کد مطلب: 52113
 
تحولات بازار نفت به سود آمریکاست یا عربستان؟
عربستان بر سر دوراهی نفتی
 
اگر بازار قراردادهای آتی نفت روند درستی را اتخاذ کرده باشد، عربستان سعودی در دوسال آینده دچار دردسر خواهد شد و پایان این دهه تبدیل به یک بحران اگزستانسیالیستی برای این کشور خواهد شد.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۴ ساعت ۱۶:۴۶
اگر بازار قراردادهای آتی نفت روند درستی را اتخاذ کرده باشد، عربستان سعودی در دوسال آینده دچار دردسر خواهد شد و پایان این دهه تبدیل به یک بحران اگزستانسیالیستی برای این کشور خواهد شد.
به گزارش گروه ترجمه نکونیوز، در حال حاضر قیمت قراردادی نفت خام امریکا برای تحویل در دسامبر ۲۰۲۰، معادل ۶۲ دلار است که متضمن تحول قابل توجهی در چشم انداز اقتصادی کشورهای خاورمیانه و نفت خیز است. سعودی ها در نوامبر گذشته با توقف حمایت از قیمت و در عوض عرضه فراوان در بازار برای بیرون راندن رقبا همزمان با افزایش تولید خود به لبه تیغ یعنی ۱۰.۶ میلیون بشکه در روز، دست به قمار بزرگی زدند. از طرفی بانک امریکا معتقد است اوپک هم اکنون به طرز مؤثری در حال انحلال است. ممکن است این کارتل دفاتر خود در وین را تعطیل کند تا در هزینه ها صرفه جویی شود.
اگر هدف سعودی ها خفه کردن صنعت شیل امریکا بوده است، باید گفت به طرز فاحشی
بدین ترتیب اوپک با مشکل بزرگی روبروست چرا که هر افزایش در قیمت منجر به افزایش تولید امریکا خواهد شد. امریکایی ها معتقدند در صورت افزایش قیمت و توجیه اقتصادی بیشتر، میدان Permian در تگزاس به تنهایی می تواند پنج تا شش میلیون بشکه در روز یعنی بیشتر از میدان Ghawar سعودی ها که بزرگترین میدان نفتی جهان به شمار می رود، تولید کنند
دچار قضاوت اشتباه شده اند. کاملا آشکار است که تولید کنندگان خارج از اوپک آنچنان که تصور می شد، قادر به واکنش نسبت به قیمت های پایین نفت نیستند. تأثیر اصلی این این قیمت ها کاهش توسعه حفاری چاه های نفت جدید به جای کاهش جریان نفت از چاه های موجود بوده است. سعودی ها معتقدند تحقق این هدف نیاز به صبر و شکیبایی بیشتری دارد. اما یکی از کارشناسان سعودی معتقد است این سیاست جواب نداده و در آینده هم کارگر نخواهد بود.
سعودی ها و متحدانشان در منطقه خلیج فارس با کاهش شدید قیمت نفت، مطمئنا در توقف طرح های پر هزینه اکتشافی روس ها در قطب شمال، خلیج مکزیک، آبهای عمیق اقیانوس اطلس و شن های نفتی کانادا موفق بوده اند. به گزارش شرکت مشاوره Wood Mackenzie شرکت های بزرگ نفت و گاز ۴۶ پروژه بزرگ به ارزش ۲۰۰ میلیارد دلار را به حالت تعلیق درآورده اند.
اما مشکل سعودی ها این است که تولید نفت شیل در امریکا هزینه بر نیست. اغلب آنها دارای هزینه متوسط استخراج هستند. تکنیک های حفاری پیشرفته، شرکت های امریکایی را قادر ساخته است تا پنج یا ده چاه را در یک میدان در جهات مختلف حفر کنند و چیپ های کامپیوتری به کار گرفته شده در هر چاه تا ۳۰۰۰۰۰ دلار صرفه جویی به دنبال داشته است. هرچند شمار حفاری های امریکای شمالی از ۱۶۰۸ در اکتبر به ۶۶۴ کاهش یافته است اما میزان تولید به بالاترین سطح در ۴۳ سال گذشته معادل ۹.۶ میلیون بشکه در روز رسیده است.
بدین ترتیب اوپک با مشکل بزرگی روبروست چرا که هر افزایش در قیمت منجر به افزایش تولید امریکا خواهد شد. امریکایی ها معتقدند در صورت افزایش قیمت و توجیه اقتصادی بیشتر، میدان Permian در تگزاس به تنهایی می تواند پنج تا شش میلیون بشکه در روز یعنی بیشتر از میدان Ghawar سعودی ها که بزرگترین میدان نفتی جهان به شمار می رود، تولید کنند.
این اخباربرای عربستان سعودی که ۹۰ درصد بودجه اش وابسته به نفت است و صنعت جایگزینی برای آن ندارد، چندان خوشایند نیست. شهروندان عربستان مالیاتی بر درآمد، بهره و سود سهام نمی پردازند. قیمت بنزین یارانه ای ۱۲ سنت در هر لیتر است. قیمت هر کیلو وات ساعت برق ۱.۳ سنت است و صندوق بین المللی پول تخمین زده است که کسری بودجه این کشور، امسال معادل ۲۰ درصد GDP یعنی ۱۴۰ میلیارد دلار خواهد بود چرا که قیمت مناسب نفت برای این که تراز مالی بودجه به صفر برسد باید برابر ۱۰۶ دلار به ازای هر بشکه باشد.
با این حال پادشاه عربستان دست به ولخرجی هایی هم زده است مثلا
مشکل سعودی ها این است که تولید نفت شیل در امریکا هزینه بر نیست. اغلب آنها دارای هزینه متوسط استخراج هستند. تکنیک های حفاری پیشرفته، شرکت های امریکایی را قادر ساخته است تا پنج یا ده چاه را در یک میدان در جهات مختلف حفر کنند و چیپ های کامپیوتری به کار گرفته شده در هر چاه تا 300000 دلار صرفه جویی به دنبال داشته است
۳۲ میلیارد دلار پاداش تاجگذاری برای کارگران و بازنشسته ها اختصاص داده است، جنگ پر هزینه ای علیه حوثی ها به راه انداخته است و اقدام به خرید حجم انبوهی تجهیزات نظامی کرده است که این کشور را به رده پنجم قدرت نظامی در جهان می رساند.
خانواده سلطنتی سعودی حامی جنگ سنی ها علیه ایران است و جنگ بدفرجامی میان شیعه و سنی در منطقه به راه انداخته است. رئیس سابق سیا، Jim Woolsey می گوید در حال حاضر سعودی ها فقط یک چیز در ذهن دارند و آن ایران است. آنها با مشکل بزرگی مواجه اند چرا که حامیان ایران در یمن، سوریه، عراق و لبنان حضور پررنگ دارند.
خروج پول از عربستان حتی قبل از سقوط قیمت نفت از زمان آغاز بهار عربی با نرخ ۸ درصد GDP آغاز شده بود. از آن زمان تا کنون این کشور برای مصارف خود از ذخایر خارجی بهره برده است. این ذخایر در آگوست ۲۰۱۴ معادل ۷۳۷ میلیارد دلار بود که در ماه می به ۶۷۲ میلیارد دلار کاهش یافت. با قیمت های جاری این میزان ذخایر هر ماه ۱۲ میلیارد دلار کاهش می یابد. هم اکنون رده اعتباری این کشور به رتبه چهارم میان همسایگان بعد از کویت، قطر و امارات نزول یافته است. اوپک هم اکنون توان چندانی برای مقابله با فناوری امریکایی ندارد و بالا نگه داشتن قیمت ها برای مدت طولانی، یک اشتباه استراتژیک بود که به تولیدکنندگان شیل در امریکا و انرژی خورشیدی فرصت پیشرفت داد.
در حال حاضر سعودی ها در دام گرفتار شده اند. حتی اگر با روسیه بر سر کاهش تولید و افزایش قیمت نفت به توافق برسند که بعید است، ممکن است فقط برای مدت کوتاهی از مزایای آن بهره ببرند و بعد دوباره شاهد اوج گیری نفت شیل باشند.
از طرفی با روند کنونی قیمت در پایان سال ۲۰۱۸ دخایر آنها به ۲۰۰ میلیارد دلار تقلیل می یابد و فرار سرمایه از این کشور شتاب خواهد گرفت. دولت می تواند هزینه های سرمایه گذاری را تا مدتی کاهش دهد ولی در نهایت مجبور خواهد بود سیاست شدید صرفه جویی اقتصادی را در پی بگیرد و در این صورت دیگر قادر به حفظ موقعیت خود به عنوان رهبر کشورهای اهل تسنن نخواهد بود. چرا که هزینه های اجتماعی این کشور مانند چسبی است که رژیم قرون وسطایی وهابی این کشور را در بحبوحه شورش اقلیت شیعه استان شرقی این کشور، وحشت حملات تروریستی داعش و پس لرزه های حمله به یمن حفظ می کند و هزینه های دیپلماتیک هم ضامن بقای حوزه تأثیرگذاری این کشور در خاور میانه است.
منبع: Telegraph
مترجم: نعیم نوربخش - نکونیوز
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵