کد مطلب: 82723
 
واکنش زنگنه به تهدیدات هندی‌ها
پیشنهاد هندی‌ها چیزی عاید ایران نمی‌کرد
 
در روزهای گذشته بود که اختلافات ایران و هند بر سر توسعه یک میدان گازی علنی شد. هندی‌ها در روزهای گذشته به قصد اعمال فشار بر ایران برای واگذاری توسعه میدان گازی فرزاد ب، اعلام کردند که واردات نفت از ایران را ۲۰ درصد کاهش می‌دهند. امروز زنگنه خود وارد گود شد و به تهدیدات هندی‌ها پاسخ داد.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۶ فروردين ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۵۶
در روزهای گذشته بود که اختلافات ایران و هند بر سر توسعه یک میدان گازی علنی شد. هندی‌ها در روزهای گذشته به قصد اعمال فشار بر ایران برای واگذاری توسعه میدان گازی فرزاد ب، اعلام کردند که واردات نفت از ایران را ۲۰ درصد کاهش می‌دهند. امروز زنگنه خود وارد گود شد و به تهدیدات هندی‌ها پاسخ داد.
به گزارش نکونیوز، زنگنه امروز گفت نمی‌توان با زبان تهدید قرارداد نوشت و در صورتی که هند واردات نفت خود را از ایران کاهش دهد، ایران ضرری نمی‌کند، چرا که نفت ایران به اندازه کافی مشتری دارد.
بیژن زنگنه امروز در حاشیه جلسه هیأت دولت در مورد تهدید هندی‌ها به کاهش واردات نفت از ایران، گفت: ما علاقه داریم روابط خود را با هند توسعه دهیم اما اگر آنها خرید خود را از ما کاهش دهند ما مشکلی نخواهیم داشت زیرا مشتری خود را داریم. اکنون تقاضا برای خرید نفت از ایران بیش از ظرفیت صادرات کشورمان است.
زنگنه به ماجرای قرارداد توسعه میدان گازی فرزاد ب هم اشاره کرد و گفت: هند از مشتریان خوب ما است اما نمی‌توان با زبان تهدید قراردادی نوشت.
وزیر نفت در مورد جزئیات مذاکره با هندی‌ها در مورد توسعه میدان گازی فرزاد ب، عنوان کرد: رئیس جمهور کشورمان در مذاکرات خود با نخست وزیر هند به این کشور فرصت داده بود تا شهریورماه (سال گذشته) مذاکرات برای توسعه میدان فرزاد ب آغاز شود، اما آنها پیشنهادات خود را مطرح نکردند و باز هم ما تا پایان سال گذشته میلادی به آنها فرصت دادیم اما پیشنهادات آنها برای ما قابل قبول نبود و چیزی عاید کشور ما نمی‌شد. هدف ما از توسعه میادین نفتی کسب درآمد است.
زنگنه در ادامه عنوان کرد: اکنون داریم اقداماتی انجام می‌دهیم که سایر کشورها هم به میدان بیایند و روش‌های دیگری را نیز در نظر گرفته‌ایم. نامه‌ای هم به هند نوشته‌ایم که حاضریم مذاکرات را با آنها انجام دهیم اما باید این شرایط معقول باشد نه اینکه با تهدید کاری انجام شود. زبان تهدید زبان خوبی نیست و بهتر است با انصاف صحبت کنیم.

ماجرای اختلافات ایران و هند چیست؟
اخیراً وزارت نفت هند از پالایشگاه‌های دولتی این کشور خواسته است تا واردات نفت خود را کاهش دهند. آن‌گونه که رویترز گزارش داده، مقامات هندی در جلسه با یکی از نمایندگان شرکت ملی نفت ایران گفته‌اند که هند قصد دارد واردات نفت خود از ایران را از ۲۴۰ هزار بشکه در روز به ۱۹۰ هزار بشکه در روز برساند.
علت همه این تنش‌ها به طرح توسعه میدان گازی فرزاد ب برمی‌گردد. هند خواهان این است تا با اعمال فشار بر ایران، ایران شرایط شرکت هندی را برای توسعه میدان گازی فرزاد ب بپذیرد.
یکی از مقامات هندی هفته پیش گفته که هند واردات نفت از ایران را به صورت تدریجی کاهش خواهد داد و در صورتی که پیشرفتی در اعطای قرارداد توسعه میدان گازی فرزاد ب به شرکت هندی صورت نگیرد، واردات نفت از ایران تا میزان بیشتری کاهش خواهد یافت.
ماجرای هندی‌ها و توسعه میدان گازی فرزاد ب، سر دراز دارد. در آخرین تحولات، رسانه‌های هندی گزارش داده بودند که شرکت هندی او ان جی سی ویدش برای توسعه میدان گازی فرزاد ب، یک طرح توسعه جدید به شرکت نفت فلات قاره ایران پیشنهاد داده که ارزش آن ۳ میلیارد دلار است. طرح توسعه این شرکت، تأسیسات مایع‌سازی گاز و تبدیل آن به ال ان جی را شامل نمی‌شود. با این حال، پیشتر گفته می‌شد که طرح شرکت هندی علاوه بر توسعه میدان فرزاد ب، تبدیل گازی تولیدی در این میدان به ال ان جی را نیز شامل می‌شود.
شرکت او ان جی سی ویدش، قبل از ارائه طرح توسعه ۳ میلیارد دلاری، برای توسعه میدان گازی فرزاد ب، قراردادی ۱۰ میلیارد دلاری پیشنهاد داده بود که ۵ میلیارد آن هزینه توسعه میدان و ۵ میلیارد دیگر هزینه تبدیل گاز تولید شده به ال ان جی بود.
رسانه‌های هندی در پاییز سال گذشته گزارش داده‌ بودند که ایران برآورد ۵ میلیارد دلار هزینه برای توسعه این میدان را بالا می‌داند و معتقد که توسعه این میدان به این میزان سرمایه‌گذاری نیاز ندارد. هندی‌ها در مقابل می‌گفتند که مقایسه میدان فرزاد ب با پارس جنوبی درست نیست، چرا که فرزاد ب پیچیده‌تر از پارس جنوبی است و سولفور بالاتری دارد.
اکنون با توجه به اظهارات وزیر نفت مشخص است که طرح جدید هندی‌ها نیز یک‌طرفه است و چیزی از آن عاید ایران نمی‌شود. زنگنه به صراحت گفته که پیشنهاد هندی‌ها قابل قبول نبود و چیزی عاید ایران، نمی‌کرده است.

برای عضویت در کانال تلگرامی نکونیوز می‌توانید بر روی لینک زیر کلیک نمایید:
https://telegram.me/neconews
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵