کد مطلب: 99185
 
صنعت نفت در هفته ای که گذشت
پس لرزه های متهمی که گریخت و گزارش تفریغ بودجه
 
در هفته ای که گذشت، باز هم خبرهای مربوط به نفتکش سانچی، مورد توجه رسانه ها قرار داشت. هرچند اتفاقات دیگری از اختلاس و گزارش تفریغ بودجه تا دو حادثه نفتی هم رخ داد.
تاریخ انتشار : جمعه ۶ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۱۵:۳۹
در هفته ای که گذشت، باز هم خبرهای مربوط به نفتکش سانچی، مورد توجه رسانه ها قرار داشت. هرچند اتفاقات دیگری از اختلاس و گزارش تفریغ بودجه تا دو حادثه نفتی هم رخ داد.
به گزارش نکونیوز، روز شنبه ربات ارزیاب سانچی برای عکسبرداری به زیر آب منتقل شد. سخنگوی شرکت ملی نفتکش در این زمینه گفت : به نظر می‌رسد هم عملیاتی تست و هم عملیات عکسبرداری از سانچی به زمان زیادی نیاز دارد ما گمان می‌کردیم طی چند ساعت این کار انجام خواهد شد اما این طور نیست. بعد هم چند عکس و فیلم از این ربات در شبکه های مجازی و برخی رسانه ها منتشر شد اما اطلاعات دقیقی در این زمینه ارائه نشد. روز یکشنبه نشست خبری سفیر چین در تهران با حضور خبرنگاران برگزار شد که آن هم اطلاعات تازه ای به رسانه ها نمی داد و به نظر می رسد این کنفرانس خبری، صرفا برای پاسخ به شائبه تعلل چینی ها در نجات سرنشینان نفتکش سانچی برگزار شده بود. روز چهارشنبه معاون امور دریایی سازمان بنادر کشور گفت: پلمب جعبه سیاه نفتکش سانچی و همینطور کشتی فله بر چینی باز و فرآیند رمزخوانی جعبه سیاه هر دو کشتی آغاز شد. هادی حق شناس افزود: نمایندگان کشور پاناما به عنوان کشور صاحب پرچم نفتکش سانچی، کشور هنگ گنک به عنوان کشور صاحب پرچم کشتی فله بر کریستال، کشور چین که در آب های آن این حادثه اتفاق افتاده و کشور ایران که اکثر نفرات جان باخته به آن اختصاص دارد، در این جلسه حضور داشتند. از ایران دو نماینده از سازمان بنادر و دریانوردی در این جلسه حاضر شده اند. البته مشخص شدن دلیل بروز حادثه ممکن است دو تا سه ماه به طور انجامد.
در همین حال رییس جمهور که دوشنبه شب در یک گفت و گوی زنده تلویزیونی حضور پیدا کرده بود، در ابتدای سخنان خود به موضوع نفتکش سانچی پرداخت و بویژه از واگذاری این شرکت به سازمان تامین اجتماعی انتقاد کرد. سخنان روحانی درباره نفتکش سانچی و سایر بخشهای سخنان رییس جمهور را می توانید در لینک ذیل بخوانید:
تعجب برانگیز است اما مالکیت نفتکش با تامین اجتماعی است

پس لرزه های فرار متهم جدید نفتی
تاکنون هر بار سخن از متهم نفتی به میان می آمد، همگان به یاد بابک زنجانی می افتادند. اما به تازگی متهم جدیدی پیدا شده که اگرچه رقم تخلفش قابل مقایسه با زنجانی نیست، اما از ایران گریخته و حاشیه ساز شده است. بیژن زنگنه وزیر نفت روز شنبه درباره این تخلف، گفت: این فرد یکی از کارمندان بخش اکتشاف بوده که تخلف کرده است و خود کارکنان بخش اکتشافات این تخلف را کشف کرده اند. وی با اشاره به اینکه این فرد به مقامات قضایی معرفی شده است، افزود: مقامات قضایی با جدیت این موضوع را دنبال می کنند. زنگنه افزود: این فرد در حال حاضر به خارج از کشور فرار کرده و مقامات قضایی از طریق پلیس اینترپل پیگیر هستند که این فرد را به کشور بازگردانند؛ علاوه بر این در حال بررسی هستند که اگر این فرد همدستی دارد با آن برخورد کنند. وزیر نفت با بیان اینکه به دلیل قصور، چند نفر از مسئولان را در اکتشاف از پست هایشان برکنار کرده ام، گفت: بر این اساس تاکنون یک نفر به هیات تخلفات معرفی شده و ممکن است چند نفر دیگر به دلیل قصور و اهمال در انجام وظیفه به هیات تخلفات اداری وزارت نفت معرفی شوند. زنگنه ادامه داد: این اقدامات غیر از اقداماتی است که دستگاه قضا انجام می دهد.
یک روز بعد سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس هم گفت: اختلاس‌گر ۱۰۰ میلیاردی در بخش اکتشافات وزارت نفت تنها سه ساعت پس از مطلع‌شدن، ایران را ترک کرده است. اسدالله قره‌خانی در گفت‌وگو با «خانه ملت» گفت: فردی که این اختلاس را انجام داده حدود ۳۱ سال در این مجموعه مشغول به فعالیت بوده و عمدتا در بخش مالی کار می‌کرده است و به طریقی اعتماد مجموعه را جلب کرده بود. همچنین پدر این فرد نیز در وزارت نفت کار می‌کرده است. او با بیان اینکه این فرد مسئول امور خزانه بوده و ضمانت‌نامه‌ها و مسائل مربوط به پیمانکارها همه نزد وی بوده است، افزود: این فرد کاری کرده بود که در سیستم رد پایی از خود به جای نگذارد و از سال ۸۶ یا پیش‌تر، اقدام به اختلاس کرده و تخلفات وی از سال‌های ۸۹ بررسی و محرز شده است که در این زمان‌ها این فرد به صورت تدریجی از پست خود سوءاستفاده می‌کرده است و در این مدت چک‌ها دو امضائه صادر می‌شده است. وی ادامه داد: براساس بررسی‌ها اختلاس‌ها از محل بودجه نبوده است اما این موضوع که آیا این فرد اسناد و مدارک را جعل می کرده است باید بررسی دقیق‌تری شود. نماینده مردم علی‌آباد کتول در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه زمانی که اکتشافات وزارت نفت سیستم نرم‌افزاری خود را تغییر داد و سیستم جدیدی جایگزین کرد متوجه این انحرافات شد، یادآور شد: زمانی که مسئولان این بخش متوجه انحرافات شدند این فرد را احضار کردند و در همان زمان که پرونده‌ها را دقیق‌تر بررسی کردند، متوجه شدند که اختلاس وجود دارد؛ لذا پس از اینکه به وی اعلام کردند، متوجه شدند که این فرد اتاق کار خود را ترک کرده است. وی با بیان اینکه پس از حدود یک ساعت از اطلاع از کشف این تخلفات به دستگاه‌های نظارتی اطلاع داده شد، افزود: همسر این فرد صاحب یک آژانس هواپیمایی بوده یا در یک آژانس مشغول به کار بوده است؛ لذا تهیه بلیت از سوی همسر این فرد هماهنگ می‌شود و این فرد تا غروب و پس از دو الی سه ساعت پس از احضار از ایران خارج می‌شود. قره‌خانی ادامه داد: جای سوال است که سیستم سازمان بازرسی کل کشور، دیوان محاسبات و سایر دستگاه‌های نظارتی که حساب‌ها را سالیانه بررسی می‌کنند، چرا نتوانستند در این مدت تخلفات و اختلاس این فرد را کشف کنند. آیا این فرد تا این حد ماهر بود که توانست نزدیک به ۱۰۰ میلیارد تومان اختلاس یعنی سالانه حدود ۱۰ میلیارد تومان تخلف کند؟
این درحالیست که اواخر هفته، خبری توسط یکی از رسانه های خارج از مرزها منتشر شد که جلیل سبحانی مدیرعامل شرکت اسپک را به عنوان فردی که تخلف کرده و از کشور گریخته معرفی کرد که این خبر تکذیب شد چراکه شرکت اکتشاف ارتباطی با شرکت اسپک ندارد و هر کدام مربوط به یک مجموعه جدا هستند. خبرهای دیگر هم حکایت از افزایش میزان تخلف نفتی از ۱۰۰ میلیارد تومان به ۲۰۰ میلیارد تومان دارد. 

دو حادثه دیگر در نفت
در هفته ای که گذشت شاهد بروز دو حادثه دیگر هم بودیم. ظهر یکشنبه مجتمع پتروشیمی نوید زرشیمی در منطقه ویژه اقتصادی ماهشهر دچار آتش سوزی شد که این حادثه هیچ خسارت جانی و مالی در پی نداشته است. بر اساس گزارش مدیریت ستاد بحران منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی حدود ساعت ۱۴ در واحد پلیمریزاسیون و دی گسینگ نوید زر شیمی، بگ فیلترهای آغشته به ماده TEAL که در طبقه بالای واحد در ارتفاع ۴۰ متری برای تعمیرات جدا شده بودند براثر مجاورت در هوا دچار حریق شدند. این حریق در کوتاه‌ترین زمان توسط آتش نشانان سازمان منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی اطفا شد و این حادثه هیچگونه خسارت مالی و تلفات جانی در بر نداشته است.
اما روز چهارشنبه بروز آتش‌سوزی در یکی از مخازن ذخیره مواد نفتی وابسته به کارخانه تولید قیر در غرب بندرعباس، سه کشته و دو مصدوم بر جای گذاشت. این آتش‌سوزی در یکی از مخازن شرکت وابسته به کارخانه تولید قیر رخ داده که وظیفه آن گرم کردن تانکرهای حامل قیر است.

میادین غرب کارون، محور جلسه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی
جلسه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی، روز دوشنبه با محوریت نفت برگزار شد؛ اما در این جلسه، وزیر نفت که با اعضای کمیسیون انرژی مجلس به عسلویه سفر کرده بود حضور نداشت و اسحاق جهانگیری سخنانی در باب اهمیت میادین نفتی غرب کارون بیان کرد. آنچه در این جلسه گذشت را در لینک ذیل بخوانید:
توصیه های نفتی جهانگیری در غیاب زنگنه

تخلف نفت در گزارش تفریغ بودجه
روز چهارشنبه دیوان محاسبان کل کشور، گزارشی از تخلفات نفت در تفریغ بودجه ۹۵ منتشر شد که نشان می داد شرکت ملی گاز و همچنین شرکت ملی نفت حدود ۱۵ هزار میلیارد تومان از منابع ناشی از فروش فرآورده‌های نفتی را به حساب خزانه واریز نکرده‌اند. جزییات دیگری از فروش نفت و میعانات گازی براساس گزارش تفریغ دیوان محاسبات هم از این حکایت دارد که ۱۱ هزار و ۴۷۹ میلیارد تومان از منابع حاصل از فروش داخلی گاز طبیعی توسط شرکت ملی گاز تاکنون به حساب خزانه واریز نشده‌ است. همچنین شرکت ملی نفت حدود ۴۴۷۹ میلیارد تومان بابت وجوه واریزی توسط شرکت‌های پتروشیمی از محل ارزش خوراک دریافتی را به خزانه واریز نکرده است. از سوی دیگر شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران از مجموع ارزش نقدی خوراک دریافتی از شرکت ملی نفت ایران حدود ۷۲۰۲ میلیارد تومان بدهکار است. ‌همچنین شرکت‌های پتروشیمی از مجموع ارزش نقدی خوراک دریافتی از شرکت ملی نفت با احتساب وصولی‌های سال ۱۳۹۶ بابت مانده تسویه نشده ارزش خوراک دریافتی حدود ۲۶۶ میلیارد تومان بدهکار است. البته سخنان رییس دیوان محاسبات با پاسخ وزارت نفت مواجه شد. پاسخ نفت به گزارش تفریغ بودجه را در لینک ذیل بخوانید: 
پاسخ به سخنان رئیس دیوان محاسبات
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵