کد مطلب: 98320
 
آخرین خبرها از نفت‌کش حادثه‌دیده ایرانی در آب‌های چین
جسد یکی از مفقودین نفت‌کش آتش‌گرفته پیدا شد
 
تلاش برای خاموش کردن نفت‌کش ایرانی در آب‌های چین همچنان ادامه دارد و گروه‌های امدادی گفته‌اند که این احتمال وجود دارد که در نتیجه آتش‌سوزی نفت‌کش غرق شود. همزمان جسد یکی از ۳۲ مفقود حادثه پیدا شده و در مرحله انتقال به شانگهای برای شناسایی است. از سرنوشت ۳۱ نفر دیگر هنوز خبری نیست.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۸ دی ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۳۵
تلاش برای خاموش کردن نفت‌کش ایرانی در آب‌های چین همچنان ادامه دارد و گروه‌های امدادی گفته‌اند که این احتمال وجود دارد که در نتیجه آتش‌سوزی نفت‌کش غرق شود. همزمان جسد یکی از ۳۲ مفقود حادثه پیدا شده و در مرحله انتقال به شانگهای برای شناسایی است. از سرنوشت ۳۱ نفر دیگر هنوز خبری نیست.
به گزارش نکونیوز، شنبه شب در اثر برخورد یک نفت‌کش ایرانی و یک کشتی باری در آب‌های چین، نفت‌کش ایرانی آتش گرفت و ۳۲ خدمه آن، شامل ۳۰ ایرانی و ۲ بنگلادشی، مفقود شدند. عملیات نجات توسط نیروهای چینی و کره‌ای همچنان ادامه دارد و نیروی دریایی آمریکا نیز یک فروند هواپیمای نظامی برای جستجوی مفقودشدگان به محل حادثه در دریای چین شرقی ارسال کرده است.
نیروهای آمریکایی گفته‌اند که نتوانسته‌اند هیچ‌یک از مفقودین را پیدا کنند. با این حال، مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی: جسد یکی از ۳۲ مفقود حادثه برخورد نفتکش ایرانی با یک کشتی در چین، پیدا شده و در مرحله انتقال به شانگهای برای شناسایی است.
آتش‌سوزی نفت‌کش برای دومین روز متوالی ادامه دارد و همزمان عملیات جستجوی مفقودین نیز در اطرف محل حادثه، در ناحیه‌ای به وسعت ۱۲ هزار و ۳۵۰ کیلومتر مربع در حال انجام است.
سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در شانگهای با تشریح آخرین وضعیت نفتکش ایرانی گفته است: آتش نفتکش ایرانی خاموش نشده است و کشتی به یک طرف متمایل شده و امکان غرق شدن آن وجود دارد. علیرضا آیروش گفته است به دلیل گسترش لکه های نفتی و شعله های آتش تا شعاع بیشتر از یک کیلومتر، علیرغم بسیج امکانات و تجهیزات امدادی و آتش نشانی در محل، هنوز کشتی در آتش می سوزد و آتش آن خاموش نشده است. رویترز نیز به نقل از منابع آگاه گفته است که این امکان وجود دارد که نفت‌کش غرق شود. علیرضا آیروش در مورد وضعیت جستجوی خدمه نیز گفته است: هیچ شواهدی برای جان باختن خدمه مفقود شده کشتی ایرانی وجود ندارد و جستجوها برای یافتن افراد مفقود شده همچنان ادامه دارد.
نفت‌کش ایرانی به مقصد کره جنوبی حرکت می کرده که در ۲۵۰ کیلومتری سواحل شهر شانگهای چین با یک کشتی باربری ثبت شده در هنگ کنگ برخورد کرد. وزارت راه و ترابری چین در بیانیه‌ای اعلام کرده که ۲۱ سرنشین چینی کشتی باربری کریستال که حامل بار غله از آمریکا بوده است، نجات یافته اند. وزارت حمل و نقل چین عنوان کرده که نفتکش ایرانی سانچی نام داشته و با پرچم پاناما و طول ۲۷۴ متر محموله میعانات گازی را به کره جنوبی منتقل می‌کرده است. محموله این کشتی متعلق به شرکت ملی نفت ایران بوده است و برای شرکت کره‌ای هانوا توتال کره جنوبی بارگیری شده بود.
عبدالناصر همتی رئیس کل بیمه مرکزی در مورد پوشش بیمه نفتکش سانحه‌دیده ایران در آب‌های چین گفت: ۷۰ درصد بیمه‌نامه نفتکش ایرانی موسوم به سانچی متعلق به یک شرکت بیمه نروژی و ۳۰ درصد تحت پوشش شرکت‌های بیمه‌ ایرانی است. اگر این نفتکش خسارت کامل ببیند، بیمه‌های ایرانی موظف به پرداخت ۱۰ میلیون دلار خواهند بود. ۳۰ درصد بیمه‌نامه توسط شرکت‌های بیمه داخلی پوشش داده شده است که ۲۰ درصد از سوی بیمه البرز و ۱۰ درصد از سوی بیمه ملت است. از این ۳۰ درصد نیز ۵۰ درصد بیمه‌نامه‌های فوق نزد بیمه مرکزی پوشش بیمه اتکایی داشته است. ۷۰ درصد پوشش بیمه‌نامه این نفتکش نیز متعلق به یک شرکت بیمه نروژی است. همچنین مسئولیت پوشش بیمه فوت و نقص عضو خدمه کشتی و همچنین آلودگی احتمالی دریا با P&I کلوپ بین‌المللی است.

برای عضویت در کانال تلگرامی نکونیوز می‌توانید بر روی لینک زیر کلیک نمایید:
https://telegram.me/neconews
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵