داخلی اقتصاد خبر
 
کد مطلب: 91570
 
همایش تجارت ایران و عراق
 
دبیرکل اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق از برگزاری همایش بزرگ تجارت ایران و عراق به عنوان بزرگترین گردهمایی فعالان اقتصادی و تجار دو کشور در روزهای 21 و 22 شهریورماه در تهران خبر داد.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۶ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۱۵:۳۶
دبیرکل اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق از برگزاری همایش بزرگ تجارت ایران و عراق به عنوان بزرگترین گردهمایی فعالان اقتصادی و تجار دو کشور در روزهای 21 و 22 شهریورماه در تهران خبر داد.


به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، «سیدحمید حسینی» امروز (دوشنبه) در نشست شورای سیاستگذاری این همایش در محل اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران، افزود: همایش بزرگ تجارت ایران و عراق با هدف ایجاد ارتباطات تجاری B2B و تجلیل از شرکت های پیشتاز تجارت دو کشور در محل سالن اجلاس سران کشورهای اسلامی برگزار می شود.
وی ادامه داد: در این همایش، وزیر امور خارجه، رئیس کل بانک مرکزی، وزیر صنعت، معدن و تجارت، معاون اقتصادی رئیس جمهوری، رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق و دبیر ستاد توسعه اقتصادی ایران و عراق حضور خواهند داشت .
به گفته این مقام مسئول، همچنین هیات هایی از بانک مرکزی، بیمه مرکزی و بانک ها، بازرگانی و صنعت (مواد غذایی، مصالح ساختمانی، دارو، انرژی، خودرو)، خدمات فنی و مهندسی، گمرک، استاندارد و بهداشت کشور عراق در این همایش شرکت می کنند.
وی یادآور شد: تحلیل شرایط سیاسی و امنیتی جدید عراق و تاثیر آن بر الزامات قانونی ورود کالا به این کشور، وضعیت کشورهای رقیب، معرفی قابلیت های صادراتی ایران به عراق، راهکارهای عملی تعامل با این کشور، شناسایی و ایجاد ارتباط نهادینه با ساختارهای تجاری عراق از جمله بانک مرکزی، بانک ها، اتحادیه های بازرگانی، اداره ثبت شرکت ها، وزارتخانه های تجارت، صنایع، راه، برق، بهداشت، استاندارد و گمرکات عراق از جمله محورهای این همایش است.
به گفته حسینی، بازرگانی عراق شامل (فرهنگ مذاکرات، عقد قرارداد، رویه های گمرکی، بازرسی، حمل و سایر مدارک بازرگانی) و آشنایی با چگونگی حل مشکلات نقل و انتقال پولی و بانکی و ضمانتنامه های بانکی بین دو کشور، سایر محورهای این همایش خواهد بود.
وی در ادامه از برگزاری کارگاه ها و نشست های تخصصی با عناوین اصول و مبانی فروش و بازاریابی عراق، نقل و انتقالات و انواع خدمات پولی و اعتباری و خرید تضامین در سیستم بانکی و صرافی عراق، بازرسی و کنترل کیفیت در صادرات کالا و خدمات به عراق، گمرک عراق، رویه ها و شیوه نامه های اجرایی، نظام حقوقی و حل اختلاف تجاری بین ایران و عراق، فرصت های پیمانکاری و صدور خدمات فنی و مهندسی به عراق و آشنایی با فضای کسب و کار، ثبت شرکت، اقامت و ویزا در عراق در این دو روز و در جریان برگزاری همایش خبر داد.
به گزارش ایرنا، حسینی پیش تر گفته بود که توسعه روابط تجاری به 15 میلیارد دلار (که در عمل فقط به هشت میلیارد دلار دست یافتیم)، انعقاد قرارداد تعرفه تجاری، لغو ویزا و تشکیل کنسرسیوم مشترک بیمه ای، حمل و نقل، بانکی و تجاری، از جمله اهداف پنج ساله تعریف شده در عراق بود که هیچ یک تحقق نیافت.
حسینی بخشی از این امر را مربوط به تحریم ها و بخشی دیگر را ظهور داعش در عراق دانست و افزود: این مسایل روی روابط دو طرف تاثیر سوء داشت که در برخی موارد، قصور از سوی ایران بوده است.
دبیرکل اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق افزود: توسعه روابط تجاری ما با عراق از حضور شرکت های بزرگ و افراد با تجربه خالی بوده و بیشتر مبتنی بر تجارت اقوام، عشایر، مرزنشینان و پیله وران بوده است.
حسینی افزود: بر این اساس بغدادنشینان و ذینفعان شناخته شده و بزرگ نفعی از توسعه تجارت با ایران نداشته اند، در صورتی که وقتی با ترکیه، اردن، عربستان و ... تجارت می کنند حتما از طریق افراد صاحب نفوذ مستقر در بغداد انجام می شود.
فعال بخش خصوصی در ادامه با اشاره به کارشکنی دولت عراق از حدود نوامبر (آبان- آذر) سال 2016 که طی آن تعرفه های گمرکی برای مراودات تجاری با ایران سه برابر شد، گفت: اکنون تعرفه گمرکی کالاها بطور میانگین20 دلار به ازای هر تن کالا است که محصولاتی نظیر سیمان را با شوک مواجه کرده است و صادرات آنها دیگر صرفه اقتصادی ندارد.
وی یادآور شد: البته در مناطق مرزی با اقلیم کردستان عراق این مشکلات وجود ندارد و عمده مشکلات در گمرکات شلمچه، مهران، چذابه و سومار است که دولت عراق این قوانین را در این مناطق اعمال می کند؛ در حالی که در سایر مرزهای این کشور چنین مسائلی حاکم نیست.
این مقام مسئول افزود: چنین تبعیض و برقراری تعرفه های گمرکی 45 درصدی فقط برای کالاهای ایرانی اعمال می شود، اما رقبای تجاری کشورمان با چنین مشکل و محدودیتی مواجه نیستند؛ به عنوان نمونه؛ اردن که مرز مشترک با عراق ندارد و با دور زدن منطقه از طریق دریا کالاهای خود را از دبی به این کشور صادر می کند، تعرفه ترجیحی 30 درصدی می پردازد.
وی تصریح کرد: همه گمرکات عراق در اختیار احزاب و عشایر این کشور است که سهمی از درآمدهای گمرکی دارند.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵