کد مطلب: 104351
 
درخواست نفتی ترامپ عملی نیست
 
در حالی که ترامپ خواستار افزایش ۲ میلیون بشکه ای تولید نفت عربستان شده،تحلیلگران معتقدند عربستان با هر سناریویی به زحمت می تواند تولید خود را تنها یک میلیون بشکه افزایش دهد.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۱ تير ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۳۸
در حالی که ترامپ خواستار افزایش ۲ میلیون بشکه ای تولید نفت عربستان شده،تحلیلگران معتقدند عربستان با هر سناریویی به زحمت می تواند تولید خود را تنها یک میلیون بشکه افزایش دهد.
به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از رویترز، عربستان به ترامپ اطمینان داده است که این کشور در صورت نیاز می تواند تولید نفت را افزایش دهد و ریاض دارای 2 میلیون بشکه ظرفیت تولید ذخیره است که می تواند جهت آرام کردن بازار و جبران کاهش عرضه ایران و ونزوئلا به بازار سرازیر شود.

ترامپ روز شنبه در توئیتی نوشت که عربستان موافقت کرده که تولید نفت خود را به میزان 2 میلیون بشکه افزایش دهد، هرچند که در کاخ سفید در بیانیه ای که متعاقبا منتشر کرد از این ادعا عقب نشینی نمود.

این در حالی است که تحلیلگران صنعتی معتقدند، عربستان با هر سناریویی به زحمت می تواند تولید خود را تنها یک میلیون بشکه افزایش دهد و به یک میلیون بشکه در روز برساند و حتی چنین افزایشی نیز برای ریاض دشوار خواهد بود.

پیر آندوراند تحلیلگر بازار انرژی در این باره گفت: «من حدس می زنم که سعودی ها می خواهند به ترامپ اطمینان لازم را بدهند تا خیلی به ایران سخت بگیرد. این سختگیری می تواند شامل به صفر رساندن صادرات نفت یا حمله نظامی باشد. باید ببینیم که سعودی ها در عمل می توانند چه کاری انجام دهند و این اقدامات چقدر دوام خواهد داشت.»

آمریتا سن، تحلیلگر موسسه انرژی اسپکتس هم گفت: «هرچند عربستان روی کاغذ ظرفیت افزایش تولید را دارد، اما برای اینکه تولید این میزان نفت عملی شود، حدود یک سال زمان می برد و نیاز به صرف هزینه است.»

گری راس، تحلیلگر موسسه اس اند پی گلوبال هم گفت: «سعودی ها ظرفیت تولید ذخیره 2 میلیون بشکه ای ندارند، زیرا این به معنای رساندن تولید این کشور به سقف 12 میلیون بشکه است. عربستان در نهایت می تواند 11 میلیون بشکه نفت تولید کند و حتی تولید در چنین سطحی نیز سیستم تولید آنها را تحت فشار قرار خواهد داد.» وی افزود، کاهش 1.5 میلیون بشکه ای صادرات نفت ایران و افت تولید بیشتر ونزوئلا، بازار جهانی را تا پایان سال با کمبود بیش از 2 میلیون بشکه ای نفت مواجه خواهد سازد.

اوله هانسن، رئیس بخش تحقیقات کالایی ساکسو بانک هم در این باره گفت: «من معتقد نیستم که عربستان بتواند تولید خود را به 12 میلیون بشکه افزایش دهد، اما آنها می توانند با استفاده از ذخایر نفتی شان، صادرات خود را افزایش دهند.... امااین اقدام در عین حال تنش ها در خاورمیانه را افزایش می دهد و با توجه به اینکه ایران کنترل تنگه هرمز را در اختیار دارد، این ریسک وجود دارد که این تنش ها به حدی بالا بروند که حتی افزایش 2 میلیون بشکه ای تولید نیز کافی نباشد.»

جیووانی استانوو، تحلیلگر موسسه یو بی اس در این باره گفت: «هرچند ترامپ در توئیت اخیر خود به وضوح گفته که می خواهد تولید عربستان چه میزان بالا برود، اما رسانه های سعودی اظهارات مبهمی منتشر کرده اند و هیچ رقمی را اعلام ننموده اند.»

وی افزود: «افزایش 2 میلیون بشکه ای تولید نفت عربستان تولید نفت این کشور را در وضعیت نامعلومی قرار خواهد داد و ظرفیت تولید ذخیره این کشور را به کلی از بین خواهد برد.»
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵