۱
 
کد مطلب: 53365
 
شباهتهای نگاه روحانی و زنگنه به طلای سیاه
نفت مثل الماسی در چاه است
 
رییس جمهور در سخنان دیروز خود نگرش خود نسبت به نفت و درآمدهای نفتی را تشریح کرد و با تشبیه نفت به الماس، دیدگاهی که برداشت نفت را به طور کامل نفی می کند رد کرد.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۲ شهريور ۱۳۹۴ ساعت ۰۸:۴۸
رییس جمهور در سخنان دیروز خود نگرش خود نسبت به نفت و درآمدهای نفتی را تشریح کرد و با تشبیه نفت به الماس، دیدگاهی که برداشت نفت را به طور کامل نفی می کند رد کرد.
به گزارش نکونیوز، وابستگی به درآمدهای نفتی، همواره به عنوان یکی از مشکلات مهم اقتصاد ایران مطرح بوده و تلاش دولتها این بوده که اتکا به درآمدهای نفتی را کاهش دهند. در این میان برخی، خواستار توقف تولید نفت با هدف فروش در بازارهای جهانی بودند تا از این طریق وابستگی به درآمدهای نفتی کاهش یابد. این درحالیست که بیژن زنگنه وزیر نفت، خواستار افزایش تولید و فروش نفت ایران در بازارهای جهانی است چراکه اعتقاد دارد میزان بشکه های نفت تولیدی ایران، نه تنها قدرت اقتصادی کشور را تعیین می کند بلکه در افزایش تاثیرگذاری سیاسی و دیپلماتیک کشور در عرصه های بین المللی هم تاثیرگذار است. چنین الگویی را در بهره برداری نروژ از درآمدهای نفتی شاهد هستیم که علیرغم بهره مندی از منابع نفتی، اقتصاد خود را از نفت جدا کرده و از نفت به عنوان پشتوانه اقتصاد خود بهره می برد. اظهارات دیروز رییس جمهور نیز اگرچه وابستگی بیش از حد به درآمدهای نفتی را نفی کرد، اما در عین حال بر ضرورت بهره برداری از نفت به مثابه یک الماس درخشان، تاکید کرد و تصریح کرد که مهمترین نکته، چگونگی بهره برداری از درآمدهای نفتی است. بدین ترتیب روحانی نشان داد از نگرش زنگنه در مسیر افزایش تولید و صادرات نفت حمایت می کند.
دکتر حسن روحانی در سخنان خود، اولین اشکال و نقص ما در دهه‌های اخیر را اقتصاد نفتی دانست که بر مبنای آنکه از چاه‌های نفت ما چه مقدار نفت استخراج می‌شود و در بازارهای جهانی چگونه به فروش می‌رسد و چگونه به خزانه باز می‌گردد برنامه‌های کشور را تنظیم می‌کردند. روحانی افزود: حقوق کارمندان، برنامه‌های اقتصادی ۷ و ۵ ساله، برنامه ریزی برای صنعت، کشاورزی و زیرساخت‌ها بر مبنای چاه‌های نفت، تعداد بشکه‌ها و قیمت بشکه‌های نفت در بازارهای جهانی طراحی می شد و هنوز هم بودجه‌ریزی ما این گونه است که سال آینده چه مقدار نفت می‌فروشیم، هر بشکه را چند دلار عرضه می‌کنیم و قیمت دلار در سال آینده چه مقدار محاسبه می‌شود. ما با ضرب این سه عدد در هم پایه‌های بودجه را ترسیم می کنیم.
وی گفت: زمانی این مقدار ۷۰ تا ۸۰ درصد بودجه را در بر می‌گرفته و زمانی ۵۰ درصد آن را. پارسال که به دلایل متعدد سهم نفت در بودجه کم شده بود این عدد ۳۳ درصد بود یعنی باز هم یک سوم بودجه کشور بر دوش نفت بوده است. رییس جمهور بیان کرد: اقتصاد ما تک محصولی و نفتی بوده و هنوز هم کاملا از آن رهایی پیدا نکرده است. وقتی اقتصاد نفتی باشد یعنی اقتصاد ما برون‌زا است نه درون‌زا چون باید آن را در بازار بفروشیم، قیمتش را بازار تعیین کند و در اختیار ما نیست.
وی ادامه داد: در دوران تحریم دیدیم که کشورهای زورمند به مقابله با ما پرداختند و به ما تحمیل کردند که روزانه تنها یک میلیون بشکه نفت می‌توانیم صادر کنیم. این نه تنها یک فشار اقتصادی بر مردم ماست بلکه یک ضربه به غرور ملی ما بود چون زورمندان به ایران با این عظمت و دارای چاه‌های نفت می‌گفتند که نمی‌توانید بیش از یک مقدار مشخص تولید و استخراج کنید. وقتی تولید متوقف شود چاه‌های نفت باید بسته شود و امروز هم می‌بینیم وقتی بعد از تحریم‌ها می‌خواهیم چاه‌ها را باز کنیم باید هزینه سنگینی خرج کنیم تا چاه‌ها دوباره برپا شود و باز نفت استخراج شود. البته این مشکلات درونی دولت است و راه حلی برای آن پیدا خواهد کرد.
روحانی خاطرنشان کرد: از طرفی به ما می‌گفتند نفت را چند باید بفروشید. برخی کشورهای تولیدکننده نفت که می‌دانید چطور به دولت‌های غربی وابسته‌اند برای فشار به ایران و این اواخر برای فشار به روسیه قیمت نفت را از ۱۱۰ دلار به ۴۰ دلار کاهش دادند. از طرف دیگر نفتی را که با قیمت ارزان می‌فروشیم وقتی به بانکی حواله می‌شود از پول و درآمد آن نمی‌توانیم استفاده کنیم چون تحریم‌های بانکی علیه ملت ما وضع شده است.
روحانی تصریح کرد: درست است که ملت ما مقاومت کرده است و این مقاومت‌شان تحسین و تواضع دارد اما ملت باید بدانند که جهان استکبار روی عزت، آزادی، تجارت و فروش منابع موردنظرش و به نوعی بر روی پاهای حرکت اقتصادی ایران زنجیرهایی را بستند و برجام به معنای شکستن همه این زنجیرهاست. آن‌هایی که روی کلمات این توافق پرافتخار که من بعدها راجع به آن صحبت خواهم کرد بحث می‌کنند بدانند نخواهم گذاشت امید این ملت را یک عده افراطی بخواهند ناامید کنند.
وی با اشاره به اتفاقات پساتحریم اظهار کرد: اقتصاد پساتحریم به ما می‌گوید ما چه مقدار نفت تولید خواهیم کرد، در کدام بازار جهانی خواهیم فروخت،‌ پولش را بر چه مبنایی ذخیره خواهیم کرد و این پول را در چه راهی مصرف خواهیم کرد. ملت ما در طول تاریخ ملت بزرگی بوده که متاسفانه برخی از حرکت های غیردقیق و ناصحیح در و الماس گران‌بهایی را روی اشتباه‌ها و عدم دقت به مسیری برده که چراغ بینایی در آن نبوده و این الماس را به چاه انداخته است. همه تلاش این دولت این بود که با اراده و حمایت ملت و هدایت مقام معظم رهبری این الماس را از چاه خارج کند. امروز دنیا درخشش این الماس را بیرون از این چاه می‌بیند و ملت به تلالو آن افتخار می‌کند.
Share/Save/Bookmark


معصومی
۱۳۹۴-۰۶-۲۷ ۱۵:۵۴:۰۱
خیلی جالب بود
ممنونم
http://vibershetab.ir/
 
نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵