کد مطلب: 40215
 
دولتی که بیشترین درآمدهای نفتی را داشت
محمد آزاد
 
از زمانی که بشر بر عرصه این کره خاکی برای زندگی کردن قدم گذاشت، همواره در جستجوی رفاه و آرامش تلاش می کرد.
تاریخ انتشار : جمعه ۲۸ آذر ۱۳۹۳ ساعت ۱۷:۲۸
از زمانی که بشر بر عرصه این کره خاکی برای زندگی کردن قدم گذاشت، همواره در جستجوی رفاه و آرامش تلاش می کرد. درست کردن سرپناه و پی بردن به نحوه کشاورزی و رام کردن حیوانات، صنعت و تجارت گوشه ای از این فعالیت ها است که هر کدام برگی از تاریخ ما را به خود اختصاص داده است. با گسترش فعالیتهای این مردم بود که رفته رفته پی به وجود مایعی سیاه رنگ در دل زمین بردند که از آن برای مصارف گوناگون استفاده می کردند.
اهمیت نفت زمانی بهتر قابل درک است که می بینیم سهم درآمد ناشی از نفت، در بودجه عمومی سالیانه دولت حدود۵۰ درصد بودجه را تامین می کند. اگر بخواهیم نگاهی گذرا و خلاصه به کارنامه نفتی دولت های نهم و دهم بیندازیم نکات و حقایقی آشکار می شود که برخی از آنها مسلما تامل برانگیز است دولتی که با شعار آوردن نفت سر سفره های مردم بزرگترین اشتباهات را مرتکب شد.
وقتی به فروش نفت در دولت های گذشته نگاه می کنیم می بینیم که از سال۶۰ تا۹۲، کل درآمد نفتی ایران رقمی در حدود۱۰۱۰ میلیارد دلار بوده است؛ اما در این بین در دوران آقای میرحسین موسوی که همزمان با دوران جنگ تحمیلی بود درآمد نفتی حدود۱۰۳ میلیارد دلار، در دوران آقای هاشمی رفسنجانی درآمد نفتی حدود ۱۲۳ میلیارد دلار، در دوران آقای خاتمی حدود۲۰۶ میلیارد دلار بود و در دوران آقای احمدی نژاد درآمد نفتی کشور به یکباره به رقم خیره کننده ۵۷۸ میلیارد دلار که معادل ۵۷ درصد از کل درآمد نفتی ایران در طی ۳۲ سال است می رسد. در تاریخ ایران فقط در دو دوره شاهد رشد غیرعادی درآمد نفتی بوده ایم یکی در دوران محمدرضاشاه پهلوی و دیگری در دوره محمود احمدی نژاد.
این رشد غیر عادی درآمد کشور یک فرصت بالقوه را در اختیار دولت قرار داد که متاسفانه فرصت سازی جای خود را به فرصت سوزی داد. از تغییرات متعدد ۸ وزیر و سرپرست (نکته جالب در اینجا این است که برای اولین بار در ایران، رییس جمهور سرپرست وزارت نفت شد) گرفته تا پیدا شدن پدیده ای نوظهور به نام بابک زنجانی، اعمال تحریم های فلج کننده نفتی علیه ایران و نا امن کردن شرایط کشور برای ورود سرمایه های خارجی به کشور، مبتلا کردن اقتصاد کشور به بیماری هلندی که واردات بی رویه کالاهای مصرفی با اتکا به دلارهای نفتی موجب خالی کردن صندوق ذخیره ارزی و در نتیجه افزایش میزان نقدینگی و تورم در کشور بود؛ و دیگر همچنین هایی که از مجال این نوشتار خارج است.
اینها تنها ذکر تیتروار گوشه ای از افتخارات به ظاهر " پاک ترین دولت تاریخ ایران " است. مردم ایران با یاداوری دوران احمدی نژاد در حال حاضر شاید بهتر از گذشته درک کنند که با این حجم گسترده درآمدهای نفتی چه تغییری در زندگی آنها ایجاد شد و شعارهای دولت قبل تا چه حد تحقق یافت.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵