کد مطلب: 72913
 
مذاکرات روسیه و عربستان بر سر طرح فریز نفتی
در کنفرانس خبری وزرای انرژی روسیه و عربستان چه گذشت؟
گزارش نکونیوز از تناقضات یک کنفرانس
 
وزرای انرژی روسیه و عربستان سعودی در یک کنفرانس خبری مشترک اعلام کردند که دو کشور برای ایجاد ثبات در بازار نفت با هم همکاری خواهند کرد، با این حال توافقی در مورد اجرای طرح فریز نفتی اعلام نشد.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۶ شهريور ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۵۷
وزرای انرژی روسیه و عربستان سعودی در یک کنفرانس خبری مشترک اعلام کردند که دو کشور برای ایجاد ثبات در بازار نفت با هم همکاری خواهند کرد، با این حال توافقی در مورد اجرای طرح فریز نفتی اعلام نشد.
به گزارش نکونیوز، در یک کنفرانس خبری نادر که با حضور وزرای انرژی بزرگ‌ترین کشورهای تولیدکننده نفت خام، یعنی روسیه و عربستان سعودی، برگزار شد، دو کشور «متعهد» به همکاری برای ایجاد ثبات در بازار نفت شدند، با این حال هیچ اقدام مشخصی برای دستیابی به این ثبات، اعلام نشد.
این کنفرانس که در حاشیه اجلاس جی ۲۰ برگزار می‌شد، سیگنال‌های متناقضی را به بازارها فرستاد. دیروز مقامات عربستانی
به گفته وزیر انرژی روسیه، روس‌ها و سعودی‌ها «دیدگاه مشابهی» دارند و هر دو معتقدند که باید به ایران اجازه داده شود تا سطح تولید نفت خود را به سطح پیش از تحریم‌ها برساند. با این حال، وی گفت اعضای اوپک هنوز به این توافق نرسیده‌اند که آیا سطح تولید نفت ایران به آن میزان رسیده است یا خیر!
اعلام کردند که وزیر انرژی عربستان، «بیانیه مهمی» در مورد همکاری با روسیه برای ایجاد ثبات در بازار نفت، قرائت خواهد کرد.
اما آخر سر مشخص شد که این بیانیه چندان هم مهم نیست. قیمت نفت که در ابتدا در واکنش به این خبر حتی برای دقایقی افزایش ۵ درصدی را تجربه کرد، پس از آن پای خود را از روی پدال گاز برداشت و با نرخ کمتری (حدود ۲ درصد) رشد کرد.
الکساندر نوواک وزیر انرژی روسیه در این کنفرانس خبری گفت: «ما ابزارهایی برای عمل مشترک در دسترس داریم». وی گفت که دو کشور توافق دارند که بهترین ابزار برای ایجاد ثبات در بازار نفت، طرح فریز نفتی است. با این حال توافق در مورد اجرایی کردن این طرح اعلام نشد.
در بیانیه مشترک وزرای انرژی روسیه و عربستان تأکید شد که دو کشور در اجلاس بین‌المللی انرژی در الجزایر، بیشتر با هم گفتگو خواهند کرد.
خبرگزاری ریا نووستی جزئیاتی از اظهارات نوواک وزیر انرژی روسیه را منتشر کرده که حائز اهمیت فراوان است. طبق گزارش این خبرگزاری، نوواک گفته است که روسیه آماده است تا سطح تولید نفت را در سطح هر یک از ماه‌های نیمه دوم سال جاری، تثبیت یا «فریز» کند.
خالد الفالح وزیر انرژی عربستان نیز گفت که «ما نمی‌توانیم مسئولیت [ایجاد ثبات در بازار نفت] را به تنهایی به دوش بکشیم؛ ما نقش رهبری را ایفاء خواهیم کیرد و تلاش خواهیم کرد تا دیگران نیز به این طرح بپیوندند».
این اظهارات نشان می‌دهد که عربستان به دنبال این است تا تمامی اعضای اوپک در طرح فریز نفتی مشارکت داشته باشند.
نوواک در کنفرانس خبری در مورد ایران نیز صحبت کرد؛ با این حال اظهارات وی در مورد ایران به شدت متناقض بود. به گفته وزیر انرژی روسیه، روس‌ها و سعودی‌ها «دیدگاه مشابهی» دارند و هر دو معتقدند که باید به ایران اجازه داده شود تا سطح تولید نفت خود را به سطح پیش از تحریم‌ها برساند. با این حال، وی گفت اعضای اوپک هنوز به این توافق نرسیده‌اند که آیا سطح تولید نفت ایران به آن میزان رسیده است یا خیر!
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵