کد مطلب: 60790
 
سخنی با آقای زیباکلام
لطفا تحلیل مسایل نفتی را به متخصصان واگذار کنید
 
دکتر صادق زیباکلام تحلیلگر مسایل سیاسی، طی گفت و گویی، عملکرد ایران در افزایش تولید نفت را زیرسوال برده است. اما بررسی جملات ایشان نشان می دهد که آقای زیباکلام اشرافی بر این موضوع ندارد و شاید بهتر باشد تحلیل مسایل نفتی را به متخصصان این حوزه واگذار کنند.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۳ دی ۱۳۹۴ ساعت ۱۴:۲۹
دکتر صادق زیباکلام تحلیلگر مسایل سیاسی، طی گفت و گویی، عملکرد ایران در افزایش تولید نفت را زیرسوال برده است. اما بررسی جملات ایشان نشان می دهد که آقای زیباکلام اشرافی بر این موضوع ندارد و شاید بهتر باشد تحلیل مسایل نفتی را به متخصصان این حوزه واگذار کنند.
به گزارش نکونیوز، صادق زیباکلام با پیش بینی اینکه بعد از اینکه ایران میزان تولید نفت خود را به بالای پنج میلیون بشکه در روز برساند، قیمت نفت از ۳۰ و چند دلار شاید به ۲۰ و چند دلار ‌برسد از اصرار ایران به افزایش تولید نفت انتقاد کرده و گفته : آقای مهندس بیژن نامدار‌ زنگنه بارها و بارها صراحتاً اعلام کرده‌اند که تحریم‌ها برداشته شود تمام توان خود را به کار خواهیم بست تا میزان تولید خود را به بالای پنج میلیون بشکه نفت در روز برسانیم، خب این یعنی اینکه ایران نفت زیادتری را به بازار جهانی وارد خواهد کرد؛ چرا ما از عربستان انتظار داریم که تولید خود را کاهش دهد اما چرا از خودمان این انتظار را نداریم که این تولید اضافی را با توجه به اینکه بازار این طوری است وارد بازار نکند؟ یعنی می‌خواهم بگویم که صدر و ذیل رویکرد ما در خصوص نفت و اوپک به همدیگر نمی‌خورد. بالاخره در شرایطی که ما با کشور عربستان اختلافاتی داریم، نمی‌دانم آن وقت چطور توقع و انتظار داریم که آنها بگویند برای اینکه به ایران کمک شود که یک یا دو یا سه میلیون بشکه نفت وارد بازار کند و مشتریان خود را دوباره احیا کند و به دست آورد، ما بیاییم تولید نفت خود را کم کنیم. یعنی در حالی که ما با عربستان مشکل داریم در عین حال توقع داریم که این کشور این موضوع را بفهمد و همکاری و برادری کند و تولید نفت خود را کاهش دهد.»
این سخنان آقای زیباکلام حاوی چند اشکال عمده است. نخست اینکه گویا ایشان به این موضوع توجهی ندارند که ایران قصد دارد تولید خود را به سطح زمان قبل از تحریمها برساند که تولید ایران بیش از ۴ میلیون بشکه در روز بود و به هیچ وجه قصد ایران افزایش تولید بیش از آن میزان نیست بلکه صرفا ایران قصد دارد سهم خود را از بازار پس بگیرد.
دوم اینکه آقای زیباکلام تصور کرده اند وقتی وزیر نفت اعلام می کند عربستان باید تولید اضافی خود را کاهش دهد، به معنای درخواست یا توقع ایران از این کشور است و در شرایطی که ایران و عربستان اختلافات سیاسی فراوانی دارند این درخواست ایران از طرف عربستان اجابت نمی شود. درحالیکه با توجه به نکته قبلی، آنچه بیژن زنگنه درباره عربستان می گوید بر خلاف نظر آقای زیباکلام به این معنی نیست که عربستان "بفهمد و همکاری و برادری کند و تولید نفت خود را کاهش دهد" بلکه صرفا اعلام موضع ایران برای افزایش تولید، نه صرفا به عربستان بلکه به کلیت اوپک است. آقای زیباکلام لازم است به این نکته توجه کنند که در دوره ای که تولید نفت ایران به دلیل تحریمها کاهش یافت، عربستان نفت بیشتری به بازار عرضه کرد و جای ایران را در بازار گرفت و حال نوبت ایران است که جایگاه خود را به دست آورد.
نکته سوم این است که در شرایط کنونی که رقابت بین کشورهای تولیدکننده نفت در اوپک و خارج از اوپک برای افزایش تولید بیشتر شده است، کشوری می تواند موفق به کسب سهم بیشتری از بازار باشد که تولید بیشتری انجام دهد و با توجه به کاهش قیمت نفت، کشورهایی همچون ایران که هزینه تولید نفت در آنها پایینتر از آمریکا و روسیه و اروپا و ... است فرصت بهتری برای کسب سهم بیشتر از بازار دارند که نباید به دلیل کاهش قیمت نفت، این فرصت را از دست بدهند چراکه سایر کشورها نیر عزیمی برای کاهش تولید یا حتی جلوگیری از افزایش تولید ندارند و این موضوع را کشورهایی همچون عربستان، عراق و روسیه به صراحت اعلام کرده اند. ضمن اینکه تولید نفت ۱۰ دلاری هم برای ایران سود دارد؛ مشروط به آنکه بتواند سهم بیشتری از بازار را کسب کند.
به دلایل فوق است که می توان تحلیل آقای زیباکلام را تحلیلی غیرتخصصی ارزیابی و از ایشان درخواست کرد تحلیل های نفتی را به متخصصان این عرصه واگذار کنند.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵