کد مطلب: 83245
 
دلایل کاهش قیمت نفت در مبادلات امروز
تأثیر تنش‌های شبه‌جزیره کره بر قیمت نفت
 
قیمت نفت در اولین روز بازگشایی بازارها در واکنش به شکست آزمایش موشکی کره شمالی و نشانه‌هایی مبنی بر این‌که تولید نفت آمریکا همچنان افزایش خواهد یافت، با کاهش روبرو شد.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۸ فروردين ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۰۱
قیمت نفت در اولین روز بازگشایی بازارها در واکنش به شکست آزمایش موشکی کره شمالی و نشانه‌هایی مبنی بر این‌که تولید نفت آمریکا همچنان افزایش خواهد یافت، با کاهش روبرو شد.
به گزارش نکونیوز، قیمت هر دو شاخص نفت خام یعنی برنت و وست تگزاس اینترمدییت در حالی روز دوشنبه در بازارهای آسیایی کاهش یافت که هفته گذشته برای سومین هفته متوالی افزایش قیمت را تجربه کرده بود.
در هفته‌های گذشته تنش‌های ژئوپلیتیکی بین آمریکا و متحدانش از یک سو و کره شمالی از سوی دیگر بالا گرفته است.
دیروز مقامات آمریکایی اعلام کردند که آزمایش موشکی روز یکشنبه کره شمالی با شکست مواجه شده و موشک لحظاتی پس از شلیک در آسمان منفجر شده است. این موشک که از شهر «سینپو» در شرق کره شمالی شلیک شده بود، دومین آزمایش موشکی پیونگ یانگ در یک ماه گذشته است که با شکست مواجه می‌شود.
در روزهای گذشته تنش‌های لفظی بین آمریکا و کره شمالی به شدت بالا گرفته است. کره شمالی آمریکا را به حمله پیش‌دستانه تهدید کرده و آمریکا در اقدامی به شدت تهاجمی، یک ناوگروه خود را به شبه‌جزیره کره ارسال کرده است.
چین نسبت به آغاز یک درگیری نظامی شدید در شبه‌جزیره کره هشدار داده است. این حوادث باعث بالا گرفتن تنش‌های ژئوپلیتیک در شبه‌جزیره کره شده است. ترامپ سعی کرده پای چین را نیز به مسئله کره شمالی باز کند و از ظریق تشدید تنش‌های شبه‌جزیره کره چین را تحت فشار قرار دهد و در مذاکرات تجاری و اقتصادی از این کشور امتیاز بگیرد.
در صورتی که تنش‌های شبه‌جزیره کره به کشورهای منطقه شرق آسیا از جمله کره جنوبی، ژاپن و چین کشیده شود بازار نفت به شدت تحت تأثیر قرار خواهد گرفت چرا که این کشورها جزو مهم‌ترین واردکنندگان نفت هستند؛ چین عملاً با تصاحب جایگاه آمریکا به بزرگ‌ترین واردکننده نفت تبدیل شده است.
شکست آزمایش موشکی کره شمالی تا حدی تنش‌ها در شبه‌جزیره کره را کاهش داده اما مشاور امنیت ملی ترامپ دیروز گفت که آمریکا و متحدانش در حال کردن روی واکنش به آزمایش موشکی شکست‌خورده کره شمالی هستند. این بدان معناست که ممکن است تنش‌ها مجدداً در روزهای آینده سر باز کند.
یکی از عوامل دیگری که کاهش قیمت نفت را در اولین روز بازگشایی‌ بازارها در پی داشته، تحولات نفتی در آمریکا است. در هفته گذشته اداره اطلاعات انرژی آمریکا گزارش داد که تولید نفت آمریکا ۳۶ هزار بشکه در روز افزایش یافته و به ۹.۲۴ میلیون بشکه در روز رسیده است. تعداد دکل‌های حفاری نفتی در آمریکا نیز در هفته گذشته افزایش یافت و به بالاترین رقم در طی ۲ سال گذشته (از آوریل ۲۰۱۵ تاکنون) رسید. موسسه بیکر هاگز اعلام کرد، شرکت‌های حفاری در هفته منتهی به ۱۳ آوریل ۱۱ دکل به تعداد دکل‌های فعال نفتی خود افزوده‌اند و تعداد کل دکل‌ها را به ۶۸۳ عدد رسانده‌اند.
تعداد دکل‌های حفاری در آمریکا سیزدهمین هفته متوالی افزایش خود را پشت سر گذاشته می‌گذارد و این امر بدان معناست که افزایش تولید نفت آمریکا همچنان ادامه خواهد داشت. افزایش تولید نفت آمریکا می‌تواند روند ایجاد توازن بین عرضه و تقاضا در بازار نفت را طولانی‌تر کند.
در حال حاضر نفت خام وست تگزاس اینترمدییت با کاهش ۴۷ سنتی در ۵۲ دلار و ۷۱ سنت به ازای هر بشکه مبادله می‌شود.
قیمت نفت خام برنت نیز با کاهش ۴۹ سنتی به ۵۵ دلار و ۴۰ سنت به ازای هر بشکه رسیده است.

برای عضویت در کانال تلگرامی نکونیوز می‌توانید بر روی لینک زیر کلیک نمایید:
https://telegram.me/neconews
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵