کد مطلب: 102858
 
29 بسته برای توسعه 28 مخزن نفتی
 
مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب با اشاره به برنامه‎ریزی این شرکت برای توسعه ۲۸ مخزن نفتی در قالب قراردادهای عملیات‎محور، از تدوین ۲۹ بسته سرمایه‎گذاری به این منظور خبر داد و گفت: مجوز برگزاری مناقصه ۱۱ بسته سرمایه‎گذاری اخذ شده است.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۶:۵۲
مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب با اشاره به برنامه‎ریزی این شرکت برای توسعه ۲۸ مخزن نفتی در قالب قراردادهای عملیات‎محور، از تدوین ۲۹ بسته سرمایه‎گذاری به این منظور خبر داد و گفت: مجوز برگزاری مناقصه ۱۱ بسته سرمایه‎گذاری اخذ شده است.

به گزارش شانا، بیژن عالی‌پور در جلسه هماهنگی دستگاه‎های اجرایی استان خوزستان که با حضور غلامرضا شریعتی استاندار خوزستان برگزار شد، به تشریح ضرورت اجرای این طرح‎های توسعه‎ای و نتایج مثبت آن برای استان خوزستان و کشور پرداخت و گفت: با توسعه ۲۸ مخزن در چارچوب مدل جدید قراردادی عملیات‌محور، ظرفیت تولید نفت این شرکت در طول ۲ سال آینده حدود ۳۴۰ هزار بشکه افزایش می یابد.

وی اعتبار مورد نیاز برای توسعه این مخازن را حدود ۴,۶ میلیارد دلار عنوان کرد و افزود: این حجم سرمایه‌گذاری در ایجاد فرصت‌های شغلی و بهبود فضای کسب‌وکار در استان تاثیر بسزایی دارد.

وی گفت: شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب در سال ۱۳۹۵ با طرح ابتکاری خود ۲ نوع قرارداد عملیات‌محور و میدان‌محور برای توسعه مخازن خود به هیئت مدیره شرکت ملی نفت ایران ارائه داد که خوشبختانه هر دو نوع قرارداد تصویب و فضا برای جذب سرمایه‌های بزرگ، متوسط و کوچک فراهم شد.

عالیپور ادامه داد: شرکت ملی نفت ایران ابتدا مجوز توسعه ۲۷ مخزن را در قالب قراردادهای عملیات‌محور ارائه داد که اردیبهشت ماه سال گذشته، مجوز توسعه میدان قلعه نار نیز به ما ابلاغ شد و تعداد مخازن به ۲۸ مخزن افزایش یافت.

وی گفت: برای توسعه این مخازن، ۲۹ بسته سرمایه‌گذاری تدوین شده که از این میان مجوز برگزاری مناقصه برای ۱۱ بسته اخذ شده و مجوز برگزاری مناقصه ۷ بسته نیز هفته آینده ابلاغ می‌شود.

زمینه‎سازی برای فعالیت ۸۰ دکل حفاری در نفت‌خیز جنوب

مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب گفت: در این طرح انجام ۱۲۴ پروژه روزمینی، حفاری ۲۸۲ حلقه چاه جدید، تعمیر ۱۴۳ حلقه چاه و انجام ۱۶۵ عملیات انگیزشی روی چاه‌ها پیش‌بینی شده است و با اجرای آن، ۸۰ دکل حفاری شامل ۶۰ دکل توسعه‌ای و ۲۰ دکل تعمیراتی در مناطق نفت‌خیز جنوب شروع به کار می‌کنند و حجم فعالیت‌های این شرکت افزایش خواهد یافت.

وی با بیان این‌که عمده این مخازن در استان خوزستان هستند، از حمایت‌های استاندار خوزستان در این زمینه قدردانی کرد و همکاری دستگاه های اجرایی استان را برای اجرای این طرح کلان خواستار شد.

مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب تاکید کرد: به منظور حمایت از سازندگان داخلی و کالای ایرانی در تمام اسناد مناقصه این طرح، پیمانکاران موظف هستند همه کالای مورد نیاز را که امکان تولید آن در کشور فراهم است از سازندگان داخلی تامین کنند.

وی با اشاره به ساخت انواع لوله، شیرآلات و مخازن در کشور گفت: هم اکنون ۴۱ درصد از تجهیزات مورد نیاز صنعت نفت در استان خوزستان تولید می‌شود.

مهندس عالی‌پور اظهار کرد: ۱۰ گروه کالای اساسی صنعت نفت نیز در دست بومی‌سازی است که خوشبختانه پمپ درون‌چاهی SRP به عنوان یکی از این اقلام با همکاری این شرکت و دانشگاه شهید چمران ساخته و آزمایش میدانی شد.

مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب در ادامه به نوع دوم الگوی قراردادی این شرکت اشاره کرد و گفت: در قالب قراردادهای میدان‌محور به پیشنهاد مناطق نفت‌خیز جنوب، شرکت ملی نفت ایران مجوز توسعه چهار میدان کرنج، شادگان، رگ‌ سفید و پارسی را صادر کرد.

وی افزود: پس از مذاکره با شرکت‌های متعدد داخلی و خارجی، طرح توسعه ۲ میدان کرنج و شادگان نهایی شد که قرارداد توسعه میدان کرنج به‌تازگی با شرکت پرگس به امضا رسید و قرارداد توسعه میدان شادگان به زودی نهایی می شود.

وی گفت: با اجرای طرح توسعه میدان کرنج، تولید این میدان پس از پنج سال از میزان فعلی ۱۲۷ هزار بشکه در روز به ۲۰۰ هزار بشکه در روز می‌رسد و سپس تثبیت می‌شود.

دستگاه‎های اجرایی خوزستان با شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب همکاری کنند

استاندار خوزستان در این نشست ضمن قدردانی از تلاش‎های شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب در اجرای طرح توسعه ۲۸ مخزن نفتی گفت: افزایش تولید نفت خام، افزایش درآمدهای ارزی کشور و ایجاد اشتغال در استان خوزستان از دستاوردهای اجرای این طرح خواهد بود.

شریعتی با تاکید بر همکاری دستگاه‌های اجرایی استان با شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب گفت: این طرح باید از سوی دستگاه‎های اجرایی استان به صورت ویژه مدنظر قرار گیرد و هر دستگاه کمیته‌ای برای پیگیری آن تشکیل و به درخواست‌های مناطق نفت‌خیز جنوب به سرعت پاسخ دهد.

وی همچنین توجه به مسائل زیست محیطی را در اجرای این طرح خواستار شد.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵