کد مطلب: 90670
 
برنامه زنگنه برای صنعت پتروشیمی در دولت دوازدهم
 
زنگنه در برنامه پیشنهادی خود وعده داده که ۲۳ طرح پتروشیمی کاملاً جدید را با سرمایه‌گذاری ۳۲ میلیارد دلاری کلید خواهد زد. ارزش تولیدات طرح‌های جدید بالغ بر ۲۶ میلیارد دلار برآورد شده است.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۳۳
صنعت پتروشیمی یکی از مهم‌ترین بخش‌های اقتصاد کشور است و با توجه به کاهش قیمت نفت، اهمیت این بخش بیشتر نیز شده است، چرا که اولاً صنعت پتروشیمی بیش از تولید نفت و گاز به ایجاد اشتغال و رشد تولید ناخالص داخلی کشور کمک می‌کند و ثانیاً رشد تقاضا برای محصولات پتروشیمی در جهان بسیار بیش از رشد تقاضا برای نفت و گاز است و در دوران کاهش قیمت نفت خام، قیمت محصولات پتروشیمی به میزان کاهش قیمت نفت خام، کاهش نمی‌یابد.
به گزارش نکونیوز، برنامه توسعه صنعت پتروشیمی یکی از مهم‌ترین برنامه‌هایی است که همزمان با تشکیل کابینه جدید باید به آن دقت کرد. بیژن زنگنه وزیر پیشنهادی روحانی برای وزارت نفت در برنامه ارائه شده به مجلس به صنعت پتروشیمی نیز پرداخته و اهداف وزارت نفت در این حوزه را تبیین کرده است.
در حال حاضر تعداد زیادی طرح در دست اجرا در صنعت پتروشیمی کشور وجود دارد که در مراحل مختلف توسعه قرار دارند. زنگنه در برنامه خود عنوان کرده که از میان این طرح‌ها تا پایان دولت دوازدهم، ۴۵ طرح پتروشیمی با سرمایه‌گذاری نزدیک به ۳۵ میلیارد دلار به بهره‌برداری خواهد رسید. طبق این برنامه به قیمت پایه سال ۹۰، حدود ۲۳ میلیارد دلار به ارزش تولیدات پتروشیمی کشور اضافه خواهد شد.
علاوه بر این زنگنه در برنامه پیشنهادی خود وعده داده که ۲۳ طرح پتروشیمی کاملاً جدید را با سرمایه‌گذاری ۳۲ میلیارد دلاری کلید خواهد زد. ارزش تولیدات طرح‌های جدید بالغ بر ۲۶ میلیارد دلار برآورد شده است.
بنابراین، وزیر پیشنهادی حسن روحانی وعده می‌دهد که با برنامه‌ریزی صحیح و سرمایه‌گذاری گسترده، حدود ۵۰ میلیارد دلار به ارزش فعلی تولیدات پتروشیمی کشور اضافه خواهد کرد.
چنین چیزی در صورت تحقق، سهمی اساسی در رشد اقتصادی کشور در دوران پیش رو و همچنین ایجاد مشاغل پایدار و با درآمدهای نسبتاً خوب، خواهد داشت.
پتروشیمی علاوه بر اشتغال‌زایی، یکی از ارکان اساسی صادرات غیرنفتی کشور را تشکیل می‌دهد و بنابراین سهم مهمی در تأمین منابع ارزی مورد نیاز کشور دارد.
طبق برنامه ششم توسعه که زمان اجرای آن، با آغاز دولت دوازدهم مصادف شده است، صادرات غیرنفتی باید در طول اجرای برنامه ششم توسعه، رشد سالانه ۷.۲۱ درصدی را تجربه کند و در سال آخر برنامه (سال ۱۴۰۰) به حدود ۱۱۳ میلیارد دلار برسد.
طبق برنامه ششم توسعه ظرفیت تولید محصولات پتروشیمی باید تا سال ۱۴۰۰، به ۱۰۰ میلیون تن در سال برسد.
باید دید آیا دولت دوازدهم در تحقق اهداف خود در صنعت پتروشیمی موفق خواهد بود یا خیر. در دوران پیش رو، صنعت پتروشیمی به عنوان یک صنعت پیشران، می‌توان محرک رشد و رونق در برخی دیگر از بخش‌های اقتصاد کشور نیز باشد.

برای عضویت در کانال تلگرامی نکونیوز می‌توانید بر روی لینک زیر کلیک نمایید:
https://telegram.me/neconews
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵