کد مطلب: 40143
 
زنگنه در جمع فرماندهان قرارگاه خاتم الانبیا چه گفت؟
 
وزیر نفت گفت: ادامه روند کاهشی قیمت نفت در بازارهای جهانی یک توطئه سیاسی همراه با افراط و تفریط است.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۳ ساعت ۱۵:۲۹
وزیر نفت گفت: ادامه روند کاهشی قیمت نفت در بازارهای جهانی یک توطئه سیاسی همراه با افراط و تفریط است.

به گزارش خبرنگار شانا، بیژن زنگنه عصر امروز چهارشنبه (٢٦ آذر ماه) در یازدهمین گردهمایی سراسری فرماندهان و مدیران قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا (ص) با بیان این که کاهش قیمت نفت در ابتدا سیاسی نبوده و به دلیل عرضه مازاد نفت در بازار اتفاق افتاده است، تصریح کرد: ادامه روند کاهشی قیمت نفت یک توطئه سیاسی همراه با افراط و تفریط است.

وی در ادامه به نشست ١٦٦ سازمان کشورهای صادر کننده نفت (اوپک) در وین اتریش و موضع ایران در این نشست اشاره و تصریح کرد: من در آن نشست عنوان کردم ایران با توجه به کاهش صادرات نفت به دلیل تحریم در سالهای اخیر حاضر نیست به هیچ عنوان از سهمیه خود در بازار نفت کوتاه بیاید.

وی با اشاره به تحریم بین المللی و دسیسه کشورهای غربی برای مقابله با ایران گفت: باید تلاش شود با مقاومت و اقتدار از سد تحریمها بگذریم.

زنگنه با بیان این که با توجه به ظرفیت نیروی انسانی امکان رسیدن به رشد اقتصادی ٨ تا ٩ درصد برای ایران امکانپذیر است، تصریح کرد: با توجه به ذخایر نفت و گاز ایران امکان فعالیت و کار برای شرکتها و پیمانکاران وجود دارد.

قرارگاه رقیب بخش خصوصی نیست

وی با بیان این که قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء رقیب بخش خصوصی نیست، افزود: اگر بخش خصوصی بتواند کار یا پروژه ای را انجام دهد قرارگاه نباید وارد آن کار شود چون سطح آن بالاتر است.

زنگنه توانمندی قرارگاه خاتم را فراتر از بخش خصوصی دانست و گفت: هم اکنون این نهاد نظامی پروژه های بزرگ در سطح بالای مهندسی را در اختیار دارد و باید سعی کند پروژه های در این سطح را انجام دهد.

وی افزود: برای توسعه قرارگاه در آینده باید این سازمان به پیمانکارعمومی تبدیل شود که لازمه اینکار جذب بازارهای جدید در داخل و خارج و تعامل با شرکتهای داخلی و خارجی است.

وزیر نفت به فعالیت این قرارگاه در ساخت تجهیزات و کالا به عنوان پروژه های فرعی اشاره کرد و گفت: در چند سال آینده ٩٠ درصد کالا و تجهیزات مورد نیاز صنعت نفت در داخل کشور ساخته می شود.

زنگنه با تاکید بر جذب بازارهای خارجی و صدور خدمات فنی و مهندسی از سوی قرارگاه خاتم و دیگر شرکتهای ایرانی گفت: هم اکنون کشورهای منطقه و به خصوص عراق بازارهای وسیعی برای شرکتهای داخلی به شما می آید که باید به آن توجه کرد.

وی با بیان این که باید از نیروهای متخصص و با تجربه در قرارگاه خاتم صیانت شود، تصریح کرد: متاسفانه هم اکنون شاهد خروج نیروهای بورسیه کشور به خارج از ایران هستیم.

زنگنه افزود: باید شرایطی در کشور ایجاد شود که نیروی انسانی در صنعت نفت باقی بماند و ملاک ماندنش در نفت یا کشور تنها پول و سرمایه نباشد.

قرارگاه و سد کرخه

وزیر نفت به سابقه آشنایی خود با قرارگاه خاتم الانبیاء در دوران جنگ و فعالیت در جهاد سازندگی اشاره کرد و گفت: پس از پایان جنگ تحمیلی قرارگاه خاتم الانبیا وارد فاز سازندگی شد که کار درستی بوده است.

زنگنه با یادآوری این که در آن مقطع به پیشنهاد آیت ا.. هاشمی رفسنجانی ساخت سد کرخه به قرارگاه خاتم الانبیا سپرده شد، تصریح کرد: این پروژه به خوبی به وسیله قرارگاه خاتم اجرا شد بگونه ای که این پروژه از نظر کیفیت، قیمت و زمان در آن مقطع بهترین پروژه بود و این پروژه بعنوان هویت کاری قرارگاه خاتم الانبیا محسوب می شود.

وی با تاکید بر این که قرارگاه خاتم الانبیاء رامثل فرزند خود می دانم، اظهار کرد: درست است که قرارگاه مثل فرزندم است، اما در بحث کاری از اصول حرفه ای نمی گذرم، همانگونه که در نظامی گری نمی توان از اصول حرفه ای و نظامی گذشت.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵