کد مطلب: 93073
 
مهندس عباس شعری مقدم در مصاحبه با نکونیوز:
ایران‌پلاست نشان داد که شرکت‌های خارجی مرعوب ترامپ نشده‌اند
 
مهندس عباس شعری مقدم، معاون سابق وزیر نفت، گفت استقبال از این دوره از نمایشگاه ایران پلاست بسیار خوب بوده و شرکت‌های خارجی مرعوب سخنان ایران‌هراسانه ترامپ نشده‌اند و از حضور در یازدهمین دوره نمایشگاه ایران پلاست عقب‌نشینی نکرده‌اند.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۲۷
مهندس عباس شعری مقدم، معاون سابق وزیر نفت، گفت استقبال از این دوره از نمایشگاه ایران پلاست بسیار خوب بوده و شرکت‌های خارجی مرعوب سخنان ایران‌هراسانه ترامپ نشده‌اند و از حضور در یازدهمین دوره نمایشگاه ایران پلاست عقب‌نشینی نکرده‌اند.
عباس شعری مقدم، مدیرعامل سابق شرکت ملی صنایع تروشیمی در مورد فضای یازدهمین دوره نمایشگاه ایران‌پلاست گفت: 524 شرکت خارجی از بیش از 20 کشور دنیا در این دوره از نمایشگاه شرکت کرده‌اند. بعد از سخنرانی ترامپ و جوی که وی ایجاد کرده بود، برخی فکر می‌کردند شرکت‌های خارجی از همکاری با ایران عقب‌نشینی کنند. اما چنین چیزی رخ نداده و خارجی‌ها استقبال خوبی از نمایشگاه‌ها داشته‌اند.
معاون سابق وزیر نفت در امور پتروشیمی در مورد ترکیب شرکت‌کنندان خارجی گفت: چینی‌ها بیشترین سهم را در میان کشورهای شرکت‌کننده در نمایش دارند. البته شرکت‌های آلمانی، ایتالیایی و اتریشی نیز حضور خوبی در نمایشگاه دارند و انتظار این است که رفته رفته، حضور اروپایی‌ها بیشتر شود.
شعری مقدم در مورد شرکت‌های ایرانی حاضر در نمایشگاه عنوان کرد: 600 شرکت ایرانی در این نمایشگاه حضور دارند و بسیاری از این شرکت‌ها، شرکت‌های فعال در بخش پایین دست پتروشیمی هستند که در زمینه توسعه و تحقیقات کارهای خوبی انجام داده‌اند که یکی از آن‌ها هم شرکت نکو است. باید از این شرکت‌های دانش‌بنیان که معمولاً توان مالی بالایی ندارند اما ظرفیت بالایی ایجاد کرده‌اند، حمایت‌های لازم صورت گیرد تا بتوانند رشد کنند.
مدیر عامل سابق شرکت پتروشیمی در پاسخ به این سوال که این نمایشگاه چه نتایجی می‌تواند داشته باشد، گفت: در صنعت پلیمر و بخش پایین دستی صنعت پتروشیمی تکنولوژی حرف اول را می‌زند. این نمایشگاه فرصتی خواهد بود تا شرکت‌های داخلی با شرکت‌های خارجی دارای تکنولوژی نوین آشنا شوند و برای تولید محصولات جدید در صنعت پلمیر قرارداد امضاء کنند که در این زمینه قطعاً قراردادهایی امضاء می‌شود.
وی در مورد وضعیت فعلی صنعت پلیمر در کشور خاطر نشان ساخت: در حال حاضر میزان پلیمر تولیدی در کشور بیش از نیاز داخلی است و باید با دستیابی به تکنولوژی پیشرفته و تولید محصولات نوین این حوزه، شرایط برای صادرات محصولات به کشورهای همجوار و سایر کشورهای دنیا مهیا شود.
شعری مقدم در مورد این که دولت چه کمکی می‌تواند به شرکت‌های دانش‌بنیان فعال در بخش پایین دستی صنعت پتروشیمی انجام دهد، گفت: دولت باید با کشورهای همجوار روابط مناسبی ایجاد کند و شرایط را برای صادرات محصولات تولیدشده در این حوزه مهیا کند. همچنین مقرراتی که بعضاً قبلاً تصویب شده‌اند و حالا با تغییر شرایط، مزاحم کار این شرکت‌ها هستند باید لغو شوند و مشکلاتی که این شرکت‌ها در حوزه‌هایی مثل موضاعات گمرکی و مالیاتی دارند، توسط دولت رفع شود.
معاون سابق وزیر نفت با اشاره به مشکلاتی که بعضا در برخی از مناطق ویژه اقتصادی وجود دارد، گفت: شرایط در مناطق ویژه باید برای کار شرکت‌های خصوصی مهیا شود و مزاحمتی برای این شرکت‌ها ایجاد نشود.
وی در مورد فضای نامناسب کسب و کار در ایران مثالی را مطرح کرد و گفت: زمانی که مدیر عامل شرکت پلیمر آریا ساسول بودم فردی نزد من آمد و گفت شما که برای بسته‌بندی محصول‌هایتان کیسه‌های سه لایه می‌خرید از من هم قیمت بگیرید. گفتم کارخانه‌تان کجاست تا از شما قیمت بگیریم؟ گفت کارخانه من امارات است، گفتم چرا امارات؟ گفت چون در آنجا وقتی موافقت اصولی به ما می‌دهند از روز بعد مسئولین اماراتی به دنبال ما هستند که اگر ما به مشکلی برخوردیم مشکل ما را حل کنند. اما در ایران بر عکس است، از زمانی که موافقت اصولی به ما می‌دهند برخی مسئولین به دنبال ما هستند که ما مشکل آنها را حل کنیم. یا افرادی برای استخدام معرفی می‌کنند، یا کمک مالی برای منطقه‌شان می‌خواهند؛ اگر هم ندهیم بیچاره‌مان می‌کنند و باید کارخانه‌ را ببندیم و برویم. من این مثال را هر بار تکرار می‌کنم تا سیاست‌مداران ما به این موضوع پی ببرند که فضای کسب و کار چه اهمیتی می‌تواند برای اقتصاد کشور داشته باشد.
مهندس شعری مقدم در پایان با اشاره به سیاست تعامل سازنده دولت یازدهم با کشورهای دنیا گفت: امیدوارم با سیاستی که دولت تدبیر و امید دنبال می‌کند، شرایط برای همکارهای شرکت‌های داخلی و خارجی مهیا شود، تکنولوژی پیشرفته و سرمایه خارجی جذب صنعت پلیمر کشور شود و شرایط برای صادرات محصولات به سایر کشورهای دنیا فراهم گردد. مدت‌هاست اقتصاد ما به سیاست‌مان یارانه داده و هم‌اکنون وقت این است که سیاست، به اقتصاد یارانه دهد و چالش‌ها و مشکلاتی که ممکن است شرکت‌های ما داشته باشند، با همکاری دولت رفع شود.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵