کد مطلب: 105404
 
'تحریک انصاف' پیشتاز انتخابات در پاکستان
 
بر اساس گزارش منابع خبری و رسانه ای پاکستان، با شمارش غیررسمی آراء تا ساعات اولیه روز پنجشنبه حزب تحریک انصاف (جنبش عدالت) به رهبری 'عمران خان' 111 کرسی مجلس ملی را از آن خود کرده است.
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۴ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۱۰
بر اساس گزارش منابع خبری و رسانه ای پاکستان، با شمارش غیررسمی آراء تا ساعات اولیه روز پنجشنبه حزب تحریک انصاف (جنبش عدالت) به رهبری 'عمران خان' 111 کرسی مجلس ملی را از آن خود کرده است.

به گزارش روز پنجشنبه ایرنا، شامگاه گذشته با پایان زمان رسمی برگزاری و اخذ رای در تمامی حوزه های انتخاباتی مجالس ملی و ایالتی در شهرهای پاکستان، شمارش آرا در این حوزه ها آغاز شد.
براساس گزارش های غیررسمی منابع رسانه ای پاکستان، نامزدهای انتخاباتی حزب تحریک انصاف (PTI) به رهبری 'عمران خان' در مناطق مختلف این کشور با کسب 111 کرسی مجلس ملی از رقبای خود یعنی حزب مسلم لیگ نواز (PMLN) و حزب مردم (PPP) (دو حزب حاکم سابق کشور) در شمارشهای اولیه پیشی گرفته است.
حزب عمران خان عمدتا در ایالت پنجاب و خیبرپختونخواه که مرکز اقتدارآن بوده، نتایج بهتری کسب کرده است.
عمران خان رهبر حزب تحریک انصاف پاکستان توانست، در کسب دو کرسی کلیدی مجلس ملی از حوزه های بسیار حساس و غیرقابل پیش بینی در شهرهای کراچی و اسلام آباد با اختلاف بسیار بالا نسبت به رقبای سیاسی خود پیروز شود.
منابع خبری محلی به نقل از ناظران سیاسی و کارشناسان انتخابات کنونی پاکستان می گویند: این روند نشان دهنده احتمال به قدرت رسیدن 'حزب تحریک انصاف' در به دست آوردن اکثریت کرسی های مجلس ملی و تشکیل دولت آینده پاکستان است.
تاکنون حزب مسلم لیگ نواز به رهبری 'شهباز شریف' 68کرسی و حزب مردم به رهبری 'بلاول بوتو زرداری' 38 کرسی مجلس ملی را از نقاط مختلف پاکستان کسب کرده اند.
نامزدهای مستقل انتخاباتی (IND) نیز موفق به کسب 19 کرسی مجلس ملی شدند.
براساس آمار غیررسمی، حزب موتلفه مجلس متحده عمل (MMA) متشکل از حزب جمعیت علمای اسلام شاخه فضل، حزب جماعت اسلامی و حزب شیعه تحریک اسلامی نیز تاکنون 12 کرسی مجلس ملی را کسب کرده اند.
بر اساس آخرین نتایج شمارش آرای مجلس ملی پاکستان، حزب جنبش متحده قومی پاکستان (MQM) به رهبری فاروق ستار نیز تاکنون 8 کرسی مجلس ملی را از آن خود کرده است.
همچنین بر اساس آخرین روند شمارش آرای انتخابات، حزب همبستگی عدالت بزرگ (GDA) چهار کرسی، مسلم لیگ قائد (PMLNQ) به رهبری چوهدری شجاعت حسین سه کرسی، حزب عوامی ملی پاکستان (ANP) دو کرسی و دیگر احزاب نیز تاکنون چهار کرسی مجلس ملی را از آن خود کرده اند.
با این حساب تکلیف 269 کرسی از مجموع 342 کرسی مجلس ملی پاکستان مشخص شده است.
البته سرنوشت 9 کرسی مجالس ملی به دلیل کشته شدن نامزدهای انتخاباتی درپی حملات تروریستی یا نقض قوانین انتخاباتی، در حوزه های انتخاباتی پس از انتخابات عمومی مشخص می شود.
قابل ذکر است که انتخاب نمایندگان نشست های ویژه بانوان و اقلیت ها در مجلس ملی براساس بررسی تعداد کرسی احزاب سیاسی در انتخابات سراسری این کشور مشخص می شود.
هواداران 'عمران خان' و حزب تحریک انصاف نیز شامگاه گذشته و همزمان با شمارش آرا در حوزه های اخذ رای این کشور و مشخص شدن سرنوشت برخی حوزه های انتخابیه، با به راه انداختن کارناوال های شادی در خیابان ها، به شادی و پایکوبی پرداختند.
برخی از هواداران این حزب همچنین با حمل پرچم های این حزب با خودرو در خیابان ها به جشن و شادی پرداختند.
به گزارش ایرنا حدود سه هزار و 450 نفر برای راهیابی به مجلس ملی این کشور که دارای ۳۴۲ کرسی است ثبت‌نام کرده‌اند، ۲۷۲ عضو این مجلس به صورت مستقیم انتخاب می‌شوند و ۱۰ کرسی به اقلیت‌ها و ۶۰ کرسی نیز به زنان اختصاص داده شده است.
همچنین، هشت هزار و 400 نامزد دیگر در چهار ایالت پاکستان نیز برای دستیابی به ۵۷۷ کرسی مجالس ایالتی با یکدیگر رقابت می‌کنند.
کمیسیون انتخابات پاکستان نیز پیش از برگزاری انتخابات سراسری در اطلاعیه ای اعلام کرد:در مجموع 12 هزار و 570 نامزد انتخاباتی برای کسب 849 کرسی مجالس ملی و ایالتی این کشور رقابت می کنند و در این دور از انتخابات پاکستان بیش از 105 میلیون شهروند (مرد و زن) واجد شرایط رای دادن هستند.
انتخابات پارلمانی پاکستان سرنوشت دولت آینده یعنی نخست وزیر و سرنوشت دولت های ایالتی یعنی چهار ایالت مهم پاکستان شامل پنجاب به مرکزیت لاهور، سند به مرکزیت کراچی، ایالت بلوچستان به مر کزیت کویته و ایالت خیبر پختونخواه به مرکزیت پیشاور را مشخص می کند.
حزبی که در انتخابات پارلمانی پاکستان اکثریت کرسی ها را کسب کند می تواند به تنهایی تشکیل کابینه دهد در غیر این صورت باید ائتلاف کند.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵