کد مطلب: 92083
 
کم‌آبی و صنعت پتروشیمی
بحران آب چگونه پتروشیمی‌ها را کوچ می‌دهد؟
 
محمود احمدی‌نژاد در اولین سفر استانی خود به کرمان در دولت نهم، احداث ۴ مجتمع پتروشیمی در این استان را تصویب کرد. اما تا امروز این پتروشیمی‌ها به بهره‌برداری نرسیده‌اند، چون آبی برای فعالیت آن‌ها وجود ندارد. مجتمع‌های پتروشیمی بسیار آب‌بر هستند و آب‌بری تولید محصولات شیمیایی معمولاً دو برابر آب‌بری طرح‌های تولیدات فلزات اساسی است.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۵ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۳۴
تأمین آب به یکی از مشکلات اساسی، پیش‌برد طرح‌های پتروشیمی در کشور تبدیل شده است. طرح بزرگ پروپیلن پتروشیمی خراسان در شمال شرق کشور عملاً متوقف شده و انتقال پتروشیمی فیروزآباد به عسلویه به طور جدی در دستور کار قرار گرفته است.
به گزارش نکونیوز، چندی پیش بود که کشاورزان دشتستانی در استان بوشهر مانع از کلنگ‌زنی یک واحد کوچک پتروشیمی به ظرفیت ۲۵ هزار تن در سال در شهر آبپخش شدند. دلیل اصلی آن‌ها، بحران آب موجود در این شهرستان بود و می‌گفتند منبع تأمین آب این پتروشیمی مشخص نشده و معلون نیست پساب آن به کجا می‌ریزد.
در واقعیت امر نیز بحران آب کاری کرده که احداث پتروشیمی در بسیاری از مناطق غیرساحلی کشور، توجیه چندانی ندارد.
سهام‌داران پتروشیمی فیروزآباد در استان فارس موافقت خود را با انتقال این طرح به عسلویه اعلام کرده‌اند. از سوی دیگر، طرح بزرگ پروپیلن و پلی پروپیلن پتروشیمی خراسان در بجنورد به دلیل مشکلات جدی در تأمین آب این طرح متوقف شده است.
مناطق درونی این با مشکل کمبود آب مواجه هستند. طرح پتروشیمی خمین، یکی از طرح‌هایی است که با مشکل کمبود آب دست و پنجه نرم می‌کند. این پتروشیمی در استان مرکزی واقع شده که از بیشترین تعداد دشت‌های ممنوعه برخوردار است و ۸۵ درصد آب مورد نیاز این استان از منابع آب زیرزمینی تأمین می‌شود؛ در حالی که میانگین استفاده از منابع آب زیرزمینی رد کشور ۵۵ درصد است.
مشکل کم‌آبی تنها به این پتروشیمی‌ها محدود نمی‌شود. محمود احمدی‌نژاد در اولین سفر استانی خود به کرمان در دولت نهم، احداث ۴ مجتمع پتروشیمی در این استان را تصویب کرد. اما تا امروز این پتروشیمی‌ها به بهره‌برداری نرسیده‌اند، چون آبی برای فعالیت آن‌ها وجود ندارد.
مجتمع‌های پتروشیمی بسیار آب‌بر هستند و آب‌بری تولید محصولات شیمیایی معمولاً دو برابر آب‌بری طرح‌های تولیدات فلزات اساسی است.
بسیاری از مجتمع‌های صنعتی در مناطق کم‌آب کشور از منابع آب زیرزمینی استفاده می‌کنند که در صورت تداوم این امر، بحران آب جدی‌تر خواهد شد.
به نظر می‌رسد که نیاز است در بسیاری از طرح‌های پتروشیمی کشور به دلیل بحران کم‌آبی تجدیدنظر شود. پتروشیمی فیروزآباد با ظرفیت تولید یک میلیون تن اتیلن در سال احداث خواهد شد و طبق برنامه قرار بوده خوراک طرح‌های پتروشیمی مسیر خط لوله اتیلن مرکز، شامل طرح های پتروشیمی فسا، جهرم، و داراب را تأمین کند.
ممکن است در ادامه با همین استدلالی که قرار است پتروشیمی فیروزآباد به عسلویه منتقل شود، نیاز باشد که تعداد بیشتری از طرح‌های پتروشیمی کشور، از جمله همین طرح‌هایی که در مسیر خط لوله اتیلن مرکز قرار دارند، به سواحل کشور منتقل شوند.

برای عضویت در کانال تلگرامی نکونیوز می‌توانید بر روی لینک زیر کلیک نمایید:
https://telegram.me/neconews
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵