۰ هزار میلیارد تومان درآمدها و هزینه های شرکت نفت را در صورت تصویب این بودجه، تصویب کرده‌ایم. آیا بودجه شرکت نفت را توانستیم بررسی کنیم که پاسخ آن منفی است. لذا اگر مشکلاتی مانند گزارش تفریغ بودجه پیش آید، پاسخی نداریم. لذا ما باید حتما نگاهی به بودجه سالهای گذشته داشته باشیم و اگر عملکرد ضعیفی دارد نکات را در بودجه سال بعد رعایت کنیم. قوامی اظهار کرد: در گزارش کمیسیون تلفیق ۱۷ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان، وزارت نفت سهم دولت را به خزانه واریز نکرده و در قانون نفت گفته شده که ۱۴.۵ درصد سهم نفت و ۸۵.۵ درصد سهم دولت است که هنور واریز نشده و باعث شده از سایر منابع استفاده کنند. لذا بودجه عمرانی به میزان کافی تحقق نیافته و پروژه‌های عمرانی طول کشیده است.

در نهایت نمایندگان کلیات بودجه ۹۷ را تصویب کردند. باید در صحن مجلس و در بررسی جزئیات چه تغییراتی در لایحه بودجه داده می‌شود.

برای عضویت در کانال تلگرامی نکونیوز می‌توانید بر روی لینک زیر کلیک نمایید:
https://telegram.me/neconews
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵