کد مطلب: 90210
 
بازار جهانی نفت در هفته‌ای که گذشت
افزایش تولید نفت اوپک و آمریکا
 
در مجموع در هفته گذشته هر دو شاخص عمده نفت خام، کاهش کمتر از یک درصدی را تجربه کردند. اگر تأثیر روانی گزارش مثبت ایجاد مشاغل در اقتصاد آمریکا نبود، میزان کاهش قیمت نفت در هفته گذشته بیش از میزان فعلی می‌بود. این امر احتمالاً در هفته آتی اثرات خود را در قالب کاهش قیمت نفت نشان می‌دهد.
تاریخ انتشار : شنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۱۵
بازار جهانی نفت هفته متناقضی را پشت سر گذاشت؛ قیمت نفت در ابتدای هفته گذشته افزایش یافت و قیمت نفت خام وست تگزاس اینترمدییت با پشت سر گذاشتن کانال ۵۰ دلاری، بالاترین قیمت در دو ماه گذشته را تجربه کرد. سپس تحت تأثیر افزایش تولید نفت اوپک و آمریکا مجدداً قیمت نفت کاهش یافت و در آخرین روز هفته، تحت تأثیر افزایش ایجاد مشاغل در آمریکا قیمت نفت افزایش یافت.
به گزارش نکونیوز، در مجموع در هفته گذشته هر دو شاخص عمده نفت خام، کاهش کمتر از یک درصدی را تجربه کردند. اگر تأثیر روانی گزارش مثبت ایجاد مشاغل در اقتصاد آمریکا نبود، میزان کاهش قیمت نفت در هفته گذشته بیش از میزان فعلی می‌بود. این امر احتمالاً در هفته آتی اثرات خود را در قالب کاهش قیمت نفت نشان می‌دهد.
در ماه ژوئیه ۲۰۹ هزار شغل جدید در اقتصاد آمریکا ایجاد شد. این امر نشان‌دهنده این است که وضعیت اقتصادی در بزرگ‌ترین کشور مصرف‌کننده نفت در دنیا مساعد است و همچنان تقاضای مناسبی برای نفت در این کشور وجود دارد. گزارش مثبت ایجاد مشاغل در اقتصاد آمریکا باعث شد تا قیمت نفت بخشی از کاهشی را که در طول هفته گذشته تجربه کرده بود، در روز جمعه جبران کند.
علت کاهش قیمت نفت در هفته گذشته افزایش تولید نفت اوپک و آمریکا بود.
رویترز و بلومبرگ هر دو در هفته گذشته گزارش دادند که تولید نفت اوپک در ماه ژوئیه مجدداً افزایش یافته و به بالاترین حد در سال ۲۰۱۷ رسیده است. بلومبرگ اعلام کرده که تولید نفت اوپک در ماه گذشته میلادی ۲۱۰ هزار بشکه در روز افزایش یافته و به ۳۲.۸۷ میلیون بشکه در روز رسیده است.
لیبی در ماه گذشته میلادی تولید نفت خود را ۱۸۰ هزار بشکه در روز افزایش داده که رقم قابل توجهی محسوب می‌شود. لیبی و نیجریه از اجرای توافق نفتی معاف هستند. افزایش تولید نفت این دو کشور یکی از دلایل قیمت‌های پایین نفت در ماه‌های گذشته بوده است.
از سوی دیگر عربستان نیز در ماه ژوئیه تولید نفت خود را ۳۰ هزار بشکه در روز افزایش داده و تولید نفت این کشور به ۱۰.۰۵ میلیون بشکه در روز رسیده است. این نخستین بار در سال ۲۰۱۷ است که تولید نفت خام عربستان سعودی از ۱۰ میلیون بشکه در روز عبور می‌کند.
تولید نفت آمریکا نیز بنا به گزارش اداره اطلاعات انرژی آمریکا به ۹ میلیون و ۴۳۰ هزار بشکه در روز رسیده که بالاترین میزان از اوت ۲۰۱۵ تاکنون است. تولید نفت آمریکا از ژوئن سال گذشته تا امروز، افزایش ۱۲ درصدی را تجربه کرده که رقم قابل توجهی محسوب می‌شود.
اما از سوی دیگر در هفته گذشته تعداد دکل‌های فعال حفاری نفتی در آمریکا کاهش یافت. در سه هفته گذشته، این دومین هفته‌ای است که تعداد دکل‌های فعال حفاری در آمریکا کاهش می‌یابد. تعداد دکل‌های فعال نفتی در آمریکا در هفته گذشته یک عدد کاهش یافت. در حال حاضر ۷۶۵ دکل نفتی در آمریکا مشغول به کار هستند.
قیمت نفت خام برنت در پایان هفته گذشته به ۵۲ دلار و ۴۲ سنت به ازای هر بشکه رسید. نفت خام وست تگزاس اینترمدییت نیز کار خود را با قیمت ۴۹ دلار و ۵۸ سنت به ازای هر بشکه به پایان برد.

برای عضویت در کانال تلگرامی نکونیوز می‌توانید بر روی لینک زیر کلیک نمایید:
https://telegram.me/neconews
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵