کد مطلب: 73093
 
نزاع بر سر میزان تولید نفت ایران
چرا سطح تولید نفت ایران، برای همه مهم شده است؟
 
خبرگزاری رویترز مدعی شده است که سطح تولید نفت ایران در سه ماه گذشته افزایش نداشته و در سطح ماه ژوئن، ثابت باقی مانده است.
تاریخ انتشار : جمعه ۱۹ شهريور ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۰۸
خبرگزاری رویترز مدعی شده است که سطح تولید نفت ایران در سه ماه گذشته افزایش نداشته و در سطح ماه ژوئن، ثابت باقی مانده است.
به گزارش نکونیوز، سطح تولید نفت ایران که به‌طور متوسط در سال ۲۰۱۵، ۲.۸۴ میلیون بشکه در روز بود، پس از لغو تحریم‌ها در ژانویه، افزایش یافت و در ماه ژوئن به ۳.۶۴ میلیون بشکه در روز رسید.
رویترز بر اساس داده‌های جدید که با استفاده از منابع ثانویه به دست آمده است، به این نتیجه رسیده که از ماه
بلوک عربستان در اوپک بر این عقیده است که ارزیابی منابع ثانویه از تولید نفت کشورها باید مبنای طرح فریز نفتی باشد. به زبان ساده آن‌ها می‌گویند اگر منابع ثانویه اوپک بر این نظرند که تولید نفت ایران در سطح ۳.۶۳ میلیون بشکه در روز است، ایران باید این سطح را به عنوان سهمیه خود در چارچوب طرح فریز نفتی قلمداد کند و دیگر آن را افزایش ندهد
ژوئن نه تنها تولید نفت ایران افزایشی نداشته، بلکه اندکی کاهش را نیز تجربه کرده است. منابع ثانویه اوپک، مشاوران و رسانه‌های مرتبط با صنعت را دربرمی‌گیرد.
رویترز مدعی است که گزارش اوپک از منابع ثانویه را رویت کرده و بر اساس آن تولید نفت ایران در ماه اوت، ۳.۶۳ میلیون بشکه در روز بوده است.
این خبرگزاری همچنین به نقل از منبعی در اوپک گفته است که ایران تولید نفت خود در ماه اوت، را ۳.۶۳ میلیون بشکه در روز به اوپک اعلام کرده است. این ادعای رویترز اندکی عجیب به نظر می‌رسد، چرا که محسن قمصری، مدیر امور بین‌الملل شرکت ملی نفت ایران، ظرف روزهای گذشته تولید نفت ایران را ۳.۸ میلیون بشکه در روز اعلام کرده بود.
به نظر می‌رسد ارزیابی‌ها در مورد سطح تولید نفت ایران به جنجالی تازه در بین اعضای اوپک تبدیل شده باشد. بلوک عربستان در اوپک بر این عقیده است که ارزیابی منابع ثانویه از تولید نفت کشورها باید مبنای طرح فریز نفتی باشد. به زبان ساده آن‌ها می‌گویند اگر منابع ثانویه اوپک بر این نظرند که تولید نفت ایران در سطح ۳.۶۳ میلیون بشکه در روز است، ایران باید این سطح را به عنوان سهمیه خود در چارچوب طرح فریز نفتی قلمداد کند و دیگر آن را افزایش ندهد.
ایران اما بارها اعلام کرده است که زمانی تمایل به گفتگو در مورد پیوستن به طرح فریز نفتی دارد که تولید نفت خود را به زمان پیش از تحریم‌ها برساند. این سطح از تولید، ۴ میلیون بشکه در روز اعلام شده است. قمصری روز گذشته گفته بود که تولید نفت ایران در اواخر سال ۲۰۱۶ یا اوایل ۲۰۱۷ به این میزان می‌رسد.
رویترز پیش از این گزارش داده بود که ایران رایزنی خود را با کشورهای تولیدکننده نفت برای معاف شدن از حضور در طرح فریز نفتی آغاز کرده است. پوتین رئیس جمهور روسیه نیز پیش از این گفته بود که ایران می‌تواند از این طرح معاف شود.
بلوک اوپک عربستان در اوپک بر این عقیده است که ایران هم‌اکنون تولید نفت خود را به دوره پیش از اعمال تحریم‌ها در سال ۲۰۱۱ رسانده و نمی‌تواند از این طرح معاف شود.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵