کد مطلب: 32340
 
ادامه رایزنی ها برای نگارش پیش نویس متن توافق جامع
 
رایزنی ها در مسیر نگارش پیش نویس متن توافق جامع هسته ای در دهمین روز از مذاکرات وین ۶ با نشست معاونان ظریف و اشتون در هتل کوبورگ آغاز شد
تاریخ انتشار : جمعه ۲۰ تير ۱۳۹۳ ساعت ۱۵:۱۷
به گزارش ایرنا، سید عباس عراقچی، مجید تخت روانچی معاونان محمد جواد ظریف در نشست دوجانبه روز جمعه با هلگا اشمید و استفان کلمنت معاونان کاترین اشتون درحالی روند رایزنی ها برای نگارش پیش نویس متن توافق جامع را از سر می گیرند که هیات های مذاکره کننده ۱+۵ منتظر ورود وزیران امور خارجه خود به وین هستند.

روز گذشته دیدارهای سه جانبه ای با هدف نزدیک تر کردن دیدگاه ها بین مذاکره کنندگان ایران،اتحادیه اروپا، آمریکا و آلمان در سطح معاونان برگزار شد و وندی شرمن رییس هیات مذاکره کننده آمریکایی نیز با حضور در محل اقامت محمد جواد ظریف به ملاقات با وزیر امور خارجه ایران شتافت.

ششمین مرحله از مذاکرات هسته ای ایران و ۱+۵ درحالی وارد دهمین روز خود شده است که به نظر می رسد با قطعی شدن حضور وزیران امور خارجه آمریکا و سه کشور اروپایی به وین باید منتظر اتفاقات و تصمیمات مهمی در روزهای آینده بود.

مایکل مان سخنگوی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا پنج شنبه شب در صفحه شخصی خود در توئیتر از دعوت کاترین اشتون از وزیران امور خارجه ۱+۵ برای سفر به وین خبر داد و گفت: خانم اشتون از وزیران خارجه خواسته است که برای کمک به روند مذاکرات وین ۶ برای دستیابی به توافق جامع تا تاریخ ۲۰ جولای به مذاکرات یپیوندند.

خبرها حاکی از این است که جان کری وزیر امور خارجه امریکا که امروز ( جمعه) به افغانستان سفر کرده است، روز شنبه خود را به وین خواهد رساند و وزارت امور خارجه فرانسه نیز سفر لوران فابیوس به وین در روز یکشنبه را قطعی اعلام کرده است.

ششمین مرحله از مذاکرات هسته ای ایران و ۱+۵ از روز چهارشنبه ۱۱ تیرماه در وین آغاز شده و قرار است به منظور دستیابی به توافق جامع هسته ای به صورت مستمر تا ۲۹ تیرماه ادامه داشته باشد.

وزیر امور خارجه ایران طی سخنانی در بدو ورود به وین و قبل از آغاز رسمی مذاکرات وین ۶، تاکید کرد که اگر طرف های ما اراده سیاسی برای دستیابی به توافق نهایی داشته باشند من و همکارانم با آمادگی کامل برای تحقق این هدف به وین آمده ایم.

محمد جواد ظریف با تاکید براینکه درمذاکرات زیاده خواهی ها و تحمیل را نخواهیم پذیرفت، افزود: هر زمانی که انتظارات بیش از اندازه و زیاده خواهی هاوجود داشته باشد،مانع پیشرفت مذاکرات خواهد بود و این یک اصل است .

رییس دستگاه دیپلماسی کشورمان خاطرنشان کرد: ما هیچ چیزی بیشتر از حقوق خود نمی خواهیم و آماده هستیم تا نگرانی های بین المللی را هم برطرف کنیم اما معتقدیم که تحمیل نظرات راه مذاکره نیست و هیچوقت به تحمیل تن نداده و در این دور از مذاکرات نیز هیچ تحمیلی را نخواهیم پذیرفت.

رهبر معظم انقلاب اسلامی دوشنبه گذشته در جمع کارگزاران و مسئولان نظام تأکید کردند: ما به تیم مذاکره کننده کشورمان اعتماد داریم و مطمئن هستیم که آنها به دست اندازی به حقوق کشور و ملت و کرامت ملت ایران، راضی نخواهند شد و اجازه چنین کاری را نیز نخواهند داد.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵